نوانما گفتگو کد خبر: ۱۱۴۶۸۵۳   ۲۰ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۸:۱۹

گفت وگو با احسان عبدی پور کارگردان موزیک ویدیوی «اومدیم روسیه»

هنر اقوام ایرانی به تیم ملی روحیه می‌دهد

جمعه شب موزیک ویدیوی «اومدیم روسیه» از خندوانه پخش شد و خیلی زود به یکی از پربیننده‌ترین ویدیوهای شبکه‌‌های اجتماعی اینستاگرام و توییتر تبدیل شد.

هنر اقوام ایرانی به تیم ملی روحیه می‌دهد

موسیقی سنتی بوشهری، ترانه و تمپو و ضرباهنگ این ویدیو برخی از دلایل جذابیت‌های این موزیک‌ویدیو است.

محمد بحرانی (جناب خان) در بیشتر برنامه‌های خندوانه ثابت کرده که به بوشهر و موسیقی این استان علاقه خاصی دارد.فوتبال هم از علایق جدی اوست.

همه تیم‌های مطرح و بازیکنان سراسر جهان را می‌شناسد و خرید و فروش‌های فوتبالی جناب خان در خندوانه از بهترین‌های او در این برنامه‌ است.ناگفته نماند چون رامبد جوان تقریبا اطلاعی از فوتبال ندارد، جناب خان می‌تواند شوخی‌های بامزه‌ای با مجری خندوانه طراحی و اجرا کند.

بحرانی با این موزیک ویدیو دین‌اش را به فوتبال و جام جهانی ادا کرده است.احسان عبدی‌پور، کارگردانی این کلیپ را به عهده داشته است.

کارگردان جوانی که اصالتا اهل بوشهر است و در کارنامه خود ساخت آثاری مانند تنهای تنهای تنها، پاپ وتیک‌آف را دارد.

او سریال «آرماندو » را برای پخش از شبکه سه کارگردانی کرده که هنوز در جدول پخش این شبکه قرار نگرفته است.

باعبدی‌پور هم‌صحبت شدیم تا از ساخت موزیک ویدیوی «اومدیم روسیه» برایمان بگوید.

خواننده این موزیک ویدیو محمد بحرانی است و نوازندگان آن همگی بوشهری هستند.

پیشنهاد کارگردانی این کار را چه کسی به شما داد؛ شبکه نسیم یا محمد بحرانی؟

از طرف آقای بحرانی و محسن شریفیان (موزیسین و نوازنده نی‌انبان) برای کارگردانی بخش جنوب این موزیک ویدئو به کار دعوت شدم.موسیقی ساخته شده بود و من بر اساس موسیقی، کلیپ را کارگردانی کردم.

کلیپ «اومدیم روسیه» بازخورد خوبی در بین مردم داشت، این استقبال به دلیل موسیقی بومی و سنتی بوشهری است یا حضور محمد بحرانی (جناب خان) در این موزیک ویدیو؟

همه این‌ها در استقبال از این کلیپ موثر است اما به‌هرحال شهرت و محبوبیت جناب خان را نمی‌توان نادیده گرفت.

در همه آثارتان به بوشهر و موسیقی بوشهری توجه خاصی دارید، چرا موسیقی این خطه اینقدر بین مردم محبوبیت دارد؟

موسیقی بوشهری ترکیبی از شادی و غم است و تمپوی تند و دلنشینی دارد.در دل شادی این موسیقی رگه‌ای از غم وجود دارد و به نظرم مردم این ترکیب را می‌پسندند.این فضا از ابتدا در موسیقی بوشهری وجود داشته و تا پایان دنیا نیز جاودان خواهد ماند.

در این ترکیب‌بندی «نی‌انبان» تاثیر زیادی دارد؟

بله ! نوای نی‌انبان ترکیبی از غم و شادی است.

بچه‌ای که لباس زرد پوشیده و چرخش زیادی در کل کلیپ دارد او چگونه انتخاب شد؟

لباس زردی که به تن دارد نشان طرفداری از تیم برزیل است.پدرش نوازنده ساز کوبه‌ای است و خود پسربچه هم نوازنده است.چند بچه دیگر هم در این کلیپ حضور دارند.بچه‌ها همیشه برایم جذاب بوده و هستند برای همین چند تا فیلم کودک ساخته‌ام و در دیگر کارهایم کودکان سهم زیادی دارند.

حضور بچه‌ها می‌تواند این ایده را هم به مخاطب القا کند که نسل آینده، وارث همه چیزهایی است که ما داریم؟

موسیقی بوشهر در سال‌های اخیر خیلی زنده شده و روزهای خوبی را سپری می‌کند، بچه‌ها به موسیقی علاقه‌مند شده‌اند و چند تایی از آنها را می‌شناسم که نوازنده حرفه‌ای نی‌انبان هستند.به موسیقی جنوب که از بندرعباس شروع می‌شود و تا بوشهر و خوزستان امتداد پیدا می‌کند خیلی امیدوارم.بندرعباس که خیلی پیشرو است و در سال‌های اخیر بندهایی مانند داماهی در آن شکل گرفته و در خوزستان بندهای موسیقی خیلی جدی شکل گرفته که امیدوار کننده است.

مجموعه طناب‌های رختی که در این کلیپ دیده می‌شود به چه منظور طراحی شد؟

یک جور نمایش زندگی و سرزندگی است.از طرفی فرصتی را فراهم کرد که لباس و پرچم همه تیم‌ها را روی آنها قرار بدهم.رنگ‌بندی این لباس‌ها در فضای سنتی بوشهر زیبایی خاصی به کلیپ داده است.میزانس خوبی را هم برای دکوپاژ و کارگردانی ایجاد کرده است.

موسیقی بوشهری که برای جام جهانی ساخته شد به نظرتان چقدر لازم است که دیگر استان‌‌ها و مناطق هم وارد این موضوع شوند؟

به نظرم کلیپ‌هایی با موسیقی محلی و اقوام مختلفی مانند کُردی، بلوچی، آذری ، گیلکی و ... برای جام جهانی ساخته شود، واقعا جذاب است و هم در مردم انگیزه و شور به وجود می‌آورد و هم به بازیکنان تیم ملی روحیه می‌دهد.

طاهره آشیانی - روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: