jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۱۱۴۱۹۹۱ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۲:۴۵

جام‌جم از سریال رمضانی شبکه 2 سیما گزارش می‌دهد

«بچه مهندس» و روایت قصه‌هایی از جنس کودکان

سرانجام بعد از مدت‌ها حدس و گمانه‌زنی و اعلام نام‌های گوناگون، سه سریال مناسبتی رمضان امسال رسانه ملی اعلام شدند. سریال‌هایی که قرار است30شب مهمان نگاه مخاطبان باشند و آنها را در روزهای روزه‌داری‌شان همراهی کنند و شاید پندی هم بدهند. در میان سریال‌های جدی و با مضمون خانوادگی و اجتماعی رمضان امسال، نام یک سریال با حال‌وهوایی متفاوت‌تر از دیگران دیده می‌شود: بچه مهندس که مضمونی درام دارد و شخصیت‌های اصلی‌اش کودکان هستند.

«بچه مهندس» و روایت قصه‌هایی از جنس کودکان

این سریال به کارگردانی علی غفاری و تهیهکنندگی سعید سعدی، قرار است هر شب ساعت 21 و 30 دقیقه از شبکه دوی سیما روی آنتن برود.

باز هم این دهه شصتیها!

بچه مهندس مقاطع مختلفی از تاریخ معاصر کشور را به عنوان بستری برای پیشبرد داستان خود انتخاب کرده است. این مجموعه که شروع آن از دهه 60 آغاز میشود، داستان بچههای ساکن در یک پرورشگاه و ارتباطاتشان را با محیط اطراف، پرستاران و معلمانشان به تصویر میکشد. شخصیت اصلی بچه مهندس هم یکی از کودکان همین پرورشگاه است؛ پسربچهای به نام جواد که در قالب چند فاز این مجموعه، دوران رشد او را به مشاهده خواهیم نشست. نقش جواد را یونا تدین ایفا میکند و برزو ارجمند در نقش قدر، یکی از کارکنان پرورشگاه، ساناز سعیدی در نقش صدیقه همسر قدرت و بهناز جعفری در نقش خانم جاهد مدیر پرورشگاه در این مجموعه نقشآفرینی میکنند. همچنین بازیگران نامآشنای دیگری چون اندیشه فولادوند، بهاره رهنما، نفیسه روشن، سیاوش چراغیپور، مهرناز بیات، سوگل طهماسبی، عباس جمشیدی، سلمان فرخنده، فرخنده مافیزاده، هاله گرجی، مریم خدارحمی و افشین نخعی از دیگر بازیگران این مجموعه شیرین به شمار میآیند. لوکیشن اصلی پرورشگاه، در بوستان ولایت ساخته شده و این روزها هنوز ضبط آن ادامه دارد.

داستانی دنبالهدار از روابط آدمها

علی غفاری، کارگردان آثار سینمایی و تلویزیونی مختلفی چون «استرداد»، «ابوزینب» و «سفر به سرزمین ملائک»، کارگردانی بچه مهندس را به عهده دارد. او که این روزها هنوز مشغول ضبط این مجموعه است، در رابطه با ماهیت این سریال توضیح میدهد: بچه مهندس در چند فصل تولید میشود و احتمالا بین 60تا 90 قسمت خواهد داشت. وقتی تصمیم گرفته شد سریال در ایام ماه رمضان روی آنتن برود، بنا را بر این گذاشتیم که به این 30 قسمت، به چشم مجموعهای مستقل بنگریم و فعلا تمرکزمان روی بخشهای کودکی شخصیت جواد در دهه60 باشد.

غفاری توضیح میدهد: بچه مهندس داستان آدمهاست و روابط میان افراد مختلف جامعه و کارکنان پرورشگاه و به طور کلی تعاملهای میان آدمهای مختلف را به تصویر میکشد. معتقدم پخش در فضای رمضان، زمان خوبی است؛ چرا که سریالها در این برهه بیش از هر زمان دیگری دیده میشوند و مردم به مجموعهها اقبال نشان میدهند. ضمن اینکه احتمالا فصل دوم سریال هم در پاییز همین سال روی آنتن خواهد رفت.

پر کردن جای خالی کودکان

سوگل طهماسبی در سالهای اخیر به یکی از بازیگران پرکار مجموعههای تلویزیونی تبدیل شده است. او که در این مجموعه نقش زینب، یکی از مربیان پرورشگاه را ایفا میکند، در خصوص این شخصیت به جامجم میگوید: زینب دختری آرام، درونگرا و با روحیاتی عاشقانه است. او مهربان است و رابطهای خوب و صمیمانه با بچهها دارد. به نوعی محرم درددلهای آنهاست و بچهها مشکلاتشان را با او مطرح میکنند.

این بازیگر ادامه میدهد: رابطهای که زینب با بچهها دارد، برای خودم خیلی جذاب است و شاید این اصلیترین دلیلی بود که بازی در این مجموعه را پذیرفتم. به نظرم این بعد شخصیت او قابل ستایش است و به همین خاطر خیلی دوستش دارم.

طهماسبی با اشاره به فضای کلی سریال بچه مهندس خاطرنشان میکند: نمیشود این مجموعه را طنز دانست، اما با این حال موقعیتهای طنز شیرینی در دلش دارد. هر کاری که کودکان در آن حضور داشته باشند، شیرینی خاص پیدا میکند و بچه مهندس، قصه بچههاست؛ بچههایی که بزرگ فکر میکنند. خوشحالم که تصمیم گرفتند این مجموعه را در ماهرمضان روی آنتن بفرستند. جای مجموعهای با چنین رویکرد و فضایی میان مجموعههای مناسبتی ماهرمضان خالی بود.

صبا داریان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر