آغاز صادرات نفت به روسیه از هفته آینده

زنگنه: نفت می دهیم گندم می گیریم

وزیر نفت با بیان این‌که ایران با هیچ کشوری در اوپک قهر نیست، از احتمال مذاکره با وزیر نفت عربستان در حاشیه نشست اوپک خبر داد.
کد خبر: ۸۰۱۳۶۰

نشست آینده کشورهای عضو سازمان اوپک ۱۶ خرداد ماه جاری (پنجم ژئن ۲۰۱۵ میلادی) به میزبانی وین برگزار خواهد شد.

بیژن نامدارزنگنه در گفت‌وگو با مهر درباره احتمال کاهش سقف تولید نفت اوپک در نشست پیش روی این سازمان در خرداد ماه سال جاری، گفت: کاهش سقف تولید نفت اوپک نیاز به اجماع کل اعضا و کشورهای عضو اوپک دارد.

وی با تاکید بر این‌که در اوپک هیچ تصمیمی بدون اجماع کل اعضا به تصویب نهایی نمی‌رسد، تصریح کرد: بر این اساس با شرایط فعلی بعید به نظر می‌رسد سقف تولید اوپک تغییر کند.

زنگنه درباره احتمال مذاکره نفتی وزرای نفت ایران و عربستان سعودی در حاشیه نشست پیش روی اوپک در وین هم توضیح داد: ایران با هیچ کشوری در اوپک قهر نیست و قطعا با تمام کشورهای عضو سازمان اوپک دیدار و گفت‌وگو خواهیم کرد.وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا با علی النعیمی وزیر نفت عربستان سعودی در حاشیه اجلاس آینده اوپک دیدار خواهید کرد؟ بیان کرد: با همه کشورها در اوپک مذاکره و گفت‌وگو می‌کنیم.

وی با یادآوری این‌که در نشست قبلی اوپک هم پس از دیدار با وزیر نفت عربستان گفته بودم که دیدگاه‌های ایران و عربستان در اوپک در بسیاری از موارد شبیه یکدیگر است، افزود: هم‌اکنون تاکید می‌کنم که نقاط مشترک متعددی بین ایران و عربستان در اوپک وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: به‌عنوان نمونه ایران و عربستان هر دو دوست دارند که سهم اوپک در بازار نفت افزایش یابد و این یک نقطه مشترک بین دو کشور در اوپک است. زنگنه با تاکید بر این‌که با هیچ کشوری در اوپک دشمنی و دعوا نداریم، گفت: ایران و عربستان باید بر روی نقاط مشترک خود در اوپک مذاکره و گفت‌وگو کنند.

وزیر نفت با اعلام این‌که ایران و عربستان نقاط مشترک دیگری هم دارند، یادآور شد: ایران با تمام کشورهای عضو اوپک مذاکره می‌کند.زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال افزایش قیمت نفت خام به بشکه‌ای بیش از ۷۰ دلار تا پایان سال جاری میلادی، خاطرنشان کرد: پیشگو نیستم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها