jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۲۴۸۹   ۲۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

فریبا توکلی، تهیه‌کننده سریال «خاک گرم» که این شب‌ها از شبکه یک پخش می‌شود در گفت‌وگو با ایسنا گفته است:

متاسفانه همکاران ما که به این اماکن تاریخی و ارزشمند می‌روند، اصول امنیتی و نگهداری از این میراث را رعایت نمی‌کنند و پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنند.
داستان این سریال پایه باستان‌شناسی واقعی دارد. بعد از زلزله بم، ارگ بم که تخریب می‌شود، مرمت‌کاران می‌روند که این بنا را احیا کنند و در آنجا توسط دکتر شهریار عدل متوجه بستری می‌شوند. دانیال حکیمی در این سریال نقش شهریار عدل را بازی می‌کند و برای یادبود او، اسم دانیال حکیمی را شهریار گذاشتیم.
مرمت‌کاران بعد از این‌که متوجه یک لوح در آنجا می‌شوند، با این‌که فکر می‌کنند قدمت ارگ بم 2000 سال است، لوح را زمان‌بندی می‌کنند و متوجه می‌شوند قدمت ارگ 6000 سال است. داستان سریال خاک گرم بر این اساس شکل گرفته و یافته‌های ما بر اساس تحقیقات و منابع موثق ثبت شده است. در واقع ما با هماهنگی باستان‌شناسی پایگاه جهانی بم و سازمان میراث فرهنگی برای تصویربرداری اقدام کردیم.
در تیتراژ پایانی سریال شناسنامه مکان فیلمبرداری را آورده‌ایم تا مردم بدانند. برای مثال آن خانه‌ای که دانیال حکیمی و فرشته سرابندی حضور دارند، خانه نیست و در حال حاضر آثار ملی است و میراث فرهنگی در آن کار کرده که به خانه گفتمان کرمان تبدیل شده است. ما در این مکان‌ها وسیله بردیم و دکور زدیم. همچنین خانه‌ای که در بم به ما دادند، باغ دولت آباد است. بازیگرانی که با ما به کرمان آمدند باورشان نمی‌شد این استان تا این حد زیباست و می‌گفتند چرا تلویزیون نمایی از این استان به ما نداده است.
سریال 30قسمتی خاک گرم به کارگردانی جواد ارشادسرابی از 24بهمن، هرشب ساعت 22 روی آنتن شبکه یک سیما رفته است .
بازپخش این مجموعه ساعت یک و 30دقیقه بامداد، 10 و 15 دقیقه و 15 روز بعد است.
دانیال حکیمی، فرشته سرابندی، بهرام ابراهیمی، شهروز ابراهیمی، رضا توکلی، معصومه آقاجانی، بهزاد فراهانی، مریم خدارحمی، رضا ایرانمنش، شیوا خسرومهر، ریحانه رضی، رحمان باقریان، دانیال ابراهیمی، آسیه سلطانی، علی نفیسی مریم گودرزی مریم اسلامی، حبیب گوهرگزی و... در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر