منت‌کشی، ناز کشیدن یا بی‌محلی؟

با شوهری که مدام قهر می‌کند چه کنم؟

جام جم سرا: ‌خانمی ۲۷ ساله‌ام. از ازدواجم ۱۳ سال می‌گذرد. همسرم با من زیاد قهر می‌کند. قبلا ماهی یک بار بود، اما حالا به ۲ یا ۳ بار رسیده است. بعضی وقت‌ها علتش را هم نمی‌فهمم. قبلا منت‌کشی می‌کردم، اما حالا اهمیت نمی‌دهم. رفتار درست چیست؟
کد خبر: ۷۸۱۶۹۵
از منت‌کشی برای آشتی با شوهرم خسته شده‌ام

پاسخ مشاور: ۱۳ سال از شروع زندگی مشترک شما گذشته است و به طور طبیعی باید در این مدت به شناخت مناسبی از شوهرتان رسیده باشید. فردی که قهر می‌کند هدفی دارد و در واقع با قطع ارتباط، می‌خواهد مطلب خود را با تاکید بیشتری به طرف مقابلش بیان کند. با توجه به اشاراتتان به نظر می‌رسد که قهر کردن در شوهرتان به صورت یک مکانیزم در آمده است که در مواقع ناراحتی از او سر می‌زند چراکه از یک بار به ماهی ۳ بار رسیده است. توجه داشته باشید که قهر کردن، یک روش تخلیه ناراحتی است که معمولا شوهرتان قبل از اینکه فکر بهتری به ذهنش برسد که در آن لحظه فایده بهتری داشته باشد، به این روش اقدام می‌کند.
با این حال، رفتار و عکس العمل‌های شما و شوهرتان زمانی در بهترین وضعیت ممکن قرار می‌گیرد که به مواردی که در ادامه مطرح می‌شود، توجه و آن‌ها را در زندگیتان رعایت کنید.


برای شوهرتان فقط همسر باشید

برای شوهرتان فقط نقش همسر را داشته باشید. رفتارهایی نظیر بگو مگو، کنترل، دعوا راه انداختن، دستور دادن و... القا کننده نقش مادرانه است که مرد‌ها به آن‌ها احساس خوبی ندارند و معمولا در مقابل آن موضع می‌گیرند. کاری بکنید که همسرتان احساس کفایت در امور را از دست ندهد. کار او و درآمد و رفتارش را تحسین کنید و هیچ وقت برای انتقاد از او به جای یک رفتار اشتباه، شخصیتش را زیر سوال نبرید.


با شوهرتان همدردی کنید

وقتی شوهرتان قهر می‌کند، ادامه این رفتار از سوی شما فقط وضع را خراب‌تر می‌کند؛ بنابراین نگذارید این رفتار کودکانه ادامه یابد. در پیامکتان گفته‌اید که قبلا منت کشی می‌کردم که کارتان اشتباه بوده است و این روز‌ها هم بی‌توجه هستم و این هم اشتباه است.
توجه داشته باشید بیشتر آدم‌هایی که قهر می‌کنند آدم‌های زود رنجی هستند که به دنبال توجه می‌گردند؛ بنابراین بیشتر به او و مشکلاتش توجه کنید و با او همدردی کنید تا دلیلی برای قهر کردن برایش باقی نماند. همچنین به خواسته‌های شوهرتان مانند نیاز به تایید، احترام، توجه، آزادی و قدرت توجه کنید و البته در کنار آن، خواسته‌های خود را نیز صریح با او در میان بگذارید.


راه حل منطقی مشکلات را با کمک یکدیگر بیابید

از روش گفت‌و‌گوی مؤثر در مسائلی که پیش می‌آید استفاده کنید. در این روش هر ۲ نفر به صورت منطقی می‌نشینند و گفت‌و‌گو می‌کنند و به نظرات یکدیگر توجه و پذیرش دارند. بنابراین از شما می‌خواهم در یک محیط مناسب و فضای آرام، به گفت‌و‌گو با شوهرتان بپردازید و به او بگویید: قهر کردن شیوه مناسبی برای حل مشکلات نیست پس بهتر است با هم صحبت کنیم تا نتیجه درست و منطقی برای حل مشکلات پیدا کنیم. (دکتر مسعود خاکپور، کار‌شناس و مشاور خانواده/خراسان)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۳
بدبخت
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۰ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۴
۰
۱
من خانمی هستم سی ساله یك سال نامزد بودم الان نزدیك یك ساله كه عروسی كردم وهمسرم هفته ای یك بار قهر میكند سر یك مسئله پیش پا افتاده.چندبارازش قول گرفتم این كار وتكرار نكنه اما باز همان آش وهمان كاسه.من دیگه خسته شدم
سارا
-
۱۹:۵۹ - ۲۵ آبان ۱۳۹۵
۵
۱۴
با سلام من 15 سال ازدواج كردم. متأسفانه شوهرم یه دیكتاتور واقعیه وهیچ محبتی به من نداره ومن فقط مادر بچه هاشم برعكس من بیش از حد اون رو دوست دارم وبارها خواستم ازش جدا شم ولی نتونستم به خصوص حالا كه دیگه دو بچه دارم، اون با هر حرف كوچیكی كه برخلاف میلش باشه مدتها با من قهر می كنه واگر خودم پاپیش نذارم آشتی نمی كنه، الانم باهام قهره واصلا انگار تو خونه من رو نمی بینه من از این موضوع خیلی ناراحتم ولی تصمیم گرفتم این بار كوتاه نیام،به نظر شما چیكار كنم
نوشین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۵
۰
۶
سلام من ۶ماهه ازدواج كردم خسته شدم شوهرم همش قهر میكنه حتی بگم برو كنار قهر میكنه باید منم اشتیش بدم خسته شدم دیگه همش سرش تو گوشیه بهم اهمیت نمیده عقده محبت گرفتم ترخدا بگین چكار كنم همش واسه خودم گریه میكنم

نیازمندی ها