jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۱۷۹ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

براساس آخرین آمارهای اعلام شده، بیش از 640 میلیون نفر از مردم جهان اضافه وزن دارند و به این ترتیب تعداد افراد چاق از لاغرها پیشی گرفته است.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد افزایش ناگهانی میزان چاقی در 40 سال گذشته به این معناست که تعداد افراد با شاخص توده بدنی بالای 30 از 105 میلیون نفر در سال 1975 به 641 میلیون نفر در سال 2014 افزایش یافته است. بر این اساس، در حال حاضر بیش از یک نفر از هر ده مرد و یک نفر از هر هفت زن چاق است.

در این مطالعه که با همکاری سازمان بهداشت جهانی و بیش از 700 محقق از سراسر جهان صورت گرفت، پژوهشگران قد و وزن حدود 20 میلیون نفر بزرگسال را از 186 کشور مورد بررسی قرار دادند. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد در چهار دهه اخیر، میانگین شاخص توده بدنی در مردان از 7/21 به 2/24 و در زنان از 1/22 به 4/24 افزایش یافته است. این یعنی در هر دهه به طور میانگین 5/1 کیلوگرم به وزن متوسط انسان افزوده شده است.

سیرها از گرسنه‌ها خبر ندارند

در این تحقیق مشخص شد، افراد بزرگسال ژاپنی درمیان کشورهای پردرآمد، کمترین میزان شاخص توده بدنی را داشتند. این در حالی است که آمریکایی‌ها بیشترین میزان شاخص توده بدنی را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین تعداد افراد مبتلا به چاقی در چین و ایالات متحده بیش از سایر کشورهاست. این پژوهشگران همچنین پیش‌بینی کرده‌اند اگر روند کنونی ادامه یابد، 18 درصد از مردان و 21 درصد از زنان تا سال 2025 دچار چاقی خواهند شد.

با وجود این، کمبود وزن شدید در مناطق فقیر جهان همچنان مسأله‌ای جدی در حوزه سلامت محسوب می‌شود و روند جهانی افزایش وزن نباید بر مشکل بسیاری از مردم جهان که غذای کافی برای خوردن ندارند، سایه بیفکند. برای مثال درجنوب آسیا، تقریبا یک‌چهارم جمعیت و در مرکز و شرق آفریقا نیز حدود 12 درصد از زنان و 15 درصد از مردان دچار کمبود وزن هستند. اضافه وزن، اثراتی منفی بر بدن دارد و باعث مشکلات متعدد جسمی می‌شود. بعلاوه، در صورت افزایش روند اضافه وزن، فرد ممکن است دچار چاقی بیمارگونه شود. چاقی بیمارگونه موجب بروز اختلال در فعالیت‌های جسمی شخص مانند نفس کشیدن و راه رفتن می‌شود. گفتنی است اکنون در حدود یک درصد از مردان و دو درصد از زنان دچار چاقی بیمارگونه هستند و به طورکلی 55 میلیون نفر در دنیا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

راهکار چیست؟

اما برای کاهش شتاب این روند جهانی چه باید کرد؟ با این که سبک کم‌تحرک زندگی امروزی از اصلی‌ترین عوامل بروز اضافه وزن است، برخی پژوهشگران بر این باورند اجرای سیاست‌های تشویقی برای افزایش مصرف غذاهای سالم و نیز افزایش قیمت انواع محصولات فرآوری شده و ناسالم (نظیر نوشیدنی‌های گازدار) از طریق اهرم‌های نظارتی همچون مالیات می‌تواند تا حدی از شدت این بحران جهانی بکاهد. تجربه موفق برخی کشورها در سال‌های اخیر نشان داده این هدف، چندان هم دور از دسترس نیست.

منبع: ساینتیفیک امریکن

مترجم: زهره غنی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر