jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۹۴۸۳۳   ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۴:۵۱

نرخ ۸ گروه مواد خوراکی کاهش یافت

روایت بانک مرکزی از نرخ ۳۹ قلم کالا

براساس گزارش بانک مرکزی، نرخ لبنیات در یکسال اخیر ۱۳.۸ درصد، برنج ۸.۲ درصد، حبوب ۶.۲ درصد، میوه‌های تازه ۵۹.۳ درصد، گوشت قرمز ۶.۸ درصد، قند و شکر ۵.۴ درصد و چای ۸.۳ درصد افزایش یافته است.

روایت بانک مرکزی از نرخ ۳۹ قلم کالا

بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به یازده اردیبهشت امسال را منتشر کرد که بر اساس آن نرخ دو گروه مواد غذایی و میوه های تازه افزایش، نرخ ۸ گروه مواد خوراکی کاهش و نرخ یک گروه هم ثابت اعلام شد.

دراین گزارش نرخ ۳۹ قلم کالا در ۱۱ گروه مواد خوراکی اعلام شده است که بر اساس آن نرخ گروه موادخوراکی لبنیات و میوه های تازه افزایش، قیمت تخم مرغ، برنج، حبوب، سبزی های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر و روغن نباتی کاهش یافته و نرخ چای ثابت مانده است.

لبنیات و تخم‌مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت شیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل ۱.۴ درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

قیمت تخم‌مرغ معادل ۵.۳ درصد کاهش یافت و شانه‌ای ۶۶۰۰۰ الی ۹۰۰۰۰ ریال فروش می‌رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، بهای برنج داخله درجه یک معادل ۰.۲ درصد کاهش داشت و قیمت برنج داخله درجه دو ثابت بود. در گروه حبوب، بهای لوبیاچیتی معادل ۰.۷ درصد کاهش ولی قیمت لوبیا چشم‌بلبلی معادل ۰.۱ درصد و لوبیا قرمز ۰.۴ درصد افزایش یافت. بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری طالبی عرضه نمی‌شد ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادی میوه و تره‌بار عرضه می‌گردید.

میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌نمودند که در گروه میوه‌های تازه قیمت سیب قرمز و سیب زرد تخم لبنان هر یک معادل ۰.۳ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۳ درصد تا ۱۷.۲ درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی‌های تازه قیمت بادنجان معادل ۱۹.۱ درصد و کدو سبز ۸.۴ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۵ درصد تا ۱۴.۱ درصد کاهش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند معادل ۰.۱ درصد، گوشت تازه گاو و گوساله ۰.۲ درصد و گوشت مرغ ۳.۱ درصد کاهش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای قند معادل ۰.۴ درصد، شکر ۰.۵ درصد و روغن نباتی ۰.۱ درصد کاهش یافت و قیمت چای خارجی و روغن نباتی جامد ثابت بود.

تغییرات قیمت ها در یکسال اخیر

بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ لبنیات در هفته گذشته نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۳.۸ درصد، برنج ۸.۲ درصد، حبوب ۶.۲ درصد، میوه های تازه ۵۹.۳ درصد، گوشت قرمز ۶.۸ درصد، قند و شکر ۵.۴ درصد و چای ۸.۳ درصد مواجه شده است. همچنین نرخ تخم مرغ ۴.۷ درصد، سبزی های تازه ۶.۵ درصد، گوشت مرغ ۱۴.۲ درصد و روغن نباتی ۰.۱ درصد کاهش یافته است.

در بین میوه ها نرخ پرتقال درجه یک در هفته مورد گزارش نسبت به هفته مشابه سال قبل با ۱۳۳.۵ درصد افزایش در صدر افزایش قیمت ها قرار گرفت.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر