jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۰۴۵۷۳ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۶:۴۵

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

تولید سالانه 12 میلیون تن گندم در کشور

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی از تولید سالانه 12 میلیون تن تولید گندم در کشور خبرداد.

تولید سالانه 12 میلیون تن  گندم در کشور

به گزارش جام جم آنلاین ، بهمن امیری لاریجانی در مصاحبه با رادیو اقتصاد میزان سطح زیر کشت گندم را 6 میلیون هکتار در کشور عنوان کرد و افزود: ازاین مقدار4 میلیون هکتار بصورت کشت دیم و 2 میلیون هکتار بصورت کشت آبی است.

وی افزود: از مجموع 6 میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم در کشور سالانه 12 میلیون تن گندم تولید می شود که 8 میلیون تن کشت آبی و 4 میلیون تن کشت دیم به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تمام استانهای کشور گندم کشت می شود، گفت: استان خوزستان افزون بر 800 هزار هکتار بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: متوسط عملکرد گندم آبی 3.5 تن در هکتار و گندم دیم یک تن در هکتار است ناگفته نماند کشاورزان نمونه از یک هکتار 13 تن گندم برداشت می کنند.

امیری لاریجانی تصریح کرد: با ترویج، توسعه دانش کشاورزی و تجهیزات به روز می توان متوسط عملکرد بین کشاورزان خبره و عادی را به هم نزدیک کرد. وی در ادامه با بیان اینکه گندم بصورت بهاره و پائیزه کشت می شود، گفت: بیشترین سطح زیر کشت گندم در ایران بصورت پائیزه است.

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی افزود: بخش عمده گندم در کشور بصورت مکانیزه کشت و برداشت می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خرید تضمینی گندم در رونق کشت و تولید گندم موثر است، اظهارداشت: گندم همانندبرنج یک محصول استراتژیک است در همه کشورها دولت ها برای اینکه کشت و تولید محصولات استراتژیک پایدار باشد فرآیند خرید تضمینی را مدنظر قرار می دهند تا کشاورز بتواند با طیب خاطر و اطمینان کافی به کشت و تولید اقدام کنند.

امیری لاریجانی در ادامه بیمه و خرید تضمینی را از شاخص های مهم در اقتصاد کشاورزی دانست و بر ضرورت تولید انواع محصولات زراعی و باغی تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه گندم های پائیزه ارقام با کیفیت تری هستند، افزود: کیفیت از دو مقوله یکی رقم و دیگری مدیریت تغذیه ناشی می شود.

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: کاهش مصرف کودهای شیمیایی، افزایش کودهای زیستی و ارگانیک و بهینه سازی مصرف کود و تعادل در عناصر و حتی غنی سازی بعضی از ریز مغزی ها در فرآیند کود دهی تاثیر بسزایی بر روی کیفیت گندم دارد.

وی با اشاره به این جمله که اصل و ریشه اقتصاد مقاومتی مبتنی بر درون زایی و برون گرایی است، افزود: درون زا بودن یک مقوله در حوزه اقتصاد، صنعت و کشاورزی هرچه سهم و رفتار مبتنی بر دانش و دانش بنیان بودن در بخش های مختلف بیشتر باشد درعمل می توان گفت که سهم اقتصاد مقاومتی درکل اقتصاد بیشتر است.

امیری لاریجانی اذعان داشت: دانش می تواند اقتصاد کشور را در برابر شوک های بیرونی پایدار، بهره وری عوامل تولید را افزایش و اقتصاد کشاورزی را تقویت کند.

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی افزود: با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تاکنون فعالیت ها و اقدامات خوبی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی مثل گندم و برنج انجام شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر