jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۱۵۰۹۴   ۱۶ تير ۱۳۹۴  |  ۱۲:۰۳

معاون نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غذا و آب آلوده در آسیا و آفریقا را موجب ابتلای یک میلیارد کودکی زیر 5 سال به اسهال دانست و گفت: بر اثر این مورد، سالانه 5 میلیون کودک می‌میرند.

مرگ 5 میلیون کودک به علت مصرف غذای آلوده

سهیل اسکندری در خصوص بیماریهای ناشی از غذا و عوامل آنها گفت: عامل بیش از دوسوم موارد مسمومیت ناشی از مواد غذایی باکتری‌ها هستند، ویروس‌ها انگل‌ها قارچ‌ها و مواد شیمیایی سایر عوامل را پوشش می‌دهند.

وی همچنین ادامه داد: بیشترین این موارد در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد بطوریکه سالیانه یک میلیارد مورد اسهال حاد در کودکان زیر 5 سال از افریقا و آسیا گزارش می شود که 5 میلیون مورد مرگ را در پی دارد.

معاون نظارت و ارزیابی فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، آب و غذای آلوده را عامل اصلی مشکلات دانست و گفت: عوامل دیگر بروز بیماری‌های ناشی از غذا را جهانی شدن عرضه مواد غذایی، مسافران، پناهندگان، مهاجران و ورود عوامل بیماری‌زا به مناطق جغرافیایی جدید از طریق انتقال غذاهای غیر بهداشتی و یا بیماریهای آن صورت گیرد.

وی همچنین به فرآوری مواد غذایی بصورت جزئی و ناکافی و اینکه در برخی موارد بنابر ضوابط مندرج در آیین نامه‌ها انجام نمی‌شوند اشاره کرد و اظهار داشت: این موارد مسائل و مشکلات اساسی در گسترش بیماری بوجود خواهد آورد هرچند در کشورمان تمام تلاش‌ها و نظارت‌ها صورت می‌پذیرد تا فرآوری‌ها به نحو شایسته و مطلوب صورت گیرد.

تغییر در میکرو ارگانیسم‌ها و تغییراتی که در جمعیت بشر مثل بالا رفتن سالمندی و سوء تغذیه‌های موجود، میانگین قدرت مقابله با بیماری‌ها را کاهش داده است از دید معاون اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تهدیدات دیگر بیماری‌های ناشی از غذا محسوب می‌شوند.

اسکندری در خاتمه به تغییر در سبک زندگی و گرایش عمومی به سمت غذاهای آماده بعنوان معضل مبتلابه جوامع ماشینی امروز بشر اشاره کرد و یاد آور شد: آسیب‌های فزاینده استفاده بیش از حد از این تغذیه‌ها بر همگان آشکار است آمار افزایش بیماری‌ها نیز گواه بر این امور مهم است لذا با اندکی دقت در مصرف غذا و فراورده‌های غذایی می‌توان زندگی بی دغدغه بیماری را تضمین نمود. ( فارس )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش