jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۲۱۱۶   ۲۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سردار علی فضلی یا حاج علی زمان دفاع مقدس، نامی آشنا برای همرزمان سابق و جوانان این مرز و بوم است. جوان محجوب تویسرکانی دیروز و سردار رشید امروز که سال‌ها زخم دوران دفاع مقدس و مجروحیت شیمیایی، همنشین شبانه‌روز‌ی‌اش است اکنون مدتی است که در بستر بیماری بوده و با وجود نگرانی‌های قبلی، خبرها حاکی از این است که مداوای پزشکی باعث بهبود نسبی وضعیت عمومی چهره ماندگار عرصه حماسه و دفاع است و امیدها را برای بازگشت مجدد وی به عرصه کار و تلاش افزوده است.

شخصیت سردار علی فضلی مثال‌زدنی است. وی از ابتدای جوانی، همراه انقلاب بود و قبل از دفاع مقدس تمامی تلاش خود را در کار دفاع از کشور به‌کار بست. حاج علی در غائله‌های مختلفی از جمله آشوب خلق عرب در خوزستان و همچنین کردستان حضوری فعال داشت و از همان ابتدای دوران دفاع مقدس در منطقه آبادان فعالیت بالایی از خود نشان داد. وی فرمانده تیپ المهدی بود و در منطقه به صورت شبانه‌روزی به ایفای نقش می‌پرداخت و بعدها در لشکر 10 سیدالشهدا به ادامه فعالیت پرداخت. تلاش شبانه‌روزی فضلی زبانزد همه است و او با وجود زخم دوران دفاع مقدس که به تن دارد اما مثل یک جوان 20 ساله به کار و تلاش می‌پردازد و این همه شور و جوانی و نشاط در رفتار، باعث غبطه همه است.
شناخت من با سردار علی فضلی به سال‌های دور و دوران دفاع مقدس بر می‌گردد و در دورانی که حاج علی، جانشین رئیس سازمان بسیج و همچنین رئیس ستاد مرکزی راهیان نور بود این همکاری و همدلی ادامه پیدا کرد. در طول شش سالی که از نزدیک با هم همکار بودیم جز تواضع و بزرگواری و کار شبانه‌روزی از او چیز دیگری ندیدم. زمانی در اردوهای راهیان نور در حدود دو میلیون نفر می‌رفتند اما در سال گذشته با تلاش‌های سردار فضلی این تعداد به هفت میلیون بازدید از مناطق جنگی رسید.
اخلاص یکی از ویژگی‌های اصلی حاج علی است و ادب همیشگی او مثال‌زدنی است. فضلی به هر جمعی که ورود پیدا می‌کند کاری به دسته و طبقه و سن و سال حاضران ندارد و با همه احوالپرسی می‌کند. تواضع او واقعا درس‌آموز است. از همین رو باید یکی از دلایل اصلی محبوبیت حاج علی را تواضع او دانست.
مردم و خانواده‌های شهدا و جوانان با سردار فضلی خیلی انس دارند و حتی یک بار مادر دو شهید از رشت زمانی که تمایلش را برای دیدار با سردار فضلی اعلام کرد او از تهران به رشت رفت تا با مادر شهیدان ملاقاتی داشته باشد. زمانی در سال 96 گزارشی را به رهبر معظم انقلاب ارائه می‌دادم و در بخشی از این گزارش از زحمات سردار علی فضلی یاد کردم. رهبری با شنیدن این حرف تبسمی بر لبانشان نشست و بعد از جلسه هم آقای فضلی را بغل کرده و به من در مورد ایشان سفارش کردند.
حاج علی فضلی مصداق شهید زنده است و با وجود اینکه در بستر بیماری است همچنان همان شور سابق را دارد و به لطف خدا با مداوای صورت گرفته نیز امید است که لباس عافیت بپوشد و مثل گذشته با حضور فعال و بانشاطش منشا اثر و ثمر شود. ‌

‌سردار بهمن کارگر

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر