خبری کوتاه که در چند خط هم نمی گنجد نگرانی زیادی در جامعه به وجود آورده است، تعطیلی خانه کودکان اوتیسمی... حجم نگرانی ها ابتدا از خود انجمن اوتیسمی ها شروع شد و سپس به جامعه هنری و ورزشی هم سرایت کرد.
کد خبر: ۹۶۸۳۴۶
زمان برای اوتیسمی ها تنگ تر شد / معاون وزیر بهداشت: اعتبار نداریم

به گزارش جام جم آنلاین ، نهم آبان بود که کمپینی از سوی هنرمندان و ورزشکاران به راه افتاد که تلاش داشت در مدت 20 روز به زمان تخلیه ، ساختمان اوتیسم برای خرید این ملک از مردم کمک جمع آوری کند، حالا از آن 20 روز فقط 5 روز باقی مانده است .

مریم جمالی کارشناس روابط عمومی انجمن اوتیسم به جام جم آنلاین گفت : این انجمن 4 طبقه ای که شامل طبقه های گروه ستادی ، مدیریت اختصاص ، کارهای کلینیکی و درمانی ومدیریت است متاسفانه مالک این ساختمان 2 طبقه از آن را به مبلغ یک و نیم میلیارد تومان به فروش گذاشته است و فقط 20روز به انجمن مهلت داده بود که اکنون فقط 5روز باقی مانده است یا این مالک را خریداری کنند یا در غیر این صورت انجمن باید ساختمان را تخلیه کند .

وی افزود : بازی درمانی و کارهای گروهی و کلاس‌های مخصوص بچه‌ها و خانواده‌ها در این دو طبقه انجام می‌شود و اگر انجمن این دو طبقه را از دست بدهد عملا دیگر جایی برای این فعالیت‌ها ندارد .در حقیقت خانه 900عضو اوتیسمی روی آب است کمپینی راه افتاده است و تا چند روز دیگر هم این مهلت باقی مانده تمام می‌شود.باید دید در این چند روز رقمی که از کمک‌های مردمی و خیرین جمع می‌شود کافی است البته خوشبختانه استقبال هنرمندان و ورزشکاران از این موضوع خیلی خوب بود و تا کنون مبلغ 800میلیون تومان به این انجمن کمک شده است .

کمپین کمک به خانه اوتیسم از شنبه 8 آبان ماه شروع شد با استقبال فراوان از جانب بازیگران و هنرمندان و وزرشکاران و همچنین مردم عادی قرار گرفت ، افرادی مثل علی پروین،علی کریمی، علی انصاریان،رضا یزدانی،محمد سلوکی،مهدی سلطانی ،امیر جعفری ،لاله اسکندری، شهرام قائدی ،گلاره عباسی،بهاره رهنما،علی رام نورایی، ارمیا قاسمی،محراب قاسمخانی و امیر مهدی ژوله که در اینستاگرام بازدید کننده های زیادی دارند از مردم تقاضای کمک کردند.

حال تقاضای انجمن اوتیسم از مردم ایران کمک است تا تنها خانه بچه‌های اوتیسم از بین نرود.البته انجمن درخواست هایی به وزارت بهداشت فرستاده است با این حال که مجوز انجمن اوتیسم را وزارت بهداشت داده است اما با این حال جز اطلاع رسانی حمایت دیگری از انجمن نکرده است .

پس از پیگیری های مستمر خبرنگار جام جم آنلاین موفق به صحبت با یکی از مسئولان وزارت بهداشت در این رابطه شد.

دکتر سید محمد هادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت در رابطه با این مشکل انجمن اوتیسم به جام جم آنلاین گفت :وزارت بهداشت اعتباری بر کمک مالی و تملوک مکان به سازمان های مردم نهاد ندارد اگر مجلس و دولت برای این کار اعتباری را در اختیار ما بگذارد ما با کمال میل برای سازمان های مردم نهاد مکان و بودجه ای را اختصاص خواهیم داد تا به صورت گسترده بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند متاسفانه این امکان و اعتبار در اختیار ما نیست .

وی در ادامه افزود : در رابطه با خانه اوتیسم ما با دکتر قالیباف شهردار تهران و برخی معاونانشان به گفت و گو پرداخته ایم که در نتیجه ، قرار شد بررسی های لازم را به عمل آورند و برخی از مشکلات این انجمن را حل کنند لازم به ذکر است این موضوع یکی از دغدغه های وزارت بهداشت است وضمن آن که در کانال ها و سایت های مختلف خبریمان اطلاع رسانی کردیم تا زمینه مناسبی برای مردم فراهم شود تاکمک های بیشتری از به این انجمن کنند .

معاون اجتماعی وزارت بهداشت تاکید کرد: طی آمار ها از هر 68 نوزاد متولد شده یک نوزاد درگیر اوتیسم می شود و این آمار سالانه رو به افزایش بوده و این مسئله نیاز به توسعه ،تقویت و حمایت از این انجمن را چندین برابر بیشتر می کند برخی از خانواده های ایرانی با این بیماری آشنایی ندارند و نیاز فرهنگ سازی و آموزش نیز برایمان حائز اهمیت است چرا که یک خانواده که کودک اوتیسمی دارد باید بداند با فرزند خود چگونه باید رفتار کند این موضوع به خودی خود اهمیت آموزش را دوچندان می کند.

به گفته او ، در موضع اوتیسم باید مراکز توان بخشی و مدارس خاص برای این کودکان را افزایش داد همچنین آموزش و پرورش ، سازمان بهزیستی و شهرداری در این اقدام نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند لازم به ذکر است ما به عنوان سازمان اجتماعی وزارت بهداشت تاکید بسیار براین موضوع داریم و اگر این موضوع رها شود و پیگیری صورت نگیرد شاهد افزایش روزافزون آمار این بیماری می شویم و این موضوع به خودی خود زمینه ساز بسیاری از مشکلات ، چه برای بیماران چه برای اطرافیان است لذا تاکید وزارت بهداشت براین است که سازمان های مردم نهادی مانند اوتیسم نیاز به حمایت برای گسترش کار و فعالیت خود دارند .

کارشناس روابط عمومی انجمن اوتیسم به خبرنگار جام جم آنلاین گفت : در صورتی که این مبلغ برای خرید این 2 طبقه جمع نشود مجبور به جا به جایی هستیم و این جا به جایی مجوز انجمن را باطل می کند چرا که وزارت بهداشت به این ساختمان کنونی مجوز داده است .

هنگامی که با دکتر ایازی موضوع جا به جایی و لغو مجوز را مطرح کردیم بیان کرد :این گونه نیست و در صورت جا به جایی مجوز این انجمن باطل نمی شود اما بهترین فکر نگه داشتن مکان فعلی است چرا که این انجمن هزینه های زیادی را برای این ساختمان متقبل شده اند در صورت جا به جایی باید این هزینه های گزاف را مجدد پرداخت نمایند .

انجمن اوتیسم، نیازمند حمایت بیشتر

زمان لحظه به لحظه برای خانه اوتیسمی ها تنگ و تنگ تر می شود و در این میان مسئولان در این رابطه پاسخگویی صریحی ندارند. از سوی دیگر به نظر می رسد حمایت های بیشتری از سوی جامعه هنری و ورزشی و حتی مردم عادی لازم است تا بر اساس آن اوتیسم پشتوانه بزرگ تری پیدا کند.

اگر مایل به کمک به خانه اوتیسم هستید از طریق زیر می توانید اقدام کنید:

روشهای کمک با شماره گیری *780*7070#

و یا شماره کارت

٧٩٨١-٤٠٠١-١٢١٩-٦٢٧٤

بانک اقتصاد نوین به نام انجمن اتیسم ایران

شماره حساب ارزی برای همراهان خارج از کشور

147-750-5663528-1

بیتا نوروزی - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
مردم
-
۰۹:۴۰ - ۲۵ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
زنده باد وزیر بهداشت سه سال خوب بودجه گرفتی برای سلامتی جامعه وبیمارستان خرج كردی درد وبلات بیفته به وزیر سابق آموزش وپرورش كه آدم تن پرور وبی عرضه ای بود

نیازمندی ها