jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۱۰۶۲۹۹۵ ۲۵ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۰:۲۸

چندی پیش دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام اینکه ما شرط گذاشتیم هر شرکت پیام‌رسانی که می‌خواهد در ایران فعالیت کند، باید نماینده رسمی مستقر داشته باشد، گفت: اپراتورهای ما در حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان در سال به دولت مالیات پرداخت می‌کنند، اما تلگرام هنوز خود را در ایران به ثبت نرسانده است و نماینده رسمی در ایران ندارد. بنابراین با توجیه مسائل اقتصادی نمی‌توان امکان ارائه خدماتی را به آن داد که اپراتورها در داخل با پرداخت مالیات ارائه می‌کنند.

شروط ایران برای مسنجرهای خارجی و دلیل فیلتر تماس صوتی تلگرام

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از ایسنا، ابوالحسن فیروزآبادی در گفت‌وگوی، درباره علت مسدود شدن تماس صوتی تلگرام عنوان کرد:

فیلتر تماس صوتی تلگرام بیشتر به دلیل ملاحظات اپراتورها بود، چراکه کسب و کار اپراتورها را دچار مشکل می‌کرد. در حال حاضر هم بحث اپراتورها مطرح است و تماس صوتی تلگرام برای موبایل مسدود است، در حالی که این قابلیت برای ارتباطات پهن باند ثابت باز است.

او در پاسخ به اینکه با وجود قابلیت تماس صوتی و حتی تصویری برای سایر مسنجرها، چرا مسدودیت تنها برای تلگرام اعمال شده است، گفت:

تلگرام ویژگی فراگیری بیشتری را نسبت به ‌آنها دارد و تقریبا همه شهروندان کشور را تحت پوشش قرار داده و جمعیت فعال در فضای مجازی همه عضو تلگرام هستند، بنابراین وقتی قابلیتی در آن برقرار باشد که در اقتصاد ملی با حجم بالا، تاثیر زیادی دارد، نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

فیروزآبادی دراین باره ادامه داد:

در حال حاضر تجارت صوتی در کشور نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان است. البته قرار ما بر ممنوعیت صوت در تلگرام نبوده است، اما این اقدامی است که اپراتورها درخواست داده و تصمیم بر آن شد تا فعلا از آن جلوگیری شود. بنابراین زمانی که اپراتورها به دلیل مسائل اقتصادی به این کار اقدام کردند، ما هم با آنها مخالفتی نکردیم.

او با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا قابلیت تماس را روی شبکه‌های پیام‌رسان فراگیر می‌بندند، تصریح کرد:

این مسدودیت به این علت است که اقتصاد اپراتورها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر در کشورهای حاشیه خلیج فارس که پهنای باند ۲۰ مگابیت و ۵۰ مگابیت بر ثانیه در اختیار شهروندانشان قرار می‌دهند، مانند امارات و عربستان سعودی نیز این قابلیت‌ها بسته شده و در بعضی از کشورهای اروپا نیز به همین نحو است.

شما چه نظری دارید؟ فکر می‌کنید چون تماس صوتی یکی از قابلیت‌های تلگرام است، صرف نظر از اینکه چه تاثیری بر روی اپراتورهای داخلی دارد باید فعال باشد؟ یا مسدود شدن آن را جهت جلوگیری از متضرر شدن اپراتورهای داخلی امری مسلم می‌دانید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر