jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۲۷۷۴۷   ۲۹ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۵:۰۰

مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف روزانه صبحانه غنی از پروتئین از جمله شیر، تخم مرغ، گوشت و ماست می تواند به کاهش وزن ناسالم نوجوانانی که اضافه وزن دارند، کمک کند.

مزایای صبحانه غنی از پروتئین در جلوگیری از اضافه وزن

در این پژوهش ها محققان به مقایسه فواید و مزایای صبحانه ای با پروتئین معمولی و صبحانه ای با پروتئین بالا برای نوجوانانی که اضافه وزن داشته و به طور معمول از خوردن صبحانه صرف نظر می کنند، پرداختند.

«هیدر لیدی»، استادیار دانشگاه میزوری آمریکا و سرپرست تیم تحقیق، در این رابطه می گوید: «محققان ما در مطالعات خود با این دیدگاه که یک وعده صبحانه با پروتئین بالا می تواند مدیریت وزن افراد جوانی که عادت به خوردن صبحانه ندارند را بهبود بخشد، به آزمایش و بررسی پرداختند.»

به گزارش مهر، یافته های این پژوهشگران نشان می دهد صبحانه شامل میزان بالای پروتئین که حاوی 35 گرم پروتئین باشد، می تواند مانع از افزایش چربی بدن شده، مصرف مواد غذایی روزانه را کاهش داده، حس گرسنگی را کم کرده و سطح گلوگز را ثابت نگه دارد.

این تیم تحقیق شرکت کنندگان نوجوانی را که دارای اضافه وزن بوده و به طور معمول بین پنج تا هفت بار در هفته از خوردن صبحانه خودداری می کردند، را به سه گروه تقسیم نمودند. گروهی از این شرکت کنندگان تحت برنامه غذایی روزانه خوردن پروتئین معمولی در وعده های صبحانه قرار گرفتند و گروه دیگر با صبحانه های حاوی پروتئین بالا مورد تغذیه قرار گرفتند و در نهایت گروه سوم به حذف صبحانه بر حسب عادت خود ادامه دادند. این شرکت کنندگان به مدت دوازده هفته تحت این برنامه قرار داشتند.

در برنامه غذایی صبحانه گروه اول با میزان پروتئین معمولی، شیر، غلات و 13 گرم پروتئین گنجانده شده بود و برنامه غذایی صبحانه گروه دوم حاوی 35 گرم پروتئین بود.

«لیدی» در توضیح نتایج به دست آمده از این بررسی ها می گوید: «شرکت کنندگان نوجوانی که تحت رژیم غذایی صبحانه پروتئین بالا قرار داشتند، مصرف موادغذایی شان در طول روز به میزان 400 کالری کاهش پیدا کرد که باعث کم شدن توده چربی بدنشان شده بود در حالی که گروه هایی که صبحانه ای با پروتئین معمولی داشتند و یا گروه سوم که به حذف صبحانه خود ادامه داده بودند، همچنان بر چربی بدنشان افزوده شده بود.»

نتایج کلی این تحقیقات نشان می دهد، زمانی که افراد صبحانه ای با پروتئین بالا می خورند به طور ارادی مواد غذایی کمتری را در طول روز مصرف می کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها