jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۹۵۸۹۹۳ ۰۱ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۱:۲۵

مناسک اربعین در فرهنگ شیعه و همزاد با عاشورای حسینی، همواره در کانون توجه شیعیان و محبان اهل بیت(ع) قرار داشته و در لسان امام عسکری(ع) از زیارت اربعین به عنوان یکی از عوامل پنجگانه مومن یاد شده است.

رادیو اربعین و بازتولید هویت دینی
تبدیل این مناسک به یک اجتماع منسجم جهانی که بیش از 20 میلیون از شیعیان، محبان اهل بیت(ع) و آزادگان جهان از دیگر ادیان را دربر می‌گیرد، همچون نگینی در عرصه معنویت‌گرایی قرن بیستم می‌درخشد، به نحوی که بی‌شک از آن می‌توان به بزرگ‌ترین اجتماع صلح‌آمیز و ضد‌سلطه جهان نام برد؛ اجتماعی که حامل مهم‌ترین پیام‌های همزیستی متعالی است.

بی‌شک مدیریت چنین اجتماع بزرگی بدون حضور همه‌جانبه رسانه ملی ممکن نبوده و لذا سازمان صداوسیما با اهتمام به وظیفه محوری خود در عرصه فرهنگ‌سازی و تبدیل مناسبت‌های مذهبی به یک مناسک ملی از سال گذشته اقدام به تاسیس رسانه ویژه‌ای برای این مناسک کرده و با راه‌اندازی رادیو اربعین تلاش داشته تصویر ممتاز و یکپارچه‌ای از این اجتماع ایمانی به جامعه ارائه کند و با اطلاع‌رسانی مناسب، فضا‌سازی معنوی، ترویج آموزه‌های اصیل عاشورایی و هم پیوندی دل‌های عاشق زائران حسینی به هموطنان داخل کشور، این فضای معنوی را به عرصه همبستگی ملی و اتحاد امت اسلامی تبدیل کند.

استقبال زائران و هموطنان داخل کشور از «رادیو اربعین» در سال گذشته و همراهی شورانگیز آنها با این رادیو موید قاطعی بر ضرورت تاسیس این رادیو و خلأ آن در این عرصه اجتماعی ـ مذهبی بود. به تحقیق در سپهر رسانه‌ای متنوع امروز جهان و اشتغالات متعدد مخاطبان، این رسانه رادیوست که با توجه به ماهیت خاص خود در سرعت انتقال پیام و صمیمیت خاص آن به دریچه‌ای برای ارتباط جمعی تبدیل شود و نقش‌آفرینی خاص خود را در عرصه گفتمان‌سازی داشته باشد.

بی‌تردید رادیو اربعین با آسیب‌شناسی برنامه‌های خود در گذشته و برنامه‌ریزی جامع و دقیق تلاش دارد با بسیج تمام ظرفیت‌های ملی در عرصه‌های مختلف و بهره‌گیری موثرتر از ظرفیت‌های هنری و آموزه‌های انسان‌ساز حسینی، آیینه‌ تمام‌نمای زیبایی‌های اربعین حسینی باشد و با انعکاس عواطف خالصانه و همدلی‌های عاشقانه زائران کربلای معلی همنوایی امت اسلامی با کاروان حسینی و آل الله را به تصویر بکشد.

با توجه به اهمیت مراسم آیینی ـ مذهبی در شکل‌دهی به سبک زندگی دینی و وجود پیام‌های بی‌نظیر انسان‌ساز حسینی، امیدواریم راه‌اندازی رادیو اربعین منجر به تعمیق ایمان مذهبی و بصیرت‌افزایی مردم عزیزمان شود تا با تکیه به این سرمایه عظیم فرهنگی شاهد جامعه‌ای پویا و الهام‌بخش باشیم.

رضا کوچک‌زاده

مدیر رادیو اربعین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر