jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۱۶۵۸۶   ۰۵ تير ۱۳۹۵  |  ۱۲:۴۵

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران بر اساس مزاج شناسی افراد برای ماه مبارک رمضان توصیه های تغذیه ای ارائه کرد.

توصیه های تغذیه ای بر اساس مزاج افراد

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر روشنک قدس افزود: افراد دارای مزاج خوب یعنی «گرم و خشک» یا «سرد و خشک» که در مولفه گرمی مشابه اند در روزه داری طولانی مدت که مصادف به فصل تابستان است به مراتب به مواد رطوبت بخش بیشتری برای حفظ تعادل آب در در بدن طی 16 ساعت روزه داری، نیاز دارند.

وی خاطرنشان کرد: این دو گروه برای تامین مواد رطوبت بخش می توانند از شربت تخم ریحان، شربت آبلیمو، خاکشیر یا دوغ خرفه استفاده کنند؛ برای تهیه دوغ خرفه ، تخم خرفه را باید شیره کشی کرد و سپس از شب قبل در دوغ خیساند و سپس دوغ را بیاشامند این معجون به ویژه برای افراد با مزاج گرم و خشک توصیه می شود.

قدس ادامه داد: همچنین شیربادام نیز برای افراد با مزاج سرد و خشک توصیه می شود؛ شیر بادام، معجونی متشکل از شیر نیست بلکه چند نوع مغز بادام در یک لیوان آب خیس می خورد و سپس با عسل مخلوط می شود و چون به خاطر عسل، رنگ شیری پیدا می کند به آن شیربادام می گویند.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: افراد دارای مزاج گرم نمی توانند از خوراکی ها و نوشیدنی های با مزاج بسیار گرم مانند ادویه هایی از جمله فلفل، دارچین و زنجبیل در طبخ غذا استفاده کنند؛ این افراد می توانند غذاهای ترش مزه مانند خورش تمرهندی یا رب انار مصرف کنند.

قدس تاکید کرد: افراد با مزاج سرد عموما نیاز کمتری به مواد رطوبت رسان دارند. افرادی که در سردی مزاج با هم مشترکند و عموما به جای احساس عطش، عدم تحمل گرسنگی در ماه رمضان، آنان را با مشکل مواجه می کند، توصیه می شود از ادویه های گرم معتدل مانند آویشن، زیره، زنیان، رازیانه و دارچین در غذای خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: استفاده از شربت سکنجبین یا «ماء العسل» (شربتی از آب و عسل و دارچین) برای این دسته از افراد می تواند موثر باشد.

وی یادآور شد: افراد با مزاج گرم و خشک در فصل تابستان و طی ماه مبارک رمضان نباید فعالیت روزانه بیش از حد داشته باشند و توصیه می شود که خواب قبل از بعدازظهر داشته باشند اما مزاج سرد، محدودیت فعالیت روزانه ندارند.

حفظ سلامتی و درمان بیماری ها در طب سنتی بر اساس شناخت نوع مزاج و طبیعت انسان صورت می گیرد و بر همین اصل خوراکی‌هایی تجویز می‌شود که بتواند مزاج را متعادل و علائم بیماری را التیام بخشد.

بر این اساس افراد در طب سنتی دارای چهار مزاج مزاج گرم و خشک (صفراوی)، گرم و تر (دم)، مزاج سرد و تر (بلغم) و سرد و خشک (سودا) هستند که در مراجعه به متخصصان طب سنتی این مزاج ها مشخص می شود اما بطورمثال افراد با مزاج گرم و خشک لاغر اندام و سفیدچهره اند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر