jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۷۸۴۲۸ ۱۸ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۲:۲۸

استقبال ویژه از تورهای مشهد و کیش

ایرانی‌ها نوروز کجا می‌روند؟ + جدول

مازندران، مشهد، گیلان، کیش، قشم، یزد، اصفهان و شیراز همواره میزبان بیشترین تعداد گردشگران نوروزی هستند و از این میان متقاضیان تورهای گردشگری نوروزی، سفر به مشهد و کیش را در اولویت قرار داده‌اند.

ایرانی‌ها نوروز کجا می‌روند؟ + جدول

بررسی فروش تورهای گردشگری نوروز ۹۴ نشان می‌دهد که در ایام عید سال آینده گردشگران ایرانی مانند هر سال از تورهای گردشگری شهرهایی مانند مشهد، کیش، قشم برای سفرهای گروهی استفاده می کنند.

این گردشگران تورها بیشتر در ایامی مانند نوروز سعی می‌کنند تا از خدمات دریافت گروهی بلیت‌های چارتر شده و فروش عمده اتاق‌های هتل بهره ببرند.

به همین علت به دفاتر خدمات مسافرتی مراجعه کرده و پکیج تور را خریداری می‌کنند. دفاتر خدمات مسافرتی نیز در این ایام بیش از ایام دیگر متقاضی دارند.

بررسی میدانی از فروش تورهای گردشگری نشان می دهد که چند شهر در کشور بیش از شهرهای دیگر گردشگر به خود می بیند.

مشهد که پای ثابت زائران است و در این روزها هتل‌هایش پر از مسافر است و اکنون پروازهای نوروزی به سمت مشهد پر شده است بنابراین کسی که اکنون متقاضی سفر به مشهد است، کمتر می تواند بلیت هواپیما پیدا کند و یا از تورهای هوایی بهره ببرد. با این حال تورهای گردشگری نوروزی مشهد در آژانس های مسافرتی از ۶۰۰ هزار تومان به بالا نرخ دارند.

هتل‌های جزیره کیش نیز برای نوروز ۹۴ مسافران زیادی به خود می‌بینند چرا که این جزیره مهمترین جزیره گردشگری کشور به حساب می آید و اکنون تورهای گردشگری این جزیره کمتر از یک میلیون تومان نیست.

با این حال دفاتر خدمات مسافرتی اعلام می کنند که باید نیمه دوم اسفند ماه نرخ واقعی تورهای این جزیره را اعلام کرد.

یکی از هتل های مشهور کیش که تورهای گردشگری زیادی هم برگزار می کند، برای برگزاری تور گردشگری سه روزه و اقامت در اتاق دو تخته هتل ۴ ستاره خود حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از مسافر دریافت می کند.

بنابراین ستاره هتل‌ها، تعداد روزها و تخت اتاق تاثیر زیادی در هزینه تور گردشگری دارد اما بیشتر هتل‌های سه ستاره تاپ و یا چهار و پنج ستاره تنها خدمات دیگری که به مسافرانشان می دهند ارائه صبحانه رایگان است.

استفاده از تور برای رهایی از دردسر رزرو اتاق

با این وجود هفته دوم عید سال آینده نرخ تورهای گردشگری کیش حدود ۲۰۰ هزار تومان ارزان تر از تورهای گردشگری هفته اول خواهد بود. چون متقاضی سفر به این جزیره در هفته اول بسیار بیشتر از هفته دوم است.

از آنجا که اصفهان، شیراز و یزد نیز جزو مهمترین شهرهای گردشگری است، مسافران نوروزی در این ایام از این شهرها نیز دیدن می کنند بنابراین هتل​های این شهرها نیز همچنان شلوغ است و متقاضی سفر به این استانها بیشتر می شود. ولی تورهای گردشگری این شهرها را بیشتر مسافران فرهنگی می خرند.

از آنجا که این شهرها فاصله کمی از تهران دارند، با اتوبوس های مسافرتی نیز می توان به آنها سفر کرد بنابراین مسافران تورهای گردشگری به مقصد این سه شهر سعی می کنند از قبل هتل خود را رزرو کنند تا به مشکل اقامت در ایام شلوغ عید برخورد نکنند.

تورهای گردشگری این شهرها نیز با خدمات بازدید از امکان گردشگری زیادی عرضه می شود آن هم به علت تعدد اماکن تاریخی و دیدنی آنها.

نرخ تورهای گردشگری شهرهای پرمسافر در نوروز ۹۴

مشهد از ۶۰۰ هزار تومان به بالا با خدمات بلیت هواپیما
کیش از یک میلیون تومان به بالا، تنها راه دسترسی هواپیماست
گیلان از ۶۰ هزار تومان (برای سفرهای یک روزه) به بالا

اما در میان شهرهای پر گردشگر شمالی مانند مازندران، گلستان، گیلان تنها شهری که تور گردشگری ندارد مازندران است با این حال گیلان همچنان میزبان گردشگران طبیعی است و تورهای ماسوله، تالش، فومن و... در آژانس های مسافرتی فروخته می شود در کنار آنها تورهای ماسوله یک روزه نیز وجود دارد که تنها خدمات آن همراهی راهنمای گردشگری، بیمه، میان وعده، اتوبوسVIP و ورودیه موزه هاست که نرخی حدود صد هزار تومان را برای عید نوروز ۹۴ تعیین کرده اند.

ناصر رحیمی، کارشناس ارشد گردشگری گفت: بیشترین میزان جا به جایی مردم در ایام عید توسط تهرانی ها انجام می شود به عبارت دیگر تهران مبدا بیشترین تعداد سفرهاست. آنها برای رهایی از دود و دم و شلوغی تهران از شهر خارج شده و به شهرستانهایی که از آن مهاجرت کرده اند می روند و یا می خواهند به مکانی برای تفریح رفته و از تعطیلات عید استفاده کنند. منتها آنها با این کار بیشتر به میزان ترافیک و شلوغی شهرها اضافه می کنند.

وی افزود: با این حال اکثرا به شهرهای شمالی می روند چون در جایی مانند مازندران که راه برای رسیدن به آن کوتاه شده، ویلا خریده اند و در این ایام به ویلاهای خود می روند و یا می خواهند ایام عید را نزدیک به دریا در جایی خوش آب و هوا باشند. چه جایی بهتر از مازندران که هم دریا دارد و هم جنگل.

مبدا بیشترین تعداد سفرها تهران است

رحیمی گفت: عده ای دیگر از مردم از این فرصت استفاده کرده و به شهرهای مذهبی مانند مشهد می روند. در این شهر میزان مراکز اقامتی از خانه های استیجاری گرفته تا هتل​های پر ستاره، به وفور یافت می شود ولی کمتر کسی می تواند در خلوت، امام هشتم را زیارت کند. چون در ایام عید میزان زائران بیشتر از هر ایام دیگری است. همچنین بسیاری از آنها هر دو شهر مشهد و مازندران را به علت نزدیکی به هم می بینند و از همان راه به تهران بر می گردند.

همانطور که رحیمی گفت مردم تهران بیشتر به ویلاهای خود در مازندران می روند بنابراین کمتر کسی است که با خودروی شخصی در ایام عید دل به جاده نزند و یا از تورهای گردشگری برای سفر به مازندران استفاده کند.

به همین علت است که دفاتر خدمات مسافرتی تور گردشگری ویژه مازندران نمی فروشند اما مشهد همچنان تور گردشگری دارد. چراکه یکی از راههای رسیدن به این شهر از طریق قطار و یا هواپیماست. بنابراین خرید گروهی بلیت مسافرتی از طریق آژانس​های گردشگری ارزان تر تمام می شود. به ویژه اینکه آژانس ها کار رزرو اتاق هتل را نیز انجام می دهند.

در این باره، حامد کاظمی، یکی از برگزارکنندگان تورهای مشهد گفت: مشهد در اولویت کاری ما قرار دارد. بیشتر گردشگران این شهر زائر هستند. شاید اگر راه تهران مشهد کم بود آنها برای رفتن به این شهر از تور گردشگری استفاده نمی کردند. اما اکنون یکی از پر فروش ترین تورهای گردشگری متعلق به مشهد و کیش است.

وی افزود: از تورهای کیش هم از آنجایی استقبال می‌شود که رفت و برگشت مستقل با هواپیما و خرید آزاد بلیط آن ارزان نیست. در عین حال گردشگران نوروزی کیش جزو افراد پردرآمد جامعه هستند و می‌دانند در ایام نوروز تورهای این جزیره به گران ترین نرخ فروخته می شود.

با این حال هنوز شهرهایی مانند ایلام، کردستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، ارومیه از کمترین تعداد گردشگر برخوردارند چرا که برای این شهرها تورهای گردشگری کمتری تعریف شده است از سوی دیگر گردشگران این شهرها مهمانانی از شهرهای نزدیک به آنها هستند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر