تمام نیاز ICU برطرف می شود

ساخت ماشین بیهوشی در ایران

محققان ایرانی موفق به تولید ونتیلاتور (ماشین بیهوشی) با تکنولوژی توربوفن شده‌اند که با حجم پایین و دقت بالایی که دارد می‌تواند تمام نیاز یک ICU را برطرف کند.
کد خبر: ۷۹۵۲۷۷
ساخت ماشین بیهوشی در ایران

احمد بهفر مقدم، فعال دانش بنیان در حوزه پزشکی با اشاره به نخستین تولیدکننده تجهیزات ونتیلاتور در کشور گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی توانسته‌ایم نام ایران را به‌عنوان نخستین وارد کننده فناوری ماشین بیهوشی که پیشتر در اختیار معدودی از کشورهای پیشرفته بود، به ثبت برسانیم. این دستگاه معمولاً در بخش‌های ICU, CCU, NIC و البته اورژانس به کار گرفته می شود.

وی افزود: یک دستگاه ونتیلاتور، اکسیژن و هوا را به میزان مورد نیاز برای بدن با هم ترکیب کرده، سپس آن را توسط تیوب‌های مخصوصی تحت عنوان «مدار تنفسی» به بیمار تحویل می‌دهد.

شاخصه‌های بارز دستگاه بیهوشی در عرصه پزشکی خوش درخشید

مدیرعامل شرکت «احیا درمان پیشرفته» با اشاره به شاخصه های بارز دستگاه تولیدی، افزود: گاز (هوا) موجود در ونتیلاتور قبل از تحویل به بیمار، تبدیل به بخار مرطوب شده و سپس از طریق مدار تنفسی منتقل می‌شود، به همین خاطر می‌تواند با رعایت استانداردهای لازمه در عرصه پزشکی خوش بدرخشد.

وی، ونتیلاتور را از نیازهای مهم در دنیای پزشکی خواند و گفت: دستگاه نام‌برده، برای واردکردن هوا به داخل ریه‌ها و انجام عمل دم، فشار موجود در مدار تنفسی را افزایش می‌دهد. همچنین با کم کردن فشار، باعث می‌شود، هوای برگردانده شده به ریه‌ها یا هوای بازدم، به بیرون از بدن (هوای بیرون) منتقل شود.

بهفر مقدم افزود: به‌ طور کلی هر بیماری که سیستم تنفسی او نتواند پاسخگوی نیازهای تنفسی‌اش باشد، نیازمند سیستم کمک تنفسی است که عمدتاً به بیماری‌های قلبی - ریوی مربوط می شود.

میزان تولیدات سالانه برحسب میزان فروش محصولات محاسبه می‌شود

وی با اشاره به ظرفیت تولیدی مطابق با پروانه بهره‌برداری گفت: ظرفیت تولید سالانه این شرکت دانش‌بنیان مطابق با پروانه بهره‌برداری است، در حال حاضر تولیدات شرکت «احیا درمان پیشرفته» به چیزی حدود ۱۷۰۰ دستگاه در سال می‌رسد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه از آنجا که میزان تولیدات سالانه برحسب میزان فروش آن محاسبه می‌شود، افزود: در سالی که گذشت با تولید ۱۱۰ دستگاه در سال کمتر از یک دهم ظرفیت تعیین‌شده تولیدات داشتیم چرا که میزان فروش و درخواست دستگاه تولیدی به نسبت کم بوده است. باید در نظر داشته باشیم که با به‌کارگیری کل ظرفیت، چیزی در حدود ۲۵ میلیون تومان صرفه‌جویی می‌توانیم به همراه آوریم.

رقم نجومی صرفه‌ جویی ارزی با برآورده کردن ظرفیت موردنیاز کشور

بهفر مقدم با اشاره به ظرفیت مورد نیاز دستگاه بیهوشی در کشور گفت: در طرح تحول سلامت، در حال حاضر ظرفیت دو هزار دستگاه وجود دارد؛ به همین خاطر این شرکت دانش‌بنیان اگر بتواند این میزان را که نیاز وزارت بهداشت است، فراهم کند در این صورت ۲۵ میلیون یورو در ارز کشور صرفه‌جویی به همراه می‌آورد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به میزان رقابت‌پذیری محصول با نمونه مشابه خارجی گفت: با توجه به این مسئله که پیشرفت کار در این شرکت دانش‌بنیان به شکل انتقال تکنولوژی صورت گرفته است، محصول یادشده، از نظر تکنولوژیکی همانند تکنولوژی‌های روز اروپاست.

میزان واردات، در گرو سهم فعالیت‌های صورت گرفته در بازار

بهفر مقدم بابیان به‌ کارگیری تمام تلاش فعالان این عرصه، افزود: طبیعتاً با شروع فعالیت‌های ما، میزان واردات، نسبت به گذشته بسیارکم‌تر شده است که این میزان کاهش واردات، رابطه تنگاتنگی با حضور فعال ما در بازار دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با تأکید بر میزان سهم فعلی بازار داخلی، اظهارداشت: این شرکت دانش‌بنیان تقریبا یک سهم ۱۵ تا ۱۷ درصدی از بازار را در دست دارد که به همین میزان واردات در کشور کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به موضوع رقابتی محصولات تولید شده گفت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد بازار داخلی از سوی وزارت بهداشت تأمین می‌شود و این وزارتخانه با استفاده از بودجه‌ دولتی و همچنین معافیت گمرکی به واردات می‌پردازد، رقابت در این عرصه بسیار دشوارتر صورت می‌گیرد.

این فعال فناور درباره نقش وزارت بهداشت در تولیدات سالانه ابراز کرد: ۸۰ درصد از میزان تولیدات، تقاضای وزارت بهداشت است و چون این وزارتخانه محدودیتی در قبال واردات بر عهده نگرفته است تمامی کارکرد ما مورد توجه تلاش خودمان است و هیچ نوع امتیاز دولتی از طرف وزارت بهداشت موردتوجه ما نیست.

بهفر مقدم با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افزود: امید آن داریم تا بتوانیم با کمک‌ها مادی و معنوی، بیش‌ از پیش مثبت واقع شویم و در راستای هر چه‌ بهتر عمل کردن گام برداریم.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها