jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۴۱۸۴۵   ۱۱ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۶:۵۶

یک مطالعه سوئدی روی پنج میلیون نفر، این تئوری را که بلندی قد با خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد، تایید کرده است.

قد بلندها بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند

به گزارش ایسنا، این مطالعه نشان داده است که افراد قدبلندتر، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه و سرطان پوست هستند.

نتایج این مطالعه حاکی است، پس از آن که رشد فرد کامل می‌شود در ازای هر 10 سانتی‌متر افزایش قد، خطر ابتلا به سرطان در زنان 18 درصد و در مردان 11 درصد افزایش می‌یابد.

با این حال کارشناسان تاکید دارند که در این مطالعه بسیاری از فاکتورهای خطرزای دیگر در نظر گرفته نشده‌اند و افراد قدبلند نباید نگران نتایج این مطالعه باشند.

در مطالعات پیشین نیز این ارتباط نشان داده شده بود اگرچه دلیل وجود این رابطه هنوز مشخص نشده است.

به گفته متخصصان سلامت، مهمترین عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند شامل ترک سیگار، ترک الکل و نیز دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و یک سبک زندگی مناسب است.

در یک گزارش اولیه که در کنفرانس «انجمن اروپایی غدد درون‌ریز و متابولسیم اطفال» ارائه شد، متخصصان انستیتو «کارولینسکا» در شهر استکهلم پایتخت کشور سوئد توضیح دادند که چه مطالعاتی روی تعداد زیادی از بزرگسالان سوئدی مدت بیش از 50 سال انجام داده‌اند.

در این گزارش آمده است که زنان قدبلندتر 20 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه و همچنین زنان و مردان قدبلندتر 30 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست (ملانوم) هستند.

«امیلی بنیی» که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته گفت: نتایج این بررسی کمک می‌کند که با شناسایی تعداد بیشتری از فاکتورهای خطرزای سرطان، شیوه‌های درمان این بیماری در آینده گسترش یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها