jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۲۵۳۶۹ ۰۵ شهريور ۱۳۹۸  |  ۱۴:۴۰

کما حالتی است که در آن فرد هوشیار نیست و واکنشی نسبت به دنیای پیرامون خود ندارد که این حالت می‌تواند انواع گوناگونی داشته باشد.

چند نوع کما داریم؟! / راهکار‌های درمانی کما

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، کما حالتی است که فرد در آن اصلا هوشیار نیست، در چنین وضعیتی شاید از دنیای پیرامون خود خبر داشته باشد و شاید هم خیر اما نکته‌ای که در اینجا تاکید می‌شود این است که؛ حالت کما، یک بیماری یا مریضی نیست!

کما یک مریضی نیست!

کما حالتی است که بیمار در آن هوشیاری خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد و دیگر قادر به پاسخگویی به محرک‌ها و تحریکات خارجی نیست.

در این حالت بیمار نمی‌تواند به هیچ طریقی با محیط خارج ارتباط برقرار کند و معمولاً با آسیب وسیع مغز یا آسیب بخش‌هایی از ساقه مغز که وظیفه حفظ هوشیاری را برعهده دارند، همراه است.

باید به این نکته توجه کنید که کما یک مریضی نیست، بلکه علامتی از یک مریضی یا واکنشی به یک حادثه است که برای بدن فرد اتفاق افتاده است.

اکثر کماها بیشتر از ۴ هفته طول نمی‌کشند. بعضی از کسانی که به کما می‌روند، پس از این مدت به سمت زندگی نباتی پیش می‌روند.

اغلب بیمارانی که پس از یک حادثه به کما می‌روند، پس از خارج شدن از کما با مشکلات تنفسی در راه هوایی فوقانی مواجه می‌شوند و قادر به تکلم صحیح نیستند.

در برخی موارد پس از به هوش آمدن بیمار، بازآموزی و به خاطر آوردن بسیاری از چیز‌ها از جمله حرف زدن و به خاطر آوردن خود شخص، ممکن است لازم باشد.

انواع مختلف کما

انواع مختلف کما عبارتند از:

حالت نباتی پایدار

این حالت یک بی‌هوشی شدید است. فرد نسبت به محیط اطراف خود بی‌اطلاع است و قادر به حرکت کردن نیست.

در این حالت ممکن است فرد به هوش بیاید، اما با این وجود باز هم قادر به انجام هیچ واکنشی نیست.

در حالت نباتی پایدار تنها سیستم‌های تنفسی، گردش خون و چرخه خواب و بیداری قادر به فعالیت هستند.

آسیب مغزی ناشی از فقدان اکسیژن

این حالت به علت عدم رسیدن اکسیژن به مغز به وجود می‌آید. کمبود اکسیژن برای چند دقیقه باعث مرگ سلول‌های بافت مغز می‌شود.

این اختلال می‌تواند به علت حمله قلبی (ایست قلبی) ضربه به سر یا تروما، غرق شدن، مسمومیت یا مصرف بیش از حد مواد مخدر به وجود بیاید.

آنسفالوپاتی متابولیک سمی (Toxic-metabolic encephalopathy)

این وضعیت یک اختلال حاد در عملکرد مغز است که علائمی مانند گیجی یا هزیان دارد. این حالت معمولا برگشت‌پذیر است. علل این اختلال متفاوت است و می‌توانند شامل مواردی مانند بیماری‌های سیستمیک، عفونت، نقص عضو و یا سایر علل مختلف باشد.

سندرم قفل شدگی

این حالت یک بیماری عصبی نادر است. به جز عضلات چشم سایر عضلات فلج می‌شوند. در سندرم قفل شدگی فرد بیدار و هشیار است و ذهنی سالم و طبیعی دارد.

مرگ مغزی

توقف غیرقابل بازگشت عملکرد مغز را مرگ مغزی می‌گویند. مرگ مغزی علل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

آیا درمان موثری برای کما وجود دارد؟

درمان کما به علت کما بستگی دارد. افراد خانواده بیمار باید تمام اطلاعاتی را که در مورد بیمار می‌دانند به پزشک بگویند. این اطلاعات می‌توانند در تعیین علت کما تاثیر چشمگیری داشته باشد.

اگر نوع کما برگشت‎پذیر باشد، اقدامات فوری پزشکی الزامیست. به عنوان مثال اگر کما به علت عفونت بروز کرده باشد ممکن است آنتی بیوتیک‌ها موثر باشند یا اگر کما به علت شوک دیابتی رخ داده باشد، گلوکز می‌تواند در درمان کما موثر باشد. در برخی موارد نیز عمل جراحی برای کاهش فشار مغز ناشی از ورم مغز یا تومور مغزی الزامی است و می‌تواند موثر باشد.

برخی دارو‌ها نیز می‌توانند به کاهش یا برطرف کردن ورم مغز کمک کنند. برخی از دارو‌ها نیز به جلوگیری از تشنج کمک می‌کنند.

به طور کلی می‌توان گفت که درمان کما حمایتی است. افرادی که به کما می‌روند به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می‌شوند و تا تعیین وضعیت وی از او مراقبت و حمایت می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر