jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۴۴۲   ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در دهه شصت هفتاد از خرمن‌کوب‌های تیلری در روستاهای شمال کشوراستفاده می‌شد. به گزارش مهر، خرمن‌کوب‌ها از جمله ماشین‌های کشاورزی قدیمی است که درگذشته برای جدا کردن دانه‌های برنج ازساقه استفاده می‌شد و تا چند سال پیش هم در اکثر قسمت‌های شمال کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به این دستگاه خرمن‌کوبی در شمال «کانکا» نیز می‌گویند. با ورود کمباین در سال‌های اخیر دیگر این دستگاه سنتی رو به فراموشی رفته است. این وسیله صدای زیادی تولید می‌کند و هنگام انجام کار اطراف دستگاه پر از بقایای برنج می‌شود. این خرمن‌کوب‌ها به علت سنگینی بیش از حد توسط چند نفر و با کمک چوب حمل می‌شد. برای تهیه برنج، گندم و جو با استفاده از این دستگاه‌ها باید از توری‌های استانداردی که در بازار وجود دارد، استفاده کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر