jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۹۰۳۲۴۲ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۱:۱۵

«کتاب‌باز» عنوان برنامه جدید شبکه نسیم است که از منظری جدید و با نگاهی تازه به حوزه کتاب ورود کرده و قرار است کمک حال یار مهربان باشد. شبکه نسیم پس از ساخت برنامه‌های طنز و ترکیبی موفق و پرمخاطب، حالا دست روی کتاب گذاشته و با تدارک و روی آنتن بردن برنامه کتاب‌باز می‌خواهد حس و حال خوب کتابخوانی را با مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

حس خوب کتابخوانی با «کتاب‌باز»

پخش برنامه کتاب‌باز همزمان با شروع به کار بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شده و ساعت 21 و 30 دقیقه روزهای یکشنبه تا پنجشنبه روی آنتن می‌رود. این برنامه در فاز نخست 104 قسمت بوده و پخش آن از شبکه نسیم ادامه خواهد داشت. محمدرضا رضائیان تهیه‌کننده کتاب‌باز است و امیرحسین صدیق اجرای آن را به عهده دارد. هنرمندانی اغلب از قشر نویسنده و شاعر هم مهمان این برنامه می‌شوند.

وجه لذت‌بخش و سرگرم‌کننده کتاب

تهیه‌کننده کتاب‌باز هدف از ساخت این برنامه را مهجور بودن کتاب در فضای رسانه‌ای و حتی حوزه سرگرمی کشور عنوان کرد و به جام‌جم گفت: با توجه به احساس نیاز کردن شورای کتاب شبکه نسیم و بخصوص دکتر کرمی، مدیر این شبکه، قرار شد یک برنامه در حوزه کتاب تولید شود.

محمدرضا رضائیان در خصوص تمایز و تفاوت کتاب‌باز با سایر برنامه‌های کتاب‌محور تلویزیون توضیح داد: از آنجا که شبکه نسیم، شبکه نشاط و سرگرمی است برنامه طوری طراحی شده که خشک و رسمی نباشد. کتاب‌باز در اصل یک پاتوق کتاب است که امیرحسین صدیق راه‌اندازی کرده. مهمانان به دعوت او به برنامه آمده‌اند تا حال خوب کتاب‌هایشان را با مردم تقسیم کنند. سرگرمی‌سازی در حوزه کتاب بسیار سخت است، چرا که ماهیت کتاب با سایر وسایل سرگرمی تفاوت دارد. یکی از دلایل حضور امیرحسین صدیق هم تلطیف فضای برنامه است که اتفاقا از این بابت، بازخوردهای خوبی هم از مخاطبان گرفته‌ایم.

کتاب‌باز بهترین اسم بود

رضائیان درباره اسم برنامه و شباهتش با دیگر آثار کتاب‌محور در شبکه‌های دیگر نیز تصریح کرد: تهیه‌کننده برنامه کتاب‌باز که از شبکه دو سیما پخش می‌شد هم خودم بودم. برای برنامه به دنبال اسم‌های مختلفی رفتیم اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به ماهیت شبکه نسیم، بهترین اسم می‌تواند کتاب‌باز باشد. واژه کتاب‌باز هم فردی را که خیلی اهل کتاب است به اذهان متبادر می‌کند و هم نوعی اسم فاعل است که از مخاطب می‌خواهد کتاب بگشاید.

تهیه‌کننده کتاب‌باز درباره مهمانان این برنامه هم اظهار کرد: مهمانانی از همه اقشار در برنامه خواهیم داشت و فقط به نویسندگان و شعرا اکتفا نخواهیم کرد. علاوه بر هنرمندان و ورزشکاران، آدم‌های معمولی هم که کتاب‌بازهای حرفه‌ای هستند و زیاد مطالعه می‌کنند به برنامه دعوت خواهند شد.

تجربه لذت کتابخوانی با مخاطب

امیرحسین صدیق کار اجرای برنامه کتاب‌باز را به عهده دارد. او هر برنامه را با این جمله آغاز می‌کند که «من امیرحسین صدیق کتاب‌باز هستم» و در آخر برنامه هم از مخاطبان می‌خواهد که کتابی باز کنند.

صدیق درباره حضورش در برنامه کتاب‌باز گفت: با این‌که چندان تمایل نداشتم که دوباره کار اجرا انجام دهم ولی هم شبکه نسیم و هم موضوع ترغیبم کرد برای حضور در برنامه. احساس می‌کنم حوزه کتاب خیلی جای کار دارد و از این بابت احساس مسئولیت می‌کنم. امیدوارم فقط حضور من باعث جذابیت برنامه نباشد و بتوانیم مطالب و محتوا را آن‌چنان جذاب ارائه کنیم که به مذاق مخاطبان خوش بیاید.

وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که باعث شد اجرای این برنامه را بپذیرم، طرح این مساله با خودم و بینندگان بود که من با وجود علاقه به مطالعه و اختصاص بخش زیادی از اوقات فراغتم در ایام نوجوانی و جوانی به خواندن کتاب، در حال حاضر مانند خیلی از مردم به بهانه‌های مختلف کتاب نمی‌خوانم که البته می‌دانم دلیل خوب و موجهی نیست. اصرار داشتم در ابتدا برای خودم این مساله را طرح کنم و بعد ببینم چقدر می‌توانم به شعارهایی که قرار است در برنامه بدهم، عمل کنم. به نوعی دارم با بیننده‌ها لذت کتاب و کتابخوانی را تجربه می‌کنم. به هر حال، تا جایی که از دستم برمی‌آید تلاش دارم تا برنامه جذابی روی آنتن برود. کتاب، مقوله‌ای مهم و حیاتی برای همه جامعه است و امیدوارم برنامه‌‌ای خوب با این محور تولید کنیم.

«کتاب بخوانیم» از شعار تا پویش

مجری کتاب‌باز درباره مهمانان این برنامه هم توضیح داد: هر کسی که اهل کتاب باشد می‌تواند مهمان برنامه شود. اصولا همه می‌توانند فارغ از شغل و کسب و کارشان کتاب‌باز باشند. با این‌که در حال حاضر برنامه گفت‌وگومحور شده است اما قرارمان از ابتدا این نبوده و امیدوارم رویه در آینده تغییر کند. برنامه اتاق فکری دارد که همه می‌توانند در آن به اظهار نظر بپردازند. انصافا تهیه‌کننده هم از همه نظرات و پیشنهادها استقبال می‌کند. تصمیم‌های بزرگ در این اتاق فکر گرفته می‌شود. خودم هم گهگاه پیشنهادهایی درباره دعوت از مهمانان دارم که ارائه می‌کنم. فعلا از شعرا و نویسندگان برای حضور در برنامه شروع کرده‌ایم تا مخاطبان چهره متفاوت‌شان را برعکس تصوری که از آنها دارند، ببینند. در عین حال، حضور در برنامه نوعی تبلیغ هم برای آثارشان به حساب می‌آید.

صدیق تاکید کرد: برنامه هدف بزرگ‌تری را دنبال می‌کند و تلاش دارد تا شعار «کتاب بخوانیم» را به یک پویش و خواست ملی تبدیل کند.

وارد فضای آسیب‌شناسی کتاب نشده‌ایم

تهیه‌کنند: کتاب‌باز به نوعی مکمل سایر برنامه‌هاست. ما در کتاب‌باز نقطه ورود به مباحث کتاب را متفاوت دیده‌ایم. تاکید شبکه هم بر این بوده که خیلی وارد فضای آسیب‌شناسی کتاب نشویم. همه می‌دانند که سرانه مطالعه کتاب در کشور چقدر پایین است. ترجیح دادیم در برنامه به جای ورود به مباحث آسیب‌شناسانه، به وجوه لذت‌بخش و سرگرم‌کننده کتاب بپردازیم. دوست داریم حس خوب کتاب و کتابخوانی را با مردم به اشتراک بگذاریم. تلاش کردیم تا با نیازسنجی، برنامه را منطبق با سلایق مخاطبان تولید کنیم.

محسن محمدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر