jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۰۹۵ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر تاکید کردند:

تصویب متن هسته‌ای با طی مسیر قانونی

ملت موحد، مومن و متحد ایران، روز عید سعید فطر به شکرانه روزه‌داری و عبادات و خودسازی رمضانی، در سراسر سرزمین سرافراز ایران، سجده شکر به جا آورد و در نماز پرشکوه عید سعید فطر، از پروردگار کریم خویش، استمرار رستگاری ملی و سعادت دنیا و آخرت طلب کرد. در نگین این شکوه تاریخی، مردم پایتخت تهران نماز عید را به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی در مصلای تهران اقامه کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه اول نماز، با تبریک خجسته عید فطر به ملت ایران و همه مسلمانان جهان، ماه رمضان امسال را به معنای واقعی کلمه، ماه بارش برکات الهی بر ملت ایران خواندند و افزودند: روزه‌داری در روزهای گرم و بلند تابستان، محافل گسترده قرآن، مجالس زیبای دعا و توسل و تضرع، سفره‌های ساده افطار در مساجد و معابر عمومی و در نهایت راهپیمایی عظیم روز جهانی قدس از نشانه‌های این برکت آسمانی بود.

ایشان افزودند: راه درست شناخت ملت ایران، تامل در این گونه واقعیات است، واقعیاتی که نشان می‌دهد ملت در عرصه عبادت آن‌جور عمل می‌کند و در صحنه مبارزه با استکبار نیز، این‌گونه راه را به دیگر ملت‌ها نشان می‌دهد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا»ی ملت ایران در روز جهانی قدس خاطرنشان کردند: جهتگیری‌های عظیم حرکت ملت را باید از این شعارها درک کرد نه از زبان مغرض بیگانگان که متاسفانه در داخل نیز برخی کج فهم‌ها آنها را تکرار می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه دوم نماز با اشاره به حوادث ناگوار منطقه گفتند: متاسفانه دست‌های نامبارک و سیه کار، ماه مبارک رمضان را برای بسیاری از ملت‌های منطقه در یمن، بحرین، فلسطین و سوریه تلخ و سخت دشوار کردند که این مسائل برای مردم ایران مهم است.

بخش اعظم خطبه دوم حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای به بیان چند نکته درباره موضوع هسته‌ای اختصاص داشت. در اولین نکته ایشان با تشکر از دست‌اندرکاران مذاکرات طولانی و نفسگیر هسته‌ای بخصوص زحمات و تلاش‌های هیات مذاکره کننده، افزودند: برای تصویب متن تهیه شده، باید مسیر قانونی پیش‌بینی شده طی شود البته چه این متن تصویب شود چه نشود اجر مذاکره‌کنندگان محفوظ است ان شاءالله.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به دست‌اندرکاران بررسی «متن تهیه‌شده هسته‌ای» تاکید کردند: براساس مصالح کشور و منافع ملی با دقت کار خود را انجام دهید تا بتوانید حاصل بررسی‌ها را با گردن افراشته به ملت و خداوند ارائه دهید.

ایشان با تاکید بر مقابله جمهوری اسلامی با هرگونه سوءاستفاده از «متن تهیه شده» افزودند: چه متن تهیه شده تصویب شود چه نشود، به هیچ‌کس اجازه خدشه بر اصول اساسی نظام اسلامی را نمی‌دهیم.

رهبر انقلاب با اشاره به فضای تهدیدآمیز موجود و تکیه دشمنان بر مسائل دفاعی ایران، افزودند: به فضل الهی قابلیت‌های دفاعی و حریم امنیت کشور حفظ خواهد شد و جمهوری اسلامی هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمنان نخواهد شد.

ادامه حمایت از دوستان جمهوری اسلامی در منطقه

«ادامه حمایت از دوستان جمهوری اسلامی در منطقه»، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب در موضوع هسته‌ای بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: چه متن تهیه شده پس از طی روند قانونی داخل کشور، تصویب شود چه نشود، ملت ایران از حمایت ملت مظلوم فلسطین، یمن، بحرین و ملت و دولت‌های سوریه و عراق و مجاهدان صادق لبنان و فلسطین دست برنمی‌دارد.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که در هر صورت سیاست ملت و نظام جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد، افزودند: ما درباره مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و جهانی هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت مگر در موارد استثنا همچون هسته‌ای که قبل از این هم سابقه داشته است.

ایشان با انتقاد شدید از سیاست‌های آمریکا در «حمایت از دولت تروریستی و کودک کش صهیونیسم و تروریست خواندن مجاهدان فداکار حزب‌الله لبنان» افزودند: سیاست‌های ما و آمریکا در منطقه صد و هشتاد درجه اختلاف دارد بنابراین چگونه می‌توان با آنها گفت‌وگو و مذاکره کرد.

زیاده‌گویی‌های مقامات آمریکا حقیقت ندارد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه تذکرات و نکات خود در باب مساله هسته‌ای به رجزخوانی چند روز اخیر آمریکایی‌ها اشاره کردند و افزودند: دولت‌مردان و دولت زنان آمریکا این روزها برای حل مشکلات داخلی بناچار، مشغول رجزخوانی هستند، اما زیاده‌گویی‌های آنها حقیقت ندارد.

ایشان با اشاره به یکی از رجزهای آمریکایی مبنی بر جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای در ایران خاطرنشان کردند: ما سال‌ها قبل براساس مبانی اسلام، فتوای حرمت تولید سلاح هسته‌ای داده‌ایم و برای تولید این سلاح، مانع شرعی داریم اما آمریکایی‌ها با وجود این‌که گاهی به اهمیت این فتوا اذعان می‌کنند، در تبلیغات و رجزخوانی‌ها دروغ می‌گویند و ادعا می‌کنند تهدید آنها جلوی ساخت سلاح هسته‌ای ایران را گرفته است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مقامات فعلی آمریکا از تسلیم ملت ایران حرف می‌زنند البته پنج رئیس‌جمهور قبلی آنها نیز پس از انقلاب از این آرزوها داشتند اما یا مردند یا در تاریخ گم شدند و شما هم مثل آنها، تسلیم ایران را مگر به خواب ببینید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اعتراف رئیس‌جمهور کنونی آمریکا به چند مورد از اشتباه‌های گذشته این کشور در قبال ایران از جمله کودتای بیست و هشت مرداد و حمایت از صدام افزودند: اینها تنها مشتی از خروار است و اشتباه‌های بسیاری وجود دارد که آمریکایی‌ها هنوز حاضر نیستند به آنها اعتراف کنند. ایشان به مقامات آمریکایی توصیه کردند از اشتباهات جاری دست بردارند تا مقامات آینده این کشور مجبور نشوند به اشتباه‌های فعلی آنها اذعان کنند.

رهبر انقلاب با تاکید بر اقتدار روزافزون جمهوری اسلامی ایران افزودند: حدود دوازده سال است شش کشور بزرگ جهان تلاش می‌کنند ایران را از پیگیری صنعت هسته‌ای باز دارند و همان‌گونه که برخی گفتند پیچ و مهره‌های هسته‌ای ایران را به‌کلی باز کنند، اما امروز مجبور شده‌اند گردش چند هزار سانتریفیوژ و ادامه تحقیق و توسعه را در ایران بپذیرند و تحمل کنند و این، معنایی جز اقتدار ملت ایران ندارد. ایشان، اقتدار و قدرت رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران را ناشی از ایستادگی و مقاومت ملت و شهامت و ابتکار دانشمندان عزیز خواندند و با تجلیل از دانشمندان شهید هسته‌ای و رهروان و خانواده‌های آنان افزودند: رحمت پروردگار بر ملتی که این‌گونه پای حرف حق خود می‌ایستد.

لاف زدن رئیس‌جمهور آمریکا در غریبی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی خطبه دوم نماز عید سعید فطر با اشاره به حرف رئیس‌جمهور فعلی آمریکا مبنی بر توان نابود کردن ارتش ایران گفتند: قدیم‌ها به این گونه حرف‌ها «لاف در غریبی» می‌گفتند. رهبر انقلاب خطاب به مقامات آمریکایی تاکید کردند: ما از هیچ جنگی استقبال و هیچ جنگی را آغاز نمی‌کنیم، اما اگر جنگی روی دهد آن کس که از نبرد سرشکسته خارج می‌شود آمریکای متجاوز و جنایتکار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر