jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۴۴۲ ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در دهه شصت هفتاد از خرمن‌کوب‌های تیلری در روستاهای شمال کشوراستفاده می‌شد. به گزارش مهر، خرمن‌کوب‌ها از جمله ماشین‌های کشاورزی قدیمی است که درگذشته برای جدا کردن دانه‌های برنج ازساقه استفاده می‌شد و تا چند سال پیش هم در اکثر قسمت‌های شمال کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به این دستگاه خرمن‌کوبی در شمال «کانکا» نیز می‌گویند. با ورود کمباین در سال‌های اخیر دیگر این دستگاه سنتی رو به فراموشی رفته است. این وسیله صدای زیادی تولید می‌کند و هنگام انجام کار اطراف دستگاه پر از بقایای برنج می‌شود. این خرمن‌کوب‌ها به علت سنگینی بیش از حد توسط چند نفر و با کمک چوب حمل می‌شد. برای تهیه برنج، گندم و جو با استفاده از این دستگاه‌ها باید از توری‌های استانداردی که در بازار وجود دارد، استفاده کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر