jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۲۸۸۴۲ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

برخی گزارش‌های ترکی نشان می‌دهد ترکیه توافق‌نامه‌ای با قطر برای احداث پایگاه نظامی در این کشور و انتقال 600 سرباز و افسر ترک به این پایگاه در مرحله نخست امضا کرده است و مدیریت این پایگاه را دو افسر قطری و ترکیه‌ای با درجه سرهنگی به‌عهده خواهند داشت.

پایگاه روتر نت به نقل از یک گزارش ترکی با اشاره به امضای این توافق نامه گزارش کرد امضای این توافق نامه با مخالفت معارضان مواجه شده و آنها از اعزام نظامیان ترک به قطر و سرمایه‌گذاری دوحه در این پایگاه ابراز شگفتی کرده‌اند.

طبق این گزارش، کشورهای حوزه خلیج‌فارس همانند عربستان توافق نامه دفاعی با پاکستان امضا کرده و حدود دو ماه پیش نیز با استفاده از این قرارداد چهار گردان برای حراست از مرزهای یمن فراخوانده شدند و امارات نیز تماس‌هایی با مصر در خصوص همکاری‌های دفاعی برقرار کرده است. همین موضوع باعث شد قطر نیز به تلاش برای همکاری با ترکیه و استقبال از آن روی آورد.

به موجب این توافق‌نامه ترکیه شرطی تعیین کرده مبنی بر این‌که این پایگاه نظامی باید بر حسب تحولات توسعه یابد و محدودیت زمانی نداشته باشد. پایگاه روتر نت همچنین با اعلام این خبر نوشت رفتار کشورهای حوزه خلیج‌فارس نشان می‌دهد مقابله با ایران واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است./ فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر