jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۱۷۶۰۱ ۰۹ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۹:۱۶

دمانس یا زوال عقل، یک مشکل بزرگ سلامت در جوامع امروزی است و در شرایطی که درمانی برای این بیماری شناخته نشده است بسیاری از افراد، در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

4 ویتامین برای جلوگیری از افت عملکرد مغز

هرچند نمی‌توانیم کاملا از شر این بیماری خلاص شویم، اما می‌توانیم بعضی از عواملی که خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهند، کنترل کنیم.

وقتی صحبت از مغز و توانایی یادآوری درست موضوعات است، ویتامین‌ها اهمیت زیادی می‌یابند. برخی ویتامین‌ها به تحریک چیزهایی در مغز ما کمک می‌کنند که برای عملکرد حافظه و مغز حیاتی است:

ویتامین B12: سطوح پایین ویتامین B12 با جمع‌شدگی و کوچک‌شدن حجم مغز ـ شرایطی که وابستگی تنگاتنگی با عملکرد شناختی مغز دارند ـ مرتبط است. مطالعات نشان داده است سالمندانی که میزان ویتامین B12 در خون آنها کم است، سلول‌های مغزی خود را از دست می‌دهند و از نظر قدرت تفکر بسیار زودتر دچار مشکل می‌شوند. کمبود ویتامین‌ B12 می‌تواند منجر به تخریب اعصاب، کاهش حافظه، افت روحیه، بی‌حوصلگی و کندی ذهن شود. با افزایش سن، افزایش میزان دریافتی این ویتامین اهمیت زیادی دارد.

ویتامین B6: مشخص شده است کمبود ویتامین B6بر عملکرد حافظه و همچنین بر اختلالات شناختی و زوال عقل مرتبط با افزایش سن تاثیرگذار است. این ویتامین همچنین در تنظیم عملکرد ذهنی و تقویت روحیه نقش مهمی دارد. ویتامین B6در تولید هورمون‌های سروتونین و دوپامین، دو ماده موثر در ارتقای هوشیاری و وضعیت روح و روان (یا خلق و خو) نقش دارد.

ویتامین B9 (اسید فولیک): کمبود این ویتامین با از دست رفتن حافظه، محدود شدن رشد مغز و اعصاب و همچنین با اختلال شخصیت پارانویید (بدبینی و کج خیالی) مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد کارکرد مغز، حافظه و سرعتی که مغز با آن اطلاعات را پردازش می‌کند، با بالا رفتن سن افت می‌کند و مصرف اسید فولیک (فولات) می‌تواند از این روند جلوگیری کند.

ویتامین C: ویتامین C یک مولکول آنتی‌اکسیدان مهم در مغز است و می‌تواند قبل از اثرگذاری رادیکال‌های آزاد بر مغز، از تاثیرات آنها جلوگیری کند. دریافت میزان کافی ویتامین C از عوامل موثر در جلوگیری از از دست دادن حافظه و همچنین جلوگیری از پیر شدن مغز است و اگر به اندازه کافی از این ویتامین دریافت نکنیم باید منتظر از دست رفتن حافظه باشیم. با این حال مصرف بیش از اندازه ویتامین C نیز ممکن است تاثیرات معکوس داشته باشد.

منبع: awarenessact.com

مترجم: یاسمین مشرف

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر