jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۵۱۳ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

هنوز یکی دو هفته از برگزاری جشن شکرگزاری برای رسیدن آب به گاوخونی نگذشته است که به دلیل قطع آب زاینده‌رود و خشکسالی و گرمای شدید هوا، تالاب آب گرفته گاوخونی دوباره خشک شد.

دو هفته گذشته بود که با همدلی میان مسئولان دولتی و مردم و بویژه همکاری مردم محلی برای جلوگیری از پمپاژها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده رود، پس از ده سال آب به تالاب گاوخونی رسید و ساحل‌نشینان جشن شکرگزاری برای رفع تشنگی تالاب برگزار کردند. البته مسئولان در همین زمان از خطرهایی که همچنان تالاب را تهدید می‌کند سخن گفتند و شرط احیای این تالاب و برطرف شدن نگرانی‌های دوستداران محیط‌زیست در زمینه پراکنش ریزگردهای سمی به سمت استان‌های مجاور را تلاش برای ایجاد جریان دائم آب در گاوخونی برشمردند. با این همه به گفته کارشناسان جریان این آب در گاوخونی یک روز نیز نبوده است و همین امر موجب شده تالاب بار دیگر چهره خشک گذشته را به خود بگیرد.

مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی در این باره به مهر گفت: فردای روزی که آب به تالاب گاوخونی رسید، آب بخش بالادست زاینده‌رود بسته شد و به نظر می‌رسد ظاهرا برای آبیاری باغات غرب استفاده شده است و به این ترتیب تالاب فقط لبی از آب تر کرد.

رضا خلیلی‌ورزنه با بیان این‌که قطع و وصل‌های مکرر جریان آب به تالاب گاوخونی به صلاح نیست، افزود: مردم برای جریان آب در تالاب هزینه کردند و با فداکاری جلوی برداشت‌های غیرمجاز در این منطقه را گرفتند.

وی با بیان این‌که اکنون مشکل ما برداشت غیرمجاز آب توسط پایگاه انرژی هسته‌ای است که مطابق قانون و دستور دادستان حق برداشت پساب‌ها را ندارد، تاکید کرد: البته مردم اکنون برای این بخش نگهبانانی قرار داده‌اند تا جلوی برداشت‌های غیرمجاز را بگیرند، ضمن این‌که هم‌اکنون مردم با لودر و تراکتور در منطقه برسیان برای آزادسازی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز تلاش می‌کنند.

به گفته وی تنها راهی که می‌توان از احیای تالاب مطمئن بود این است که از پساب‌های شرق و شمال به عنوان حقابه زاینده‌رود استفاده شود که به یقین با این اقدام احیای تالاب را شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی ورزنه خاطرنشان کرد: لزوم احیای تالاب مساله کمی نیست، زیرا علاوه بر رفع خطر پراکنش ریزگردهای تالاب، با توجه به خاصیت پالایندگی زاینده‌رود و تالاب در کاهش آلایندگی‌ها و تصفیه پساب‌های فاضلاب ورودی نیز موثر است. این درحالی است که اکنون این پساب توسط کشاورزان در منطقه تیمیارد برآن شمالی استفاده می‌شود که غیرقانونی است و موجب تولید محصولات نامرغوب و ناسالم کشاورزی می‌شود.

به گفته خلیلی‌ورزنه با توجه به این‌که استاندار اصفهان بارها قول استفاده از پساب تصفیه شده را برای تالاب داد، امیدواریم به این وعده عمل شود تا بار دیگر با همیاری مسئولان و مردم شاهد جریان آب در گاوخونی باشیم.

در همین حال حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز در این باره گفت: با توجه به قطع آب ورودی به رودخانه زاینده‌رود، خشکی تالاب موقتی است و امیدواریم طی روزهای آینده رفع شود.

وی افزود: تامین آب برای کشاورزان غرب و همچنین برداشت‌های غیرمجاز در بالادست دلیل کاهش آب زاینده‌رود بود که اکنون بار دیگر جریان آب به سمت تالاب برقرار شده است.

حمید ظهرابی در ارتباط با راه‌هایی که حفاظت محیط زیست اصفهان برای جلوگیری از خشک شدن دوباره گاوخونی اندیشیده است، خاطرنشان کرد: با مشارکت مردم و بویژه اهالی شهر اصفهان قصد داریم برنامه جامع مدیریت زیست بومی را اجرایی کنیم که به یقین در احیای تالاب موثر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر