jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۱۸۴۷۴ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۲۳:۰۸

پس از نیم قرن دشمنی صورت گرفت؛

از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک کوبا - آمریکا

پس از 54 سال روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا امروز دوشنبه به طور کامل از سر گرفته شد.

از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک کوبا - آمریکا

به گزارش از آسوشیتدپرس، عادی شدن روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا در شرایطی است که سفارتخانه های دو کشور به محض آغاز روز دوشنبه به وقت آمریکا فعالیت خود را از سر گرفتند. دفاتر دیپلماتیک آمریکا و کوبا از بخش های حافظ منافع به سفارتخانه ارتقا خواهد یافت.

مقام های کوبایی قرار است رسما سفارتخانه این کشور در واشنگتن را افتتاح کنند و پرچم آبی، سفید و قرمز کوبا برای نخستین بار از سال 1961 میلادی در آمریکا به اهتزاز درخواهد آمد. پس از افتتاح سفارت کوبا در آمریکا قرار است جان کری وزیر خارجه آمریکا با برونو رودریگز همتای کوبایی خود دیدار کند و در کنفرانس خبری مشترکی با خبرنگاران صحبت کند.

دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا نیز قرار است با انتشار بیانیه ای ارتقای این دفتر به سفارتخانه آمریکا در کوبا را اعلام کند. ولی پرچم آمریکا تا زمانی که جان کری طی ماه اوت به هاوانا سفر کند، در سفارتخانه این کشور به اهتزاز در نخواهد آمد. جان کری ماه اوت در مراسم ویژه افتتاح این سفارتخانه و بالا بردن پرچم آمریکا شرکت خواهد کرد.

علی رغم از سرگیری روابط دیپلماتیک بین آمریکا و کوبا، دو کشور هنوز اختلافات ایدئولوژیکی زیادی با یکدیگر دارند و هنوز مسائل زیادی در روابط دو کشور باید حل و فصل شود.

لغو تحریم‌های 53 ساله آمریکا علیه کوبا و درخواست آمریکا برای بهبود وضعیت دموکراسی و حقوق بشر از جمله مهمترین موارد اختلافی دو کشور به شمار می‌رود.

برخی از نمایندگان آمریکایی از جمله تعدادی از نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری ضمن انتقاد از رویکرد دولت اوباما در قبال کوبا، خواستار آن شده اند که تحریم های تجاری علیه هاوانا لغو نشود.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر