jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۹۷۲۸۵ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۲:۴۹

عراقچی هنگام ورود به وین:

به توافق پیش از موعد بسیار امیدواریم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: امیدواریم زودتر از دهم تیر ماه بتوانیم جمع بندی نهایی داشته باشیم.

به توافق پیش از موعد بسیار امیدواریم

سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در بدو ورود به وین برای دور جدید مذاکره با ۱+۵ گفت:این مذاکرات پیشتر در وین و نیویورک برگزار شده بود.

وی با اشاره به اینکه ما در نیویورک موفق شدیم به نخستین پیش نویس متن برسیم و الان کار روی این پیش نویس ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: این پیش نویس براساس مفاهیم و راه حل هایی است که در لوزان به دست آمده و ما باید به این راه حل‌ها و مفاهیمی که در لوزان به دست آمده وفادار باشیم و تنها در همان چارچوب مذاکره خواهیم کرد و سعی می کنیم که به یک متن مکتوب برسیم.

مذاکره کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران در پاسخ به این سوال که چند درصد از کار انجام شده است، گفت: خیلی نمی توان درصدی اعلام کرد، به هرحال ما اکنون متنی داریم که بخش نسبتا قابل توجهی از آن درباره حتی همه عباراتش توافق شده، ولی یک بخش از آن هنوز مورد اختلاف نظر است.

وی ادامه داد، در برخی از پارگراف‌ها یک عبارت مورد اختلاف است و در برخی از پارگراف ها یک جمله و بعضی از جاها کل عبارت مورد اختلاف است، ولی یک بخش قابل توجهی الان به اتمام رسیده است.

امیدواریم حتی زودتر از دهم تیر ماه به جمع بندی برسیم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در ادامه گفت: امیدواریم زودتر از دهم تیر ماه بتوانیم جمع بندی نهایی داشته باشیم.

وی افزود: عوامل مختلفی در داخل اتاق مذاکرات و خارج از آن هست که می تواند مانع شود، ما با همه این عوامل همزمان در حال مقابله هستیم و مذاکرات را پیگیری می کنیم. بسیار امیدوار هستیم حتی قبل از موعد مقرر هم به توافق برسیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا تدوین پیش نویس با حضور همه طرفین و یا بخشی از مذاکره کنندگان انجام می شود، گفت: از طرف مقابل، خانم «هلگا اشمید» معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از دیگر کشورها مذاکره می کنند و در تماس دائم با بقیه هستند.

وی در گفتگو با صدا و سیما افزود: کارشناسان بقیه کشورها هم در جلسات حضور دارند و ایشان نیز در مشورت مرتب با بقیه کشورها هستند. روز جمعه معاونان وزیران خارجه بقیه کشورها هم به این مذاکرات ملحق خواهند شد و پس از آن یک جلسه جمعی خواهیم داشت.

عراقچی گفت: روز پنجشنبه ملاقات دو جانبه ای با آمریکایی ها خواهیم داشت و یک قرار ملاقات هم با هیئت چینی در همان روز داریم.

معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه با هیئت روسیه حتما دیدار خواهیم داشت، گفت: با کشورهای اروپایی هم بصورت یکجا یا جداگانه دیدار می کنیم.

وی افزود: این فرصت خوبی است که با حضور معاونان وزیران خارجه و مدیران سیاسی کشورهای ۱+۵ به صورت دوجانبه و چندجانبه گفتگو ها را به پیش ببریم و بتوانیم این اختلافاتی که در خصوص متن وجود دارد و داخل پرانتز قرار دارد را هرچه کمتر کنیم و زودتر به یک متن واحد برسیم.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر