jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۲۳۶ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۵

شرکت‌های سازنده‌ نوشابه‌های انرژی‌زا تخمین زده‌اند که در سال ۲۰۲۴ به درآمدی حدود ۷۲ بیلیون دلار دست یابند. این خبر خوشایندی برای تولیدکنندگان است؛ ولی مشتری‌ها در واقع برای چه چیزی هزینه می‌کنند.

title

به گزارش جام جم آنلاین، ایرنا نوشت: معمولا بعد از یک روز سخت کاری یا میان تمرین‌های هوازی، نوشابه‌های انرژی‌زا می‌نوشیم. حتما می‌دانید که نوشابه‌های معمولی برای بدن ضرر دارند؛ اما نوشابه‌های انرژی‌زا چه اثری بر بدن ما می‌گذارند؟ شرکت‌های سازنده‌ نوشابه‌های انرژی‌زا تخمین زده‌اند که در سال ۲۰۲۴ به درآمدی حدود ۷۲ بیلیون دلار دست یابند.

این خبر خوشایندی برای تولیدکنندگان است؛ ولی مشتری‌ها در واقع برای جه چیزی هزینه می‌کنند.

۱. دهیدراته شدن بدن

شاید بسیاری از ما بدانیم که در نوشابه‌های انرژی‌زا کافئین وجود دارد و این مقدار دقیقا حدود ۱۶۰ گرم کافئین در هر ۱۶ اونس نوشابه‌ انرژی‌زا است. در هر قوطی رِدوول حدود ۸۰ گرم کافئین در ۸ اونس آن وجود دارد که برای به تصویر کشیدن بهتر این موضوع بهتر است این‌گونه تصور کنید، بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، در هر لیوان قهوه ۱۰۰ میلی لیتری حدود ۸۰ میلی‌لیتر آن کافئین است. این به معنای مقدار زیاد نمک پنهان در نوشابه‌های انرژی‌زا است که باعث کمبود آب در بدن و بالا رفتن فشار خون می‌شود.

۲. افزایش ضربان قلب

بر اساس تحقیقات لیزا کان، کسانی که بیشتر از ۳۲ اونس کافئین در روز می‌نوشند ضربان قلب و فشار خون نامنظمی تا ۴ ساعت بعد از آن خواهند داشت.

بر اساس تحقیقات یک روزنامه‌نگار کانادایی این نوشابه‌ها در بین نوجوان‌ها محبوب‌تر هستند به خصوص در مواقعی که ورزش می‌کنند.

یک پسر نوجوان ۱۷ ساله بعد از نوشیدن نوشابه‌ انرژی‌زا در بین تمرینات هوازی به علت تپش قلب به اورژانس منتقل شد و این یعنی اثر این نوشابه‌ها در زمان تمرین و بر نوجوان‌ها بیشتر است.

۳. تخریب دندان‌ها

آناستازیا ترستا، از بهداشت داندانپزشکی، می‌گوید: «نوشابه‌های انرژی‌زا اولین تخریب را از دندان‌های ما شروع می‌کنند. به علت داشتن سیتریک اسید و قند، این تخریب به سرعت و شدت صورت می‌گیرد؛ زیرا که بستر از بین بردن مینای دندان و پوسیدگی را فراهم می‌کند».

مینای دندان دیگر ترمیم نمی‌شوند و دندان رنگ زرد به خود می‌گیرد که مستعد پوسیدگی و لک پذیری است. از آنجایی که وجود سیتریک اسید در مشخصات نوشابه‌های انرژی‌زا درج نمی‌شود ما نمی‌دانیم بدن ما چقدر با خوردن یک لیوان، سیتریک اسید دریافت می‌کند.

۴. نوشابه‌های انرژی‌زا و انرژی کاذب

بسیاری از ما معتقد هستیم که بعد از نوشیدن آنها احساس سر زندگی می‌کنیم درحالی که مواد تشکیل دهنده‌ی این دسته از نوشابه‌ها؛ تورین، الکانیتین و گلوکورونولاکتون هستند که به هیچ عنوان انرژی آفرین نیستند، به همین علت بعد از بین رفتن اثرات نوشابه ما خسته‌تر از گذشته هستیم.

تورین و الکانیتین آمینو اسیدهایی هستند که متابولیسم بدن را بالا می‌برند و از ماهیچه‌ها بیشتر کار می‌کشند.

گلوکورونولاکتون که بیش از دو برابر قند مجاز مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است، به هیچ‌وجه انرژی‌زا نیست و باعث چاقی و مقاوم شدن بدن به انسولین طبیعی در خون می‌شود.

با دانستن این مطالب بهتر است به سلامتی خود اهمیت دهید و از خوردن نوشابه‌های انرژی‌زا صرف‌نظر کنید. آب میوه‌های طبیعی را برای داشتن بدنی سالم جایگزین کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر