کی روش 25 بازیکن را به اردوی ایتالیا دعوت کرد

6 پزسپولیسی در برابر 2 استقلالی

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران از فوتبال خداحافظی کرد.
کد خبر: ۹۲۱۹۴۹
جواد نکونام از فوتبال خداحافظی کرد

به گزارش جام جم آنلاین ، جواد نکونام با انتشار بیانیه زیر از فوتبال خداحافظی کرد.

به نام خداوند بخشاینده مهربان
بله...جمعه دلگیر است و مخصوصاً عصر جمعه و برای من از این به بعد جمعه ها دلگیرتر خواهد بود.

بچه که بودم وقتی می گفتند کفش هایش را آویخت فکر می کردم باید کفش هایم را از جایی آویزان کنم ولی بعدها فهمیدم که با آویزان کردن کفش خیلی از آرزوهایت هم آویخته خواهد شد.

ساعت از حول و حوش 2 بامداد گذر کرده.... به دور از هیاهوی شهر و تمام سال های حضور روی زمین چمن؛ به این فکر می کنم که قصه فوتبالم قرار است، امروز، 25 تیرماه سال 95 به پایان برسد.

این یک پایان همیشگی نیست. من خیلی زود باید به دنیای جدیدی در کار حرفه ای پا بگذارم و بازهم به فوتبال بازمی گردم اما خداحافظی هایی هستند که بدون بازگشت هستند و مثل یک درد برای همیشه روی قلب ما باقی می مانند. به گمانم شما هم امروز مثل من، هنوز خداحافظی هادی نوروزی و مهرداد اولادی را باور نکرده اید. شاید شما هم فکر می کنید هنوز خداحافظی ناصر حجازی، احدی، همایون بهزادی، مجید سبزی، غلامحسین مظلومی و همه آن چهره های به یاد ماندنی، یک دروغ است. دروغی که نمی توانیم آنها را باور کنیم.

اگر بخواهم قصه فوتبالم را بازگو کنم، باید ماه‌ها بنویسم. از نخستین روزی که در لیگ برتر با پاس شروع کردم، هزار و یک قصه و حرف دارم. اگر بخواهم بگویم چه شد و چه گذشت و از چه جاده هایی عبور کردم، حوصله تان سر می رود به همین دلیل ترجیح می دهم از آخر فوتبالم شروع کنم. برای هیچ فوتبالیستی شیرین تر از این نیست که با پیراهن تیم محبوبش خداحافظی کند، ولی افسوس که نگذاشتند...

با تمام احترامی که برای باشگاه سایپا قایلم، دوست نداشتم فوتبالم را در ایران با پیراهنی جز استقلال تمام کنم و سرانجام چیزی که همیشه حدسش را می زدم، رخ داد؛ خداحافظی نکردن با پیراهن آبی. امروز اما از این بابت به هیچ وجه ناراحت و دلخور نیستم چراکه شانس آن را داشتم با بدرقه کودکانی برای همیشه از دنیای بازیگری خداحافظی کنم که پاک ترین دل های دنیا را دارند. همان ها که با دعاهای شان نقشی پررنگ در صعود تیم ملی به جام جهانی برزیل داشتند. این بچه ها حالا عضوی از خانواده من هستند و برای همیشه عضو خانواده ام باقی می مانند.

حالا فیلم دوران فوتبالم با تمام سختی‌ها و خوشی‌هایش از مقابل چشمانم می‌گذرد. دو دوره بازی در جام جهانی و افتخار پوشیدن 151 پیراهن ملی طی هفده سال، عنوان پرسابقه‌ترین بازیکن تاریخ آسیا در لالیگا، گل صعود اوساسونا در جام یوفا، گل به آس رم، لاتزیو، تیم ملی شیلی، تیم ملی سوئد، باز کردن دروازه رئال مادرید در سانتیاگو برنابئو، بستن بازوبند کاپیتانی در لالیگا مقابل بزرگان دنیا و... پروردگار را شکر می‌گویم از اینکه مستطیل سبز، همواره در برابر من و رویاهایم سخاوتمند بوده. باید از تمام هوادارانی که در این سال ها از من حمایت کردند و همیشه یاورم بودند، تشکر ویژه ای کنم چون جواد نکونام بدون آنها، هیچ بود؛ به ویژه استقلالی های عزیز که خود من در کودکی و نوجوانی عضوی از آنها بودم و روی همان سکوها، تیم محبوبم را تشویق می کردم.

باید از پرسپولیسی ها هم تشکر کنم که در تیم ملی سال ها در کنار دیگر هواداران از من حمایت کردند. از تک تک هواداران فوتبال ایران تشکر می کنم. هیچ هواداری در طول فوتبالم به من بی احترامی نکرد و این برایم یک دنیا ارزش دارد. ممنون تبریزی ها، اصفهانی ها، مشهدی ها، شیرازی ها، تهرانی ها و ممنون تمام مردم خوب ایران هستم. اگر چیزی گفتم که ذهن هر یک از آنها را آزرد، ببخشند و حلالم کننند.

در این سالها با جمعی از بهترین مربیان کار کار کرده‌ام و از هر کدام، درس‌های بزرگی فرا گرفته‌ام. از پرویز ابوطالب عزیز نخستین مربی ام گرفته تا دکتر ذوالفقار نسب، محمود خان یاوری، فرهاد کاظمی، همایون شاهرخی، ابراهیم قاسمپور، منصور خان پورحیدری، مصطفی دنیزلی، برانکو، کارلوس کی‌روش، علی دایی و ....همینطور مربیانی که در خارج از ایران به من چیزهای زیادی آموختند. دست تک تک آنها را می بوسم و امیدوارم شاگرد خوبی برایشان بوده باشم و باعث سربلندی شما عزیزان بوده باشم.

دست یکایک اعضای خانواده‌ام را هم می‌بوسم برای سال ها صبر و حمایت و خون دل، تا جواد نکونام به سلامت از ابتدای مسیر فوتبال به پایان راه برسد.

پدر عزیزم که فوتبالیست شدنم را مدیونش هستم، مادر مهربانم که قبل هر بازی با دعای او وارد زمین می شدم، برادرانم که مثل کوه پشتم بودند و هستند و همسرم که در همه حال همیشه کنارم بود.

سپاسگزارم از گزارشگران و روزنامه‌نگاران ورزشی فوتبال بدون انتقادها و تمجیدهای آنها قابل تصور نیست. کسانی که در سرما و گرما همیشه کنار فوتبال بوده اند، بدون آنکه چشمداشتی داشته باشند.

برای من هیچ چیز در دنیا قابل قیاس با نشاندن لبخند شادی روی چهره مردم کشورم نیست. به عنوان کسی که با فوتبال، دور جهان چرخیده و فرهنگ‌های مختلف را دیده، حالا که لحظه خداحافظی‌ام فرا رسیده است، بار دیگر صادقانه و صمیمانه می‌گویم: ملتی که من کوچکترین عضو آن هستم، شایسته بهترین‌هاست.

برادر کوچک شما- جواد نکونام

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۶
خانومی
-
۱۶:۲۳ - ۲۵ تير ۱۳۹۵
۰
۰
سپاسگزارم رو بلد نبوده بنویسه یا تایپیست اشتباه كرده؟؟؟؟
هانیه
-
۱۶:۳۳ - ۲۵ تير ۱۳۹۵
در واقع اون كسی اشتباه كرده كه خداحافظی یه فوتبالیست بزرگ رو نمی بینه اونوقت گیر میده به یه غلط املایی كوچیك... خانومی محترم ! اصلا شما خوبی، شما شاخی!
arta
-
۱۶:۴۱ - ۲۵ تير ۱۳۹۵
شما برو اسم خودت رو درست بنویس كه خانمی رو به صورت خانومی ننویسی
نریمان
-
۱۶:۴۵ - ۲۵ تير ۱۳۹۵
۰
۰
بازیكن خوبی بود اما بزرگ ترین اشتباهش رفتن به استقلال بود.
یوسف
-
۱۷:۴۶ - ۲۵ تير ۱۳۹۵
۰
۰
انسان با خواندن این مطالب یسیار دلگیر وغمگین می شود وپریشان خاطر كه چرا رفتار ملتی چنین بزرگ باید چنین ازار دهنده ونومید كننده باشد.كمر همت میبندی وعزم را جزم میكنی كه خدمتی هرچند كوچك برای این ملت محتاج عطوفت ومهربانی بكنی ولی درهر گامی كه بر میداری با انبوهی از ناملایمات وناسازگاریها روبرومیشوی وموانعی پیش پایت میگذارند كه از ادامه راه منصرف شوی.ولی زهی خیال باطل. انان كه خدمتكار ونوكر كشور وملتند چنان اراده آهنینی دارند كه مثال كوهی استوار مقاومت میكنند.ولی نامردان وبیخردان وطماعان وازمندان دور وبرت كه متملقانه وحریصانه ازتو حمایت میكنند روزی تاب نامردمیهایشان را نمی اوری ووادار به خداحافظی اینچنینی میشوی.متاسفانه این دور تسلسل در همه زمینه ها از اغاز خلقت در میان اقوام نامردم بوده وادامه خواهد داشت انهم فقط وفقط یك دلیل دارد چون درخودشان شایستگی- لیاقت -عزم اهنین-وجرات-اعتماد بنفس وتوانایی رسیدن به چنان جایگاه هائی نمیبینند وخودرا بسیار حقیر تر از ان میپندارندو بلكه هرگز خوشبختانه حتی فكرش هم به مغز كوچكشان خطور نمیكند.
كاوه
-
۲۳:۱۳ - ۲۵ تير ۱۳۹۵
۰
۰
سلام، خانم یا خانوم یك كلمه مغولی است كه وارد فرهنگ ایران شده، به جای گیر دادن به این موضوع كوچك به ادبیات زیبای آقای نكونام ومتن زیبای ایشان توجه كنیم

نیازمندی ها