jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۲۷۰۸۶ ۱۶ شهريور ۱۳۹۸  |  ۱۱:۴۵

راهکارها و علائم مختلفی برای تعیین کافی بودن شیر مادر برای شیرخوار وجود دارد؛ با ما در توضیح این مطلب همراه باشید!

چگونه تشخیص بدهیم شیر مادر برای نوزاد کافی است؟

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران پویا، رسم کردن منحنی رشد شیرخوار توسط کارشناسان تغذیه یا پزشکان به مادر کمک می‌‌کند تا به درستی از وضعیت سلامت و رشد کودک خود مطلع شوند.

نوزادان در روزهای اول زندگی، به طور طبیعی معمولاً 3 تا 8 درصد از وزن خود را از دست می‌‌دهند و اگر به خوبی از شیر مادر تغذیه کنند در10 تا 14 روزگی دوباره به وزن هنگام تولد خود می‌‌رسند.

شیرخواران بیشترین وزن خود را در سه ماهه‌‌ی اول زندگی به دست می‌‌آورند؛ هر نوزاد در طول سه ماه اول عمر خود، هر ماه حدود 600 تا 800 گرم وزن می‌‌گیرد و وزن‌‌گیری ماهانه کودک از فاکتورهای مهم رشد کودک به شمار می‌‌آید.

روش دیگری که برای تعیین کافی بودن شیر مادر برای شیرخوار به کار می‌‌رود، تعداد دفعات و حجم ادرار و مدفوع کودک است.

به طور کلی شیرخوار در روز اول تولد باید یکبار یا بیشتر دفع ادرار و مدفوع داشته باشد.

در روز دوم و سوم، سه بار یا بیشتر دفع ادرار و دو تا سه بار یا بیشتر دفع مدفوع در هر روز داشته باشد.

روز چهارم و پنجم، شیرخوار باید به طور متوسط 6 بار دفع ادرار و 4 بار دفع مدفوع داشته باشد و از روز پنجم به بعد 6 تا 8 بار در روز دفع ادرار و حداکثر 8 بار در روز دفع مدفوع برای کودک طبیعی است.

علائمی که نشان می‌‌دهند کودک شیر کافی دریافت نکرده

اگر شیرخوار پس از خوردن شیر باز هم بخواهد از پستان مادر تغذیه کند یا مدت زمان طولانی‌‌تری را برای مکیدن شیر صرف کند اغلب نشان‌‌دهنده‌‌ این است که به میزان کافی شیر دریافت نکرده است.

بنابراین در ماه‌‌های اولیه زندگی، مدت زمان و میزان شیر خوردن را بر عهده‌‌ خود نوزاد بگذارید زیرا اغلب نوزادان به اندازه‌‌ نیاز خود از شیر مادر تغذیه می‌‌کنند.

رنگ مدفوع شیرخوار از دیگر عواملی است که از میزان کفایت شیر مادر خبر می‌‌دهد؛ از یک ماهگی به بعد تعداد دفعات دفع مدفوع به تدریج کاهش می‌‌یابد و ممکن است کودک هر چند روز یکبار اجابت مزاج کند که در این صورت اگر مدفوع او نرم و حجیم باشد مشکلی نخواهد داشت.

اما مدفوع خشک یا سبزرنگ در شیرخواران می‌‌تواند نشان‌‌دهنده‌‌ تغذیه‌‌ی ناکافی شیرخوار از شیر مادر باشد.

شیرخوارانی که شیر خشک می‌‌خورند، مدفوع حجیم‌‌تری نسبت به شیرخوارن تغذیه شده با شیرمادر دارند؛ زیرا پروتئین شیرگاو دو برابر پروتئین شیرانسان (مادر) است که بیشتر آن فرم دیرهضم پروتئین (کازئین) است و پروتئین اضافی از بدن نوزاد دفع شده و باعث افزایش حجم مدفوع او می‌‌‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر