jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۱۸۷۳۴ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۸:۰۵

بررسی‌های آزمایشگاهی آشکار ساخت که الگوی نامنظم خواب با خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

خطر شب‌کاری برای افراد مستعد سرطان پستان

متخصصان با تاکید بر تاثیر مخرب کار کردن در شیفت شب بر سلامت اظهار داشتند: آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها نشان داد الگوی نامنظم خواب علت بروز سرطان در آنها بوده است.

متخصصان با تاکید بر اینکه زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان دارند نباید در شیفت شب مشغول به کار باشند، هشدار دادند: لازم است آزمایش‌های بیشتری در این خصوص روی نمونه‌های انسانی انجام شود.

همچنین اطلاعات جمع‌آوری شده نشان داد با وجود آنکه این موش‌ها مقدار مشابهی مواد خوراکی مصرف کرده‌ بودند اما وزن موش‌هایی که خواب نامنظم داشتند 20 درصد بیشتر بود.

پزشکان همچنین توضیح دادند: ارتباط بین این دو عامل نامشخص است زیرا فاکتورهای دیگری همچون طبقه اجتماعی، سطح فعالیت یا میزان ویتامین D دریافتی نیز تاثیرگذار هستند.

در این بررسی مشاهده شد موش‌هایی که هر هفته 12 ساعت و به مدت یک‌ سال، ساعت بیولوژیک بدن‌شان به تاخیر افتده، بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پستان هستند و پس از گذشت 50 هفته تومورهای سرطانی داخل بدنشان رشد می‌کند.

یکی از متخصصان این مطالعه از مرکز درمانی دانشگاه «اراسموس روتردام» گفت: به افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان دارند توصیه می‌شود از فعالیت در شیفت شب پرهیز کنند. (بی‌بی‌سی)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر