jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۳۹۹۷۳   ۰۶ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۹:۵۵

پژوهش های جدید نشان می دهد که ابتلا به کبد چرب غیرالکلی می تواند بر اثر دیابت نوع ۲ به وجود بیاید.

بیماران دیابتی در معرض خطر ابتلا به کبد چرب پیشرفته

طبق پژوهش های جدید، نوعی خاص از بیماری کبد چرب موسوم به کبد چرب غیرالکلی، می تواند بر اثر دیابت نوع ۲ به وجود بیاید. در این مطالعات مشخص شد که ابتلا به عارضه کبد چرب غیرالکلی به صورت گسترده ای در بین بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ دیده می شود ولی متاسفانه این موضوع عمدتا از سوی پزشکان و خود بیمار نادیده گرفته شده و تاکنون به آن پرداخته نشده است.

به گزارش مهر، پژوهشگران در این مطالعات با استفاده از سیستم های تصویربرداری از ارگان های داخلی بدن با امواج غیرمضر، به مطالعه شرایط کبد بیماران و اندازه سفتی و میزان چربی آن در بیماران مبتلا به هر دو گروه دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ پرداختند. پزشکان با کمک این روش دریافتند که بیش از ۶۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، دارای کبد چرب غیرالکلی هستند.

دکتر «روهیت لومبا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «غربالگری بیماران دیابتی و شناسائی علائم و نشانه های موجود در این بیماران می تواند به پیشگیری از آسیب های کبدی منتهی شده و میزان تلفات و مرگ و میر ناشی از اختلالات کبدی را کاهش دهد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها