jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۰۴۷۴۷   ۲۹ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۸:۴۶

آلودگی هوا برچه افرادی تاثیر منفی دارد؟ آلودگی هوا روی همه انسان‌ها تاثیر دارد، اما تاثیر منفی بیشتر روی کسانی است که مبتلا به بیماری ریوی هستند؛ مثل مبتلایان به آسم، برونشیت مزمن و آمفیزم‌. همچنین روی سلامت کودکان و سالمندان تاثیر منفی دارد‌. این افراد بیماری‌شان تشدید می‌شود. خطر عفونت ریوی در این افراد بیشتر است.

آلودگی هوا و عوارض تنفسی/آلودگی داخل منزل هم داریم؟

به گزارش جام جم، سیستم ایمنی‌شان تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد و خطر عفونت به طور غیرمستقیم هم بالا می‌رود. این افراد نسبت به داروهایی که مصرف می‌کنند، مقاومت بیشتری دارند که نگران‌کننده است‌. درنتیجه بیماری‌شان تشدید می‌شود. سرفه و خلط چرکی بیشتر می‌شود. تنگی نفس به وجود می‌آید و بیمار نیاز دارد به اورژانس مراجعه کند.

ریه افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند با ریه افرادی که در روستاها زندگی می‌کنند، چه فرقی دارد؟

آلودگی هوا عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد. حجم ریه این افراد کمتر است. آلودگی هوا باعث کاهش رشد ریه در کودکان درحال رشد می‌شود که در محیط آلوده زندگی می‌کنند. چون ذرات هوا، میکروب‌ها را جذب می‌کند و با خودش میکروب را به ریه می‌برد و درنتیجه عفونت ریوی ایجاد می‌شود.

آیا استفاده از بخور توصیه می‌شود؟ بخور سرد بهتر است یا گرم؟

استفاده از بخور خیلی توصیه نمی‌شود. بخور رطوبت ایجاد می‌کند. ریختن دارو در بخوراصلا توصیه نمی‌شود. استفاده از بخور درشرایط استثنایی توصیه می‌شود؛ چون بخور محیط را برای رشد قارچ آماده می‌کند. قارچ خطر عفونت ریه وحساسیت را بیشتر می‌کند. خداوند بینی را آفریده که هوا را مرطوب وگرم کند تا به ریه وارد شود.

برای پیشگیری از عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی در محیط‌هایی مثل کلاس چه توصیه‌ای دارید؟

استفاده از ماسک معمولی خطر انتفال عفونت را کم می‌کند؛ در مکان‌های عمومی استفاده از سیستم‌های تهویه بهترین است.

آیا استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا توصیه می‌شود؟

استفاده ازدستگاه‌های تصفیه به طور کلی خوب است، اما ما نمی‌دانیم در چه محیطی زندگی می‌کنیم و چه نوع آلودگی در هوا وجود دارد. همچنین نمی‌دانیم از کدام دستگاه استفاده کنیم، ‌چون دستگاه‌ها انواع مختلف دارد که برای انواع آلودگی‌ها ساخته شده است‌. بتازگی دستگاهی درحال ساخت است که بر همه میکروب‌ها موثر است، ولی هنوز به بازار نیامده است.

آیا در روزهای آلوده، فضای داخل ماشین یا داخل منزل هم آلوده است؟

بله، اما با رقت کمترنسبت به محیط بیرون.

بهتراست افرادی که بیمارهستند در روزهای آلوده ترددشان کمتر باشد. استفاده ازماسک به آنها توصیه می‌شود . ماسک این افراد باید ازنوع 95باشد و از داروخانه تهیه کنند. این ماسک‌ها باید هفته‌ای یک‌بار تعویض شود.

آلودگی داخل منزل هم داریم؟

بله . آلودگی ناشی از پخت وپز، اسپری‌ها، افشانه‌ها و شوینده‌ها‌. ولی مهم‌ترین آن استعمال سیگار و قلیان و انواع دود و مواد مخدر است.

برونشیت مزمن چه بیماری ای است؟ این افراد چه اقدامی برای سالم ماندن در آلودگی هواباید انجام دهند؟

این بیماری باعث درگیری راه‌های هوایی می‌شود و عامل اصلی آن سیگار و قلیان و انواع دود است. علل دیگری هم دارد‌. درگیری راه‌های هوایی غیر قابل برگشت است‌. مهم‌ترین راه پیشگیری قطع مصرف سیگار و قلیان است. درمان این افراد با استفاده از کورتیکواستروییدهای استنشاقی و آنتی‌هیستامین است. این افراد هنگام آلودگی از منزل خارج نشوند و از سبزیجات و میوه تازه استفاده کنند. مصرف غذای دریایی بویژه ماهی به آنها توصیه می‌شود و به سیستم ایمنی آنها کمک می‌کند. افرادی که حساسیت دارند هیدراته کردن و مصرف مایعات هم به آنها کمک می‌کند.

به کسی که هنگام بارندگی دچارسرفه مزمن می‌شود، چه توصیه‌ای دارید؟

احتمالا دچار آسم است‌. هوای مرطوب آسم را تشدید می‌کند. باید این فرد به پزشک مراجعه کند و به احتمال زیاد آلرژی از نوع آسم دارد.

در انتها چه توصیه‌ای به افراد برای کاهش آلودگی هوا دارید؟

مردم ما نقش مهمی درکاهش آلودگی هوا دارند‌. بهتر است در روزهای آلوده از وسیله نقلیه عمومی استفاده شود. همچنین استفاده از سوخت الکترونیکی و برقی به جای سوخت فسیلی را توصیه می‌کنم. خانم‌های خانه دارکه بیشتر وقت خود را صر ف پخت غذا می‌کنند، در حداقل زمان این کار را انجام دهند. استفاده کمتر از شومینه به خانواده‌ها توصیه می‌شود. افراد سیگاری هم سیگار کشیدن را ترک کنند.

دکتر سید‌علی جواد موسوی

فوق‌تخصص ریه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر