jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۸۰۱۳۳ ۱۹ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۰:۴۹

محققین استرالیایی موفق به ابداع روشی شده اند که با تلفیق اشعه ایکس و نانوذرات می توان سلول های سرطانی را بدون آسیب رساندن به بافت های سالم از بین برد.

درمان سرطان با نانو ذرات

به گزارش جام جم آنلاین ، محققین مرکز تحقیقاتی «CNBP» استرالیا می گویند، سلول های سرطانی در مقابل ماده شیمیایی «singlet oxygen» آسیب پذیر هستند.

این ماده شیمیایی شکلی از اکسیژن است که از انرژی بالایی برخوردار و نسبت به ترکیبات آلی بسیار واکنشی است که می تواند سلول های سرطانی را از بین یا آنها را متوقف کند.

شیوه نوین محققین استرالیایی در واقع تغییر در نوعی روش درمان سرطان موسوم به «نور پویا درمانی» است.

در این شیوه با استفاده از اشعه ایکس به نانوذرات سریم فلورید می تابند که موجب می شود این نانو ذرات سلول های سرطانی را به هم فشرده کنند.

زمانیکه سلول های سرطانی توسط اشعه ایکس احاطه می شوند، سریم فلورید، «singlet oxygen» را آزاد می کند و منجر به کشتن سلول های سرطانی می شود.

همچنین به کارگیری این روش نه تنها موثرتر از «نور پویا درمانی» است بلکه اشعه ایکس به عمق بدن می رسد که درمان را قطعی تر می کند این در حالی است که در روش فعلی تنها بافت های سطحی هدف قرار می گیرند و طول موج نور برای رسیدن به عمق بدن محدودیت دارد.

گام بعدی محققین این مرکز انجام آزمایش بر روی نانوذرات گوناگون برای تولید «singlet oxygen» ارتقا یافته است.

نتیجه این تحقیق در نشریه «Scientific Reports» منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.