jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۱۳۷۱۲۱ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۶:۰۰

محققان دریافتند موسیقی به شکل قابل توجهی موجب افزایش تاثیر داروهای ضد فشار خون می‌شود. به گزارش مهر، محققان دانشگاه دولتی سائوپائولوی برزیل عنوان می‌کنند افراد مبتلا به فشارخون بالا علاوه‌بر مصرف داروهای خود به موسیقی کلاسیک هم گوش دهند.

درمان فشار خون با موسیقی کلاسیک

طبق گزارش این پژوهشگران، موسیقی موجب افزایش تاثیرات سودمند داروی فشارخون در کوتاه مدت بعد از مصرف آن میشود.

ویتور اینگراسیا والنتی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگوید: ما مشاهده کردیم موسیقی موجب بهبود سرعت ضربان قلب و افزایش تاثیر داروهای فشارخون بالا در مدت یک ساعت بعد از مصرف میشود.

محققان در این مطالعه، 37 بیمار مبتلا به فشار خون بالا را که نسبت به داروهای مصرفیشان پاسخ درستی نشان میدادند، مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی، بیماران برخی روزها بعد از مصرف دارو به موسیقی گوش داده و در روزهای دیگر فقط دارویشان را مصرف کردند.

طی درمان، فشار خون و تغییرات ضربان قلب آنها در فواصل 20 دقیقهای اندازهگیری شد. نتایج نشان داد که تا یک ساعت پس از گوش دادن به موسیقی، ضربان قلب بیماران پایینتر بود و فشار خون آنها نسبت به روزهایی که به موسیقی گوش نداده بودند، در وضعیت بهتری قرار داشت.

یک نظریه محققان در این باره این است که موسیقی موجب تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک شده، فعالیت دستگاه گوارش را بهبود بخشیده و در نتیجه روند جذب داروی فشارخون بالا را تسریع میکند، از اینرو تاثیرش بر ضربان قلب تشدید میشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر