jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۲۳۷۰۵ ۲۷ مرداد ۱۳۹۸  |  ۱۰:۵۶

بررسی ویژگی های مهم خانواده (1)

خانواده‏ ها با بچه‏ های 9 تا 18 ساله چه کنند؟

خانواده مهم‎ترین هسته دنیاست. همه چیز می‎آید و می‎رود، دوستان همیشه و دائمی نیستند. اما خانواده حساب جداگانه‎ای دارد. همیشه بر روی تشکیل خانواده تاکید زیادی می‎شود اما مسئله مهم‏تر حفظ کنترل آن پس از ازدواج است. بخش مهم تر دیگر ماجرا زمانی است که کودکی به وجود می‏آید. حالا می‏خواهیم این کودک را در سنین 9 تا 18 سال مورد بررسی قرار بدهیم. توجه به این موضوع هم آینده بهتری برای او می‏سازد و هم بنیان خانواده را محکم‏تر می‏کند.

خانواده‏ ها با بچه‏ های  9 تا 18 ساله چه کنند؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از raisingchildren، یک اشتباه به شدت سمی در ذهن برخی وجود دارد. این اشتباه چیست؟ آنها گمان می‎کنند وقتی بچه‎ها بزرگ‎تر شوند کمتر به والدین خود نیاز به پیدا می‎کنند. اما چنین نیست. یک فرزند در هر شرایطی به حمایت والدین و خانواده خود نیاز دارد.

موضوع مهمی که وجود دارد این است که رسیدن فرزند خانواده به سنین خاص نوجوانی اصولا باعث تغییر ارتباطات بین اعضای خانواده به خصوص خود نوجوان با والدینش می‎شود. وقتی که فرزند شما کوچک است وظیفه دارید به تغذیه او رسیدگی کنید و مدام به او راهنمایی بدهید که چکار کند و چکار نکند. اما وقتی این کودک بزرگ‎تر شد و به سن نوجوانی رسید پدر و مادر به خوبی متوجه می‎شوند چه تغییرات مهمی در رفتار و گفتار او به وجود می‎آید و خواسته‎هایش چقدر تغییر می‎کنند. بسیاری از خانواده‎ها در طول سال‎های نوجوانی فرزندانشان با فراز و نشیب‎های متعددی روبرو می‎شوند. در این دوران روابط بین اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر باید قدرتمندتر از گذشته شود. برای نوجوانان اصولا والدین منبع مهمی از توجه و احساسات و البته حمایت هستند. پدر و مادر به فرزند خود قدرت مالی می‎بخشند و نیازهای او را برآورده می‎کنند. بسیاری از نوجوانان ترجیح می‎دهند بخش مهم زمان خود را با والدین سپری کنند و ایده‎ها و افکار خود را با آنها درمیان بگذارند اما در مقابل عده‎ای دیگر از نوجوانان هستند که هرگز با والدین خود ارتباط برقرار نمی‎کنند.

بسیاری از نوجوانان معمولا بی‎حوصله به نظر می‎رسند و علاقه‎ای به برقرار کردن ارتباط ندارند اما این بدان معنا نیست که از حمایت خانواده و مادر و پدر خود را بی‎نیاز می‎بینند.

طبیعی است که نوجوانان روحیه‌ای نداشته باشند یا به نظر غیراجتماعی می‎رسند ، اما آنها هنوز به شما احتیاج دارند. فرزند شما هنوز شما را دوست دارد و می‎خواهد شما را درگیر زندگی خود کنید ، حتی اگر به نظر می‎رسد گاهی اوقات رفتار ، رفتار یا زبان بدن او می گوید که اینگونه نیست. حتی بداخلاق‎ترین بچه‎ها هم والدین خود را به نحوی دوست دارند. اگر ارتباط درست در هر خانواده‎ای برقرار شود یک نوجوان از اینکه مادر و پدرش را در زندگی خود دخالت بدهد و مدام نظر آنها را بپرسد لذت می‎برد. یک نوجوان درون‎گرا اتفاقا بیشتر از یک برون‎گرا به حمایت والدین نیاز دارد این در حالی است که شاید زبان بدن او چیز دیگری نشان بدهد.

حساس‎ترین مرحله فرزند خانواده

بلوغ زمان بسیار دشواری است. فرزند شما تغییرات فیزیکی سریعی را تجربه می‎کند و احساساتش مدام با فراز و نشیب روبرو می‎شود. آنها فکر می‎کنند انگار تا پایان دنیا این تغییرات ادامه دارد. در این دوران نیز سردرگمی‎هایی در رابطه با اینکه چه تصمیماتی برای آینده خود بگیرند برایشان به وجود می‎آید.

بلوغ همچنین زمانی است که تأثیرات و روابط همسالان می‌تواند استرس و فشار روانی را برای شما و فرزندتان ایجاد کند.

در دوران بلوغ یک دختر یا پسر، حمایت اعضای خانواده از یکدیگر بسیار حیاتی است.

در این مدت خانواده هنوز پایگاه عاطفی ایمنی به شمار می‎رود که فرزند بدون توجه به آنچه در بقیه زندگی خود اتفاق می‎افتد احساس امنیت خاطر می‎کند. خانواده می‎تواند اعتماد به نفس ، خود باوری، خوش‎بینی و هویت فرزند شما را بسازد و حمایت کند.

وقتی خانواده‎ها قواعد ، مرزها و معیارهای رفتار را تعیین می‎کنند ، به فرزند خود حس قوت قلب و پیش بینی می‎دهد .و باور کنید یا نه ، تجربیات و دانش زندگی‎تان می‎تواند برای فرزند شما واقعاً مفید باشد.

روابط خانوادگی قدرتمند و نزدیک ، فرزند را از رفتارهای پرخطر مانند مصرف الکل و سایر مواد مخدر و مشکلاتی مانند افسردگی محافظت می‎کند. حمایت و علاقه شما به کاری که فرزند شما در مدرسه انجام می‎دهد می‎تواند تمایل او به انجام کارهای علمی را نیز تقویت کند.

همچنین این روابط خانوادگی محکم می‎تواند به رشد فرزندتان کمک زیادی کند و اجازه دهد این دوران پرتنش با آرامش بیشتری سپری شود.

ایجاد روابط خانوادگی مثبت با نوجوانان

کارهای عادی و روزمره‎ای که خانواده‎ها با هم انجام می‎دهند می‎توانند به ایجاد و حفظ روابط محکم با نوجوانان کمک کنند. این نکات قطعا در رشد روحی و عاطفی فرزند کمک می‎کند.

غذاهای دورهمی

شاید خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما صرف کردن وعده‎های غذایی در طول شبانه روز در کنار اعضای خانواده بسیار مهم است. صبحانه، ناهار و شام زمان خوبی برای گپ زدن درباره اتفاقات روزمره و حتی گفتن برنامه‎های آینده و علایق جدید است. البته این وعده‎های غذایی زمانی دلپذیرتر می‎شود که تلویزیون، موبایل، تبلت و ... همگی خاموش و به دور از میز غذا باشند.

گردش خانوادگی

یکی از مهم‎ترین اتفاقاتی که روابط خانوادگی و به خصوص رابطه پدر و مادر با فرزند در حال رشد را بهبود می‎بخشد گردش‎های بیرون از خانه و یا همان پیک‎نیک است. یک تعطیلات چند روزه و یک آخر هفته فوق‎العاده بسیار تاثیر مثبتی بر روی ذهن یک خانواده می‎گذارد.

اشتراک افکار

این یکی خیلی لازم است. چقدر خوب است یک مادر و یک پدر مدام ایده‎هایش را به فرزندش بگوید و از او راهنمایی بخواهد. از او بپرسد مثلا نظرش درباره یک موضوع چیست و آیا با آن مخالف است یا موافق.

جشن گرفتن دستاوردها

اگر یک موفقیت فرزند خود را جشن بگیرید کمک زیادی به او کرده‎اید تا انگیزه بیشتری پیدا کند. حتما لازم نیست که جشن برای یک موفقیت بزرگ باشد. جشن برای فعالیت‎هایی که او در مدرسه در آن سرآمد است نیز اهمیت زیادی دارد.

سنت های خانواده

آداب و رسوم خانوادگی ، روال‎ها و آداب و رسوم می تواند به شما و فرزندتان کمک کند که تاریخ‎های منظم و اوقات خاص را کنار هم بگذرانید.

مسئولیت‎های خانه

مسئولیت‌های توافق شده خانواده به کودکان و نوجوانان این احساس را می‌دهند که سهم مهمی در زندگی خانواده دارند. اینها می‌تواند مواردی مانند کار ، خرید یا کمک به اعضای پیرتر یا کوچک خانواده باشد.

قوانین خانواده

قوانین و حدود توافق شده ، به نوجوانان احساس امنیت ، ساختار و پیش‎بینی می‎بخشد. آنها به فرزند شما کمک می‎کنند تا بداند چه معیارهایی در خانواده شما اعمال می‎شود ، و اگر او مرزها را تحت فشار قرار دهد چه اتفاقی خواهد افتاد.

جلسات خانوادگی

جلسات خانوادگی می‎تواند به حل مشکلات کمک کند. آنها به همه این شانس را می‎دهند که شنیده شوند و بخشی از تلاش برای حل یک راه حل باشند.

پشتیبانی اضافی

اگر احساس می‎کنید خانواده شما ارتباط مستقیمی ندارند و این روابط قدرتمند تعریف نمی‎شود بهتر است هر چه سریع‎تر از مشاوره‎های مجرب خانوادگی استفاده کنید.

مترجم : هیلدا حسینی خواه / منبع: raisingchildren

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر