jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۳۱۱۳۷ ۰۵ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۷:۱۱

یک اورولوژیست گفت: بعضی از گونه های زگیل تناسلی سرطان زا بوده و یا پیش زمینه سرطان مخاطی هستند، به عنوان مثال سرطان دیواره رحم و سرطان آلت تناسلی در مردان را می شود نام برد.

مراقب این ویروس ســرطان‌زا باشید + اینفوگرافیک

دکتر فرید پورک جراح کلیه و مجاری ادراری در گفت و گو با جام جم انلاین بیان کرد: زگیل های تناسل ضایعه یا ضایعات گوشتی در ناحیه تناسلی در مردان و زنان هستند. این ضایعات در اثر عفونت توسط یک ویروس به نام (human papilloma virus) HPV ایجاد می شوند. بالای 100 نوع مختلف HPV تاکنون مشخص شده است که 40 نوع ان در قسمت ژنیتال و مقعد عفونت ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: بعضی از گونه های این ویروس سرطان زا بوده و یا پیش زمینه سرطان مخاطی هستند، به عنوان مثال سرطان دیواره رحم و سرطان آلت تناسلی در مردان را می شود نام برد.

این متخصص اظهار داشت: در اکثر موارد ابتلا به صورت ضایعات بسیار ریز گوشتی همرنگ پوست و یا پر رنگ تر به صورت منفرد و یا دسته جمعی در کنار هم رویت می شوند. این گونه ضایعات می توانند در هم ادغام شده و یا در یک راستا کنار هم اشکال مختلفی را نشان دهند.

به گفته پورک، در مردان زگیل های جنسی 75 درصد روی سر آلت تناسلی و 25 درصد در پایه آلت رشد می کنند.

وی افزود: زگیل تناسلی که در نزدیکی و یا داخل مجرای ادراری و یا داخل مخاط مقعد وجود دارند به مراتب حائز اهمیت بیشتری هستند. وابسته به نوع و تیپ این زگیل ها می توانند روند خوش خیم و بدخیم داشته باشند، اما حدود یک سوم زگیل های تناسلی به صورت خود به خود خوب شده و از بین می روند.

این جراح کلیه و مجاری ادراری در خصوص روش تشخیص زگیل های جنسی به جام جم آنلاین گفت: نحوه تشخیص زگیل های جنسی یا تناسلی معمولا به دلیل شکل آشکار آنان ساده است. در بعضی موارد اما به دلیل اشکال غیر عادی نیاز به بررسی از لحاظ بافت شناسی توسط متخصص دارند. در صورت داشتن نزدیکی مشکوک معاینه اساسی افراد از طرف پزشکان زنان و متخصصین اورولوژیست به خصوص در قسمت مقعد و ژنیتال الزامی است.

به گفته وی، مهم ترین مسئله این است که هر زوج که یکی از طرفین دچار عفونت زگیل تناسلی شدند حتما و الزاما دلیل آن از طریق نزدیکی با دیگری نبوده است.

پورک خاطرنشان کرد: به طور عمومی باید گفت که کاهش ارتباطات مختلف جنسی و استفاده از کاندوم امکان عفونت با HPV و زگیل تناسلی را بین 30 تا 60 درصد کاهش می دهد. بیمار در منزل می تواند با استفاده از کرم های مختلف مثل عصاره چای سبز و یا کرم های شیمیایی که در داروخانه ها موجود هستند شروع به درمان کند. در صورتی که این نوع درمان جواب ندهد پزشک مربوطه می تواند از طریق کرایوتراپی، سوزاندن و نمونه برداری کامل از زگیل های تناسلی با مراقبت های بعد از آن درمان جراحی را پیش ببرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر