نظر پوتین درباه جسد لنین !‌

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با دفن جسد مومیایی‌شده ولادیمیر لنین بنیانگذار شوروی که در آرامگاه ویژه‌ای در میدان سرخ نگهداری می‌شود، مخالفت کرد.
کد خبر: ۱۱۱۳۵۸۷

به گزارش ایرنا، پوتین در فیلمی به نام والاعام که شامگاه یکشنبه از شبکه تلویزیونی روسیه1 پخش شد انتقادها از نگهداری جسد مومیایی شده لنین در آرامگاهی در میدان سرخ را نادرست خواند.

والاعام نام جزیرهای در دریاچهای به نام لادوژ در شمال روسیه است که در آن صومعهای بزرگ و قدیمی قرار گرفته است.

رئیس جمهوری روسیه در این فیلم خاطرنشان کرد که ایدئولوژی کمونیسم که 70 سال پایه و اساس سیستم سیاسی شوروی بود، موارد تشابه بسیار زیادی با مسیحیت دارد.

وی گفت: تقریبا تمام مفاهیم کلیدی این جنبش (کمونیسم) از جمله ایده آزادیهای اساسی، برابری و عدالت در کتاب انجیل مورد تاکید قرار گرفته است؛ قوانین زیربنایی کمونیسم هم از کتاب مقدس (انجیل و تورات) اقتباس شده است.

او افزود: تصمیم بلشویکها برای نگهداری جسد لنین در مقبره پس از مرگ بجای دفن در زمین نیز با توجه به این امر گرفته شده است.

رئیس جمهوری روسیه، لنین را به مقدسین مسیحی تشبیه کرد و گفت: جسد لنین که در آرامگاه قرار گرفته است چه فرقی با بقایای جسد و اشیای باقیمانده از مقدسین دارد؟

وی افزود: وقتی به من میگویند که در مسیحیت چنین رسم و سنتی وجود ندارد (که مرده را دفن نکنند) من در پاسخ میگویم چطور وجود ندارد، شما به کوه آفون در یونان که زیارتگاه مسیحیان ارتدوکس است، نگاه کنید، همچنین در روسیه بقایای جسد و اشیای متعلق به مقدسین مسیحی در عبادتگاهها نگهداری میشود. جسد لنین به صورت مومیایی از سال 1924 تاکنون در میدان سرخ واقع در مرکز شهر مسکو زیر بقعهای موسوم به آرامگاه سرخ در خارج از کاخ کرملین قرار دارد و به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. بیش از دو دهه است که بر سر دفن جسد نخستین رهبر شوروی اختلاف نظر وجود دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها