jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۸۰۹۶۱   ۲۵ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۳:۲۹

جام جم سرا: دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم سازمان غذا و دارو با بیان هشدارهایی در خصوص رعایت نظافت منزل با مواد شوینده و پاک کننده‌های شیمیایی از مردم خواست با رعایت نکاتی ساده سلامتی خود و دیگران را تضمین کنند.

مواظب خطرات پاک‌کننده‌ها هنگام نظافت باشید

طلعت قانع در خصوص رعایت نکات ایمنی به هنگام نظافت منزل افزود: از آنجا که پیش از شروع تعطیلات نوروز، بر اساس سنت حسنه قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها آغاز می‌شود باید توجه داشت که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد کند.

وی گفت: توجه به برخی نکات ساده مثل مطالعه برچسب روی بسته بندی در نور کافی، هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده به دلیل خطرناک بودن استفاده از دارو‌ها و مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند ضامن سلامتی باشد.
قانع نکات مهم هنگام نظافت را چنین عنوان کرد:

* در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

*در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان ماسک استفاده کنید.

* از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده و لک بر جدا خودداری کنید. بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه کننده می‌باشند.

* بسیاری از دارو‌ها و محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

*همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت نمایید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.

* کیف دستی، ساک خرید و کیسه‌های نایلونی را دور از دسترس کودکان قرار دهید. ممکن است داخل آن‌ها وسایلی باشد که توسط کودک بلعیده شود و یا کودک ضمن بازی آن‌ها را روی سرخود کشیده و سبب خفگی وی شود.

* در صورتی که کودک شما ماده‌ای غیر خوراکی را بلعید، با مرکز اورژانس ۱۱۵و یا مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم ۱۴۹۰ تماس بگیرید.

دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم سازمان غذا ودارو همچنین با درخواست از مردم برای نگهداری محصولات شیمیایی، شوینده، نفت، بنزین و دارو‌ها در ظرف اصلی خودشان یادآور شد: نباید هیچ‌گاه این فرآورده‌ها در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری شوند که این عمل سبب خورده شدن اشتباهی مواد مزبور توسط کودکان و مسمومیت شدید خواهد شد. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر