jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۲۷۰۲۹   ۱۰ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۰:۱۸

رییس انجمن انبوه سازان در گفتگو با جام جم آنلاین :

قیمت مسکن حدود 13 درصد افزایش یافته است

۱

رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران گفت : قیمت مسکن حدود 13 درصد افزایش یافته است اما این به معنی گران شدن مسکن نیست .

قیمت مسکن حدود 13 درصد افزایش یافته است

حسن محتشم در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاین در پاسخ به این پرسش که آیا ارائه تسهیلات خرید توانسته تحرکی در بازار و قیمت مسکن ایجاد کند اظهار داشت : ارائه تسهیلات به خانه اولی ها که امسال موعد شان رسیده، همچنین تصمیماتی که دولت و بانک مرکزی در زمینه کاهش نرخ سود بانکی گرفتند همه این تصمیمات تاثیرش بر بازار محسوس است، البته این میزان تسهیلات برای مناطق ارزان قیمت و در کلان شهرهایی مثل تهران در متراژهای پایین و قیمت مناسب تاثیر گذار بوده است .

وی با اشاره به اینکه واحدهای معامله شده نسبت به مدت مشابه سال قبل، هم از نظر نرخ و هم از نظر میزان فروش افزایش داشته است گفت : این تحرک ناشی از استفاده از همین تسهیلات پرداختی است که بر بازار تاثیر گذاشته و نرخ مسکن هم درصدی بیشتر از میزان تورم یعنی حدود 13 – 14 درصدافزایش یافته است .

به گفته رییس انجمن انبوه سازان مسکن وساختمان استان تهران تاثیرگذاری این تسهیلات روی همه مناطق دیده می شود اما تاثیرش روی مناطق و واحد های کوچکی که دارد معامله می شود تاثیر گذار تر بوده چون تقاضا برایش ایجاد شده است و هر کجا تقاضا ایجاد شود ما با افزایش قیمت مواجه هستیم .

وی دراین باره که افزایش قیمت ها در آینده تا چه حد خواهد بود گفت : اینکه افزایش قیمت در چه حد خواهد بود به میزان تقاضا ،شرایط اجتماعی و ورود نقدینگی به بازار و علاقمندی خریدار باز می گردد.

به گفته محتشم این افزایش قیمت ناشی از تقاضا بوده است ولی این را نمی توان به گران شدن خانه تعبیر کرد برای آنکه مسکن بعد از سه سال به دلیل رکود افزایش قیمتی به میزان تورم این سالها نداشته است و هم اینک هم اگرحدود 13 درصد افزایش قیمت یافته ،نمی توان گفت گران شده است. هم اکنون قیمت مسکن واقعی نیست و اگر بخواهد به قیمت واقعی برسد باید تورم سالهای گذشته را که از آن عقب مانده به یک نحوی جبران کند اما الان موقعیت اجازه نمی دهد و به دلیل پایین بودن قدرت خرید تقاضا برای آن نیست .

وی در پاسخ به این پرسش که کاهش نرخ سود سپرده را تا چه حد در خروج سرمایه از بانک برای سرمایه گذاری در پروژه های مسکن تاثیر گذار می دانید اظهار داشت : کاهش نرخ سود بانکی هم در کل بخش مسکن و هم روی کل اقتصاد اثر می گذارد ، پولهایی که از بانک خارج می شود بستگی به دارنده پول و سرمایه دارد و این پولها در بخش های مختلف از جمله بازرگانی ، صنعت ، کشاورزی و بخشی هم به سمت حوزه مسکن که سود آور تر باشد سرازیر می شود. به هر حال پولها از بانک خارج می شود و سرازیر شدن این پول در جامعه نشان می دهد که بالاخره می خواهند چرخه اقتصاد را فعال کنند و این تصمیم درستی هست که بانک ها گرفته اند و باید منتظر ماند و دید. به هر حال پولی که از بانکها خارج می شود به نسبت بخش هایی که ورود پیدا می کند به همان نسبت هم در فعال شدن آن بخش تاثیر گذار است و مطمئنا در قیمت هایی که آن کالا دارد نیز تاثیر گذار است.

سیما رادمنش - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
-
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
بی جا كرده هر كی گفته مسكن گران شده چرا شایعه پراكنی میكنید بنگاهدارها با ایجاد شایعه ساختگی سعی در بحران سازی در زمینه مسكن دارند.
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها