jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۱۸۲۳۳ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۵۳

نقش تغذیه و بهداشت دهان و دندان

عوامل ابتلا به سرطان غدد بزاقی کدام است؟

رئیس نخستین سمینار تومورهای سروگردن، ژنتیک، عفونت های ویروسی، اشعه، عادات تغذیه ای نادرست و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را از جمله ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان غدد بزاقی دانست.

عوامل ابتلا به سرطان غدد بزاقی کدام است؟

دکتر مهدی خواجوی با اشاره به برگزاری نخستین سمینار تومورهای سروگردن در روزهای اول و دوم مرداد ماه گفت: این سمینارها در سال های آتی ادامه پیدا می کنند و قصد داریم ضمن تشریح علل و عوامل ابتلا به تومورهای ناحیه سروگردن، راهکارهای درمان اعم از روش های جراحی و غیر جراحی را نیز معرفی کنیم.

وی افزود: در هر سمینار بر دو تومور در ناحیه سروگردن تمرکز می کنیم. امسال سرطان های «غدد بزاقی» و «تیروئید» محورهای اصلی سمینار هستند.

رئیس نخستین سمینار تومورهای سروگردن درباره غدد بزاقی گفت: کار اصلی غدد بزاقی، ترشح بزاق است علاوه بر کمک به هضم غذا، دهان فرد را مرطوب نگه می دارد. همچنین مواد ضد عفونی کننده ای در بزاق وجود دارد که از دهان و گلو در برابر عفونت ها محافظت می کند.

رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان لقمان افزود: ژنتیک نقش مهمی در بروز سرطان های غدد بزاقی دارد و در بسیاری از موارد مشخص نیست چرا این سرطان در برخی خانواده ها بیشتر مشاهده می شود.

خواجوی با بیان اینکه عفونت ها به خصوص عفونت های ویروسی نیز در بروز تومورهای غدد بزاقی موثر هستند، اظهار کرد: قرار گرفتن در معرض اشعه نیز می تواند از جمله عوامل دخیل در بروز این بیماری باشد.

وی افزود: تحقیقات نشان می دهد در افرادی که اشعه هایی به سر و صورت شان تابانده شده است به عنوان مثال در برخی پروسه های درمانی تحت اشعه فراوان قرار گرفته اند احتمال بروز سرطان غدد بزاقی بیشتر است. در قربانیان بمباران هیروشیمی و ناکازاکی هم موارد ابتلا به سرطان غدد بزاقی بیشتر مشاهده شده است.

رئیس نخستین سمینار تومورهای سروگردن به عادات تغذیه ای نادرست و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز به عنوان ریسک فاکتورهای احتمالی اشاره و در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر نوشیدن مایعات داغ در بروز سرطان غدد بزاقی گفت: داغ نوشیدن مایعات روی مخاط دهان و حلق و مری اثر می گذارد البته ۵۰۰ تا هزار غده بزاقی کوچک و پراکنده در قسمت فوقانی دستگاه گوارشی وجود دارد که ممکن است در اثر نوشیدن مایعات داغ آزرده شوند، اما این موضوع جزو عوامل ابتلا به سرطان غدد بزاقی نیست.

نخستین سمینار تومورهای سروگردن اول و دوم مرداد ماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر