jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۵۹۲۲ ۲۷ فروردين ۱۳۹۵  |  ۲۱:۴۳

وزارت نفت ایران اعلام کرد بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در نشست آتی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در دوحه شرکت نمی‌کند اما نماینده خود را می فرستد.

زنگنه به نشست نفتی دوحه نمی‌رود

به گزارش جام جم آنلاین، اکبر نعمت الهی، مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت ایران گفت حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیأت عامل اوپک به نیابت از زنگنه برای اعلام مواضع تهران در نشست دوحه شرکت می‌کند.

این نشست قرار است روز یکشنبه ۲۹ فروردین با هدف بررسی برنامه تثبیت تولید و بهبود شرایط بازار و قیمت‌های جهانی نفت خام در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت ایران افزود: «تهران پیش از این اعلام کرده بود تا پیش از بازگشت تولید و صادرات نفت خام خود به سطوح پیش از تحریم‌ها نمی تواند به برنامه تثبیت تولید نفت بپیوندد، اما از هر گونه تلاش کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار و قیمت‌های جهانی نفت خام حمایت می‌کند.»

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت ایران همچنین از برنامه تهران برای «احیای سهم از دست رفته خود در بازارهای جهانی نفت خام پس از لغو تحریم‌های ظالمانه» خبر داد و خواستار «درک شرایط ویژه ایران» در بازار نفت شد.

زنگنه پیشتر از افزایش صادرات نفتی ایران به بیش از ٢ میلیون بشکه در روز خبر داده و گفته بود تصمیم بر این است که با افزایش تولید این میزان به 4 میلیون بشکه در روز برسد.

ایران قبل از تحریم‌ها 4.3 میلیون بشکه نفت خام تولید می‌کرد اما پس از اعمال تحریم‌ها در سال 1391 این رقم به حدود 2 میلیون بشکه در روز رسید.اما پس از توافق هسته‌ای تهران و گروه 1+5 رقم تولید نفت ایران افزایش یافت.

قبل از تحریم‌ها همچنین صادرات نفت ایران 2.5 میلیون بشکه در روز بود اما این رقم پس از تحریم‌ها به زیر یک میلیون بشکه در روز رسید.

منبع: شانا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر