در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

لنزهای کرایه ای آرایشگاه ها شایع ترین علت عفونت های چشمی/افراد سیگاری و قلیانی مراقب باشید!

معاون پژوهشی بیمارستان فارابی گفت: بیشترین مراجعه کنندگان به بیمارستان فارابی افرادی هستند که خودسرانه از لنزهای طبی – زیبایی استفاده می کنند ، علاوه برآن افرادی که از لنزهای غیر بهداشتی و کرایه ای آرایشگاه ها استفاده می کنند آمار نگران کننده ای را دارند .
کد خبر: ۹۷۷۵۳۱
لنزهای کرایه ای آرایشگاه ها شایع ترین علت عفونت های چشمی/افراد سیگاری و قلیانی مراقب باشید!

دکتر محمد طاهر رجبی فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم در گفت و گو با جام جم آنلاین درباره عوارض استفاده از لنز بیان کرد : بطور کل لنزها به 2 دسته تقسیم می شوند ، لنزهای نرم و لنزهای سخت .لنزهای سخت عوارضشان نسبت به لنزهای نرم کمتر است و بیشترین عوارضی که از لنزهای چشمی گزارش شده مربوط به لنزهای نرم است .از لنزهای سخت عمدتا در مواردی که فرد قوز قرنیه دارد استفاده می شود.

وی در ادامه افزود : همان طور که گفتیم لنزهای نرم بیشترین عوارض را برای چشم دارند و مهم ترین عارضه در این مسئله انواع عفونت های چشمی است که از طریق این لنزهای زیبایی-طبی به چشم وارد می شود .شایع ترین عفونت هایی که ما با آن مواجه هستیم عفونت های باکتریایی تلقی می شوند و مهم ترین و خطرناک ترین آن ها باکتری«سودومونو»است که باعث ذوب شدن قرنیه چشم شده و در برخی موارد باعث عفونت کل چشم و در نتیجه ناچار به تخلیه چشم هستیم.

یکی دیگر از شایع ترین نوع عفونت ها که با استفاده نادرست از لنز ممکن است به سراغمان بیاید عفونت های قارچی است مهم ترین و خطرناک ترین نوع آن «اکانتوموبا» است ،گرچه شیوعش کم ست اما بسیار درمان سخت و دردسرسازی دارد . حال سوالی که اینجا برایمان بوجود می آید این است که افرادی که لنز استفاده می کنند چه کار کنند تا از این مشکلات دور بمانند ؟

رجبی در پاسخ به این سوال گفت : بهداشت لنز در این رابطه حرف اول را می زند و رعایت بهداشت فردی و بهداشت نگهداری لنز باعث می شود تا فرد مصرف کنند از این خطرات مبرا باشد .نکته حائز اهمینی که در اینجا وجود دارد این است که افراد باید تنها از لنزهای خودشان استفاده کنند و مصرف لنزهای دیگران حتی برای چند دقیقه بسیار کار اشتباهی است که پیامد های جبران ناپذیری را در پی دارد . نکته دیگر ، تاریخ مصرف لنزهای چشمی است به عبارتی افراد مصرف کننده باید دقت داشته باشند اگر لنزی که استفاده می کنند تاریخ مصرفش یک ماه است سر موعد مقرر باید از استفاده از آن اجتناب کنند حتی اگر لنز چشمانشان را اذیت نکرد بازهم از مصرف بیش از اندازه آن خودداری کنند .

این فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم متذکر شد : از لنز باید در ساعات مشخص استفاده شود ، افراد به هیچ عنوان نباید با لنز بخوابند حتی اگر از جایی که لنز را تهیه کرده اند و گفته اند خوابیدن با آن مشکل ساز نیست ،چرا که ما متخصصان چشم این کار را در هر شرایطی منع می کنیم .نکته دیگر در هنگام خروج لنز از چشم است که باید رعایت شود افراد مصرف کننده لنزهایشان را در ظرف مخصوص به خود و در مایع مخصوص لنز نگهداری کنند و هرگز از سرم های شست و شو ،‌آب خوراکی ، آب و نمک و آب جوشیده استفاده نکنند زیرا هر مایع دیگر به غیر از مایع مخصوص لنز چشم را مستعد انواع آلودگی ها و در نهایت عفونت های شدید می کند .

خبرنگار جام جم آنلاین در رابطه با عوارض لنزهای کرایه در آرایشگاه های زنانه پرسید و او پاسخ داد : متاسفانه بسیار مشاهده می شود در آرایشگاه های زنانه لنزهای رنگی را اجاره می دهند و شخص نمی داند این لنز تا به حال در چشم چند نفر قرار گرفته اما با این حال از استفاده از آن ها اجتنابی نمی کنند و همین موضوع باعث شده است بیشترین آمار عفونت های چشمی از طریق این دسته از لنزهای اجاره ای باشد.لازم به ذکر است خانم ها با سهل انگاری باعث انواع عفونت های چشمی و در برخی موارد گزارش شده منجربه تخلیه چشم شده است بنابراین بسیار توصیه می شود حتی برای دقایقی لنز فرد دیگری را به چشمانتان نزنید .

معاون پژوهشی بیمارستان فارابی در رابطه با عوارض غیر عفونی لنزها به جام جم آنلاین گفت : پوشیده شدن قرنیه توسط لنز باعث می شود اکسیژن رسانی به آن مختل شود و بهتر از ساعات استفاده از لنز را کاهش دهید همچنین فردی که لنز استفاده می کند حساسیت قرنیه اش کاهش میابد و همین مسئله باعث می شود فرد کمتر پلک بزند ، همان طور که می دانیم با پلک زدن اشک در چشم ترشح شده و از خشکی چشم جلوگیری می کند.توصیه مهمی که برای افرادی که لنز استفاده می کنند داریم مصرف قطره های اشک مصنوعی به صورت روزانه است .

خبرنگار جام جم آنلاین از علائم هشدار در این رابطه سوال کرد و رجبی پاسخ داد : اگر فرد مصرف کننده باگذاشتن لنز دچار درد چشم ، قرمزی ، عدم تحمل لنز در چشم ، احساس جسم خارجی در چشم ، حساسیت به نور شد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند . افراد توجه داشته باشد هنگام مراجعه به پزشک مایع لنز و ظرف مخصوص لنزشان را همرا داشته باشند چرا که بیشتر میکروب ها و عفونت ها در ظرف لنز قابل مشاهده است و در تشخیص و درمان به پزشک مربوطه بسیار کمک می کند .

وی در پایان خاطرنشان کرد : افرادی که سیگار و قلیان مصرف می کنند جز گروه هایی هستند درصد بالایی را در رابطه با ابتلا به انواع عفونت ها و قوز قرنیه دارند لذا بهداشت فردی در این افراد بسیار پایین است و مصرف سیگار و قلیان اکسیژن رسانی به چشم را کاهش می دهد و در نهایت دچار خشکی چشم شده و دچار انواع عفونت های شدید می شوند .لازم به ذکر است برخی از داروها بهتر است در طول مدت زمانی که لنز استفاده می کنید مصرف نشود چرا که یکسری از داروها باعث خشکی شدید چشم می شود مانند : داروهای آب سیاه ، آنتی هیستامین ها ، آنتی بیوتیک ها ، داروهای شیمی درمانی و قرص های ضد بارداری جز شایع ترین داروهای هستند که باعث خشکی چشم و خدشه دار شدن قرنیه و در نتیجه ابتلا به عفونت های باکتریایی می شود .

خبرنگار جام جم آنلاین- بیتا نوروزی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها