jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۹۳۴۸۹   ۰۴ بهمن ۱۳۹۵  |  ۱۲:۰۸

فوق تخصص کلیه با تاکید بر این که دیابت، شایع ترین علت نارسایی کلیه است، گفت: مصرف خودسرانه مکمل‌های ورزشی امکان ابتلا به بیماری‌های کلیوی را افزایش می‌دهد.

دیابت، شایع‌ترین علت نارسایی کلیه/ از مصرف خودسرانه مکمل های ورزشی پرهیز کنید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از رادیو سلامت دکتر ارکانی فوق تخصص کلیه، با بیان این مطلب افزود: بیماری کلیه به صورت خاموش پیشروی می‌کند تا در مرحله نهایی، درمان جایگزین می‌شود. در واقع بیماری کلیه تجمع مواد سمی در بدن را به دنبال دارد که با دیالیز یاد برای دفع این مواد اقدام شود.


ارکانی ادامه داد: قطعا مصرف غذاهای سالم، تنظیم فشار خون، پرهیز از استفاده هورمون‌ها و مکمل‌های ورزشی که متاسفانه این روزها در سالن‌های ورزشی مد شده است، می‌تواند در حفظ سلامت کلیه‌ها موثر باشد.


وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که عوامل خطر سلامت کلیه کدامند، اظهار داشت: شایع‌ترین علت نارسایی کلیه، دیابت است و در درجه بعد می‌توان به چربی و فشار خون، اضافه وزن، اسید اوریک بالا، سنگ کلیه های مکرر اشاره داشت.


ارکاتی در رابطه با ارزیابی سلامت کلیه‌ها گفت: اندازه گیری فشار خون هر 6 ماه تا یک‌سال یک بار، انجام آزمایش ادرار در افراد با ریسک بالا برای سنجش پروتئین در ادرار که نشان دهنده تحت فشار بودن کلیه‌ها است را می‌توان مورد توجه قرار داد.


این فوق تخصص کلیه در توضیح درمان بیماری بیان داشت: در صورتی ‌که فرد در مرحله 1و2و3 بیماری باشد، درمان با کاهش فشار خون و رژیم غذایی مناسب امکان‌پذیر است. در مراحل بعدی، تجویز داروهای خون ساز و استخوان ساز ممکن است لازم شود.


مصرف زیاد آب، محدودیت مصرف نمک و رژیم غذایی خاص، راهکارهایی است که اردکانی در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه مورد تاکید قرار داد و گفت: البته داروهای تجاری زیادی در بازار وجود دارد که تاثیر یا عدم فایده آن هنوز مشخص نشده است.


وی در ادامه با اشاره به این که درد کلیه، تب و لرز از نشانه‌های حاد عفونت کلیه‌ها می‌باشد، سوزش و بند آمدن ادرار را از نشانه‌های عفونت مثانه برشمرد.


این فوق تخصص کلیه در پایان خاطرنشان کرد: مصرف خوسرانه آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها ممنوع است. به عنوان مثال کسی که برای رفع کمردرد یا آرتروز، خودسرانه مسکن مصرف می‌کند، ممکن است دچار آسیب کلیه و یا حتی نیازمند دیالیز شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر