jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۱۶۹۷ ۲۱ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

انتخاب روش درمانی سرطان روده به پیشرفت این بیماری بستگی دارد. در مواقعی که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، قابل درمان است. در مقابل، هنگامی که سرطان در مراحل آخر شناسایی شود و متاستاز شدت گرفته باشد، درمان کامل بعید به‌نظر می‌رسد. نخستین مرحله درمان جراحی است، در عین حال شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز طبق شرایط هر بیمار پیشنهاد می‌شود.

در مراحل اولیه که پولیپ‌ها (توده‌های ریزی که روی دیواره داخلی روده بزرگ رشد می‌کنند) در مرحله پیش بدخیم باشند، می‌توان تنها با پولیپکتومی-روشی که در آن پولیپ‌ها در جریان کولونوسکوپی برداشته می‌شوند - بیمار را درمان سپس با کولونوسکوپی پیگیری کرد. در مراحل پیشرفته‌تر عمل قطع و برداشت شامل برداشت بخشی یا همه کولون همراه با توده‌های سرطان و بافت‌های متصل به آن است. ممکن است جراح دو سر روده قطع شده را پیوند بزند یا در شرایط خاص همراه با بیرون گذاشتن سر روده به صورت موقت یا دائم همراه باشد میزان برداشتن روده به محل تومور و تعداد آن ممکن است کولون چپ، راست یا کل آن برداشته شود. تا همین اواخر، تمام اعمال جراحی روده یا دستگاه گوارش از طریق ایجاد برش و شکاف‌های طولانی در ناحیه شکم انجام می‌شده که اغلب باعث دردناکی بعد از عمل و زمان طولانی کسب بهبود مجدد می‌شدند.
عمل جراحی لاپاراسکوپی با استفاده از یک دوربین همراه با یک کابل است. برای انجام عمل لاپاراسکوپی، بین سه تا شش برش کوچک (پنج تا ده میلی‌متر) در ناحیه شکم ایجاد می‌شود. جراحی با ابزار خاص و با منگنه‌های تیتانیومی مخصوص انجام می‌شود و تمامی بافت تومور به همراه غدد لنفاوی قابل برداشت است و نتایج انکولوژیک و عود مشابه عمل باز است. از مزایای این روش، درد و بافت اسکار کمتر در بیمار است که روند بهبودی را سریع‌تر و خطر ابتلا به عفونت نسبت به عمل جراحی باز را کاهش می‌دهد. در پایان تاکید می‌کنم که خوشبختانه سرطان کولون و رکتوم یکی از بهترین الگوهای سرطان به منظور پیشگیری و تشخیص زودرس است. روند تغییر ماهیت سلول اپی‌تلیال به پولیپ و سپس سرطان، طولانی است و این فرصت هم برای بیمار و هم برای پزشکان از اهمیت خاصی برخوردار است تا با اقدام مناسب و شناسایی ضایعه مشکوک و پولیپ این روند را متوقف کرد تا مانع ایجاد سرطان شد.

دکتر شهاب شهابی
فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر