jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۹۴۳۹۶ ۰۶ بهمن ۱۳۹۵  |  ۱۳:۵۵

یکی از مطالعات محققان ایرانی نشان می‌دهد که نوشیدن چای داغ یا خیلی داغ می‌تواند احتمال ابتلا به نوع خاصی از سرطان مری را افزایش بدهد.

نوشیدن چای داغ باعث ابتلا به سرطان مری می‌شود/ چای را ولرم بنوشید
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سلامتیسم، گزارشی از این مطالعه در BMJ منتشر شده است. سلامتیسم یکی از مطالعات محققان ایرانی نشان می‌دهد که نوشیدن چای داغ یا خیلی داغ می‌تواند احتمال ابتلا به نوع خاصی از سرطان مری را افزایش بدهد.
گزارشی از این مطالعه در BMJ منتشر شده است. یافته‌های این مطالعه حاکی از آن هستند که مشکل اصلی به چای ارتباطی ندارد، ‌بلکه به دمای آن مربوط است. درواقع، ‌سوختگی ناشی از مایعات داغ می‌تواند به سلول‌های مری آسیب برساند.
محققان در این مطالعه با ۳۰۰ نفر از افراد مبتلا به سرطان مری (از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی) و ۵۷۱ نفر از افراد سالم با زمینه‌های مشابه، مصاحبه کردند. چای از منظر طب سنتی همه این افراد به سوالاتی درباره عادت‌های مصرف چای، مانند حرارت چای موقع نوشیدن و میزان دم کشیدن چای، پاسخ دادند.
تقریبا همه این افراد (حدود ۹۸ درصد) اظهار کردند که هر روز از چای استفاده می‌کنند. یافته‌های نهایی نشان دادند که خطر ابتلا به سرطان مری در میان افرادی که چای را «خیلی داغ» می‌نوشند، ۸ برابر بیشتر از دیگران است.
این میزان خطر برای افرادی که چای را «داغ» می‌نوشند، به ۲ برابر بیشتر از دیگران می‌رسد. بنابراین توصیه می‌شود که برای پیشگیری از آسیب دیدن بافت مری و دستگاه گوارشی، حتما چای و سایر مایعات داغ را پس از کمی ولرم شدن و خوابیدن بخار آنها مصرف کنید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر