jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۲۴۸۹   ۲۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

فریبا توکلی، تهیه‌کننده سریال «خاک گرم» که این شب‌ها از شبکه یک پخش می‌شود در گفت‌وگو با ایسنا گفته است:

متاسفانه همکاران ما که به این اماکن تاریخی و ارزشمند می‌روند، اصول امنیتی و نگهداری از این میراث را رعایت نمی‌کنند و پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنند.
داستان این سریال پایه باستان‌شناسی واقعی دارد. بعد از زلزله بم، ارگ بم که تخریب می‌شود، مرمت‌کاران می‌روند که این بنا را احیا کنند و در آنجا توسط دکتر شهریار عدل متوجه بستری می‌شوند. دانیال حکیمی در این سریال نقش شهریار عدل را بازی می‌کند و برای یادبود او، اسم دانیال حکیمی را شهریار گذاشتیم.
مرمت‌کاران بعد از این‌که متوجه یک لوح در آنجا می‌شوند، با این‌که فکر می‌کنند قدمت ارگ بم 2000 سال است، لوح را زمان‌بندی می‌کنند و متوجه می‌شوند قدمت ارگ 6000 سال است. داستان سریال خاک گرم بر این اساس شکل گرفته و یافته‌های ما بر اساس تحقیقات و منابع موثق ثبت شده است. در واقع ما با هماهنگی باستان‌شناسی پایگاه جهانی بم و سازمان میراث فرهنگی برای تصویربرداری اقدام کردیم.
در تیتراژ پایانی سریال شناسنامه مکان فیلمبرداری را آورده‌ایم تا مردم بدانند. برای مثال آن خانه‌ای که دانیال حکیمی و فرشته سرابندی حضور دارند، خانه نیست و در حال حاضر آثار ملی است و میراث فرهنگی در آن کار کرده که به خانه گفتمان کرمان تبدیل شده است. ما در این مکان‌ها وسیله بردیم و دکور زدیم. همچنین خانه‌ای که در بم به ما دادند، باغ دولت آباد است. بازیگرانی که با ما به کرمان آمدند باورشان نمی‌شد این استان تا این حد زیباست و می‌گفتند چرا تلویزیون نمایی از این استان به ما نداده است.
سریال 30قسمتی خاک گرم به کارگردانی جواد ارشادسرابی از 24بهمن، هرشب ساعت 22 روی آنتن شبکه یک سیما رفته است .
بازپخش این مجموعه ساعت یک و 30دقیقه بامداد، 10 و 15 دقیقه و 15 روز بعد است.
دانیال حکیمی، فرشته سرابندی، بهرام ابراهیمی، شهروز ابراهیمی، رضا توکلی، معصومه آقاجانی، بهزاد فراهانی، مریم خدارحمی، رضا ایرانمنش، شیوا خسرومهر، ریحانه رضی، رحمان باقریان، دانیال ابراهیمی، آسیه سلطانی، علی نفیسی مریم گودرزی مریم اسلامی، حبیب گوهرگزی و... در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر