jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۳۴۸۳۶   ۰۶ آبان ۱۳۹۸  |  ۱۰:۳۴

محققان دانشکده پزشکی هاروارد گزارش دادند که یک مغز آرام با فعالیت عصبی کمتر می‌تواند به زندگی طولانی‌تری منجر شود.

ترفند‌هایی برای داشتن عمر طولانی

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، اگرچه یکی از راه‌های داشتن مغزی سالم در سنین پیری، انجام فعالیت‌های فکری است، اما محققان دریافته اند که داشتن مغزی آرام با تنش‌های عصبی کمتر نیز می‌تواند در افزایش طول عمر مؤثر باشد.

در تحقیقات صورت‌گرفته در دانشگاه هاروارد، ثابت شد که پروتئینی به‌نام REST با فعالیت‌های عصبی در ارتباط است؛ این پروتئین باعث سرکوب برخی فعالیت‌های عصبی شده و در تحقیقاتی که روی پستانداران انجام شده است، افزایش این پروتئین در بدن منجر به کاهش مرگ‌و‌میر می‌شود.

محققان پس از تجزیه و تحلیل بافت مغزی از افرادی که در سن ۶۰ تا ۱۰۰ سالگی مرده بودند، دریافتند که طولانی‌ترین طول عمر مربوط به افرادی است که افراد ژن‌های کمتری برای فعالیت عصبی دارند.

این مطالعات اثبات کردند که انجام فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن (فعالیت‌هایی مانند عبادت کردن، تعمق و تفکر مثبت) عدم انجام کار‌های مختلف به‌صورت همزمان و تمرکز کردن بر یک فعالیت واحد و خواب کافی به‌اندازه ورزش کردن می‌توانند روی سلامت مغز شما مفید باشند.

در ادامه به برخی از راهکار‌ها برای داشتن مغزی آرام و به‌دور از فعالیت‌های پرتنش عصبی اشاره شده است:

برنامه‌های خود را ترسیم کنید

یک جدول دوبخشی بکشید؛ در یک سمت از جدول کار‌هایی را که علاقه‌مند به انجام آن‌ها هستید بنویسید و در سمت دیگر کار‌هایی را که در طول روز انجام داده اید یادداشت و سپس میزان انطباق دو بخش جدول بر یکدیگر را بررسی کنید.

با خودتان صادق باشید؛ اگر فاصله زیادی بین علایق خود و کار‌هایی که در طول روز انجام داده اید می‌بینید، در صدد حل مشکل برآیید؛ یک روانشناس معتقد است مردم زمانی حس بدی نسبت به زندگی پیدا می‌کنند که کار‌های موردعلاقه شان را انجام ندهند یا اینکه احساس ازکارافتادگی و غیرمفید بودن داشته باشند.

به وعده‌های غذایی خود توجه کنید

اگرچه داشتن یک تغذیه سالم می‌تواند خستگی و احساسات منفی را از شما دور کند، اما مکانی که شما در آن غذا می‌خورید نیز می‌تواند بر میزان لذتی که از غذا خوردن می‌برید تأثیر داشته باشد و در نتیجه احساس خستگی را از شما دور کند؛ سعی کنید با استفاده از چاشنی‌های مختلف از مزه‌ی غذایی که می‌خورید، لذت ببرید همچنین در مکان‌هایی غذا بخورید که احساس بهتری به شما منتقل می‌کنند.

اهمیت ورزش‌های هوازی

ورزش‌های ایروبیک (هوازی) باعث بهبود عملکرد قلب و عروق و نورون‌ها (سلول‌های عصبی) می‌شوند؛ این ورزش‌ها می‌توانند از اثر منفی پلاک‌های آمیلوئیدی (عامل ایجاد آلزایمر و زوال عقل) بر سلول‌های عصبی جلوگیری کنند.

با احساس فرسودگی مقابله کنید

شناخت علائم فرسودگی قبل از شروع فرسودگی، می‌تواند به ارزیابی و اولویت‌بندی مجدد کارهایتان کمک کند.

علائم فرسودگی شامل احساس خستگی و سرخوردگی عاطفی، حس عدم موفقیت، کاهش هیجانات و افزایش خشم و عصبانیت درونی است؛ این علائم ممکن است در ابتدا برای شما کمرنگ و بی ارزش جلوه کنند، اما می‌توانند پس از مدتی به‌صورت ناگهانی به‌شکل فرسودگی کامل بروز پیدا کنند.

با افراد موفق و مثبت در ارتباط باشید

به‌دنبال ارتباط و دوستی با افرادی باشید که در زندگی و کارهایشان موفق و مثبت‌اندیش هستند؛ افرادی که در شغل یا زندگی خود به موفقیت دست یافته اند، می‌توانند مشاور خوبی برای موفق شدن شما باشند و تجربیات مثبتی را در اختیار شما قرار دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر تهران به پایان دوره ای دیگر از فعالیت خود نزدیک می‌شود. ارزیابی فعالیت های شورای شهر در زمینه مدیریت بحران برای جمع بندی این دوره و همچنین دستیابی به چشم اندازی روشن برای دوره بعدی شورا، مهم و حیاتی است.

نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر