jamejamclick
کلیک وب کد خبر: ۷۷۳۱۳۱ ۰۲ اسفند ۱۳۹۳  |  ۲۲:۵۰

مرورگرهای مایکروسافت در ویندوز 10، یعنی اسپارتان و اینترنت اکسپلورر از فناوری asm.js موزیلا، برای بهبود سرعت اجرای بازی‌های تحت مرورگر استفاده خواهند کرد. این ویژگی باعث می‌شود حتی مرورگرها هم رقیب جدی برای برنامه‌هایی باشند که مستقیم روی سیستم عامل اجرا می‌شوند.

همکاری مایکروسافت و موزیلا برای افزایش اجرای برنامه‌های تحت وب

به گزارش جام جم کلیک: همکاری مایکروسافت با موزیلا، ده سال پیش غیرممکن به نظر می‌رسید، اما اخیرا مایکروسافت توانایی تکنولوژی asm.js موزیلا را برای اجرای بازی‌های گرافیک بالا تایید می‌کند. طی این چند سال و مخصوصا دهه‌ی ۹۰، اجرا کردن نرم‌افزار حتی بر روی سیستم‌عامل ویندوز هم کار بزرگی بود، اما اکنون شاهد اجرای این نرم‌افزارها و بازی‌ها در مرورگرها هستیم. فیسبوک و جیمیل نمونه‌هایی از خدمات تحت وب هستند.

موزیلا در طول چند سال اخیر، علاوه بر جذب نرم‌افزارها برای اجرا، توانست با استفاده از فناوری asm.js، قدرت مرورگر را در بازی‌های سه بعدی که در آن باید شخصیت کاربر در یک محیط سه بعدی کار کند، افزایش دهد و سرعت اجرا را بسیار بالاتر ببرد. اولویت و هدف مایکروسافت تشویق برنامه‌نویسان به ساخت نرم‌افزارها و بازی‌های بیشتر بر روی ویندوز بود، اما اخیرا این هدف کمی تغییر کرد و مایکروسافت اعلام کرد که در چاکرا از asm.js بهره خواهد برد. چاکرا موتور اجرایی اینترنت اکسپلورر و اسپارتان در ویندوز 10 است و به عنوان موتوری برای اجرا کردن برنامه‌های جاوا اسکریپت به کار می‌رود.

این حرکت مایکروسافت دو تغییر مهم را برای این شرکت نشان می‌دهد: برای رقابت بهتر و کارآمدتر با فایرفاکس، سافاری و کروم از استانداردهای جدید پشتیبانی کرده و تیم‌های توسعه‌دهنده وب را بیشتر از گذشته جذب کند؛ دوم اینکه ساتیا نادلا تکنولوژی‌هایی که ممکن است کسب‌ و کار موجود در ویندوز را تخریب کند، به عنوان واقعیت پذیرفته است.

مایکروسافت از سال ۱۹۹۰ نسخه مرورگر خود را با نام Internet Explorer منتشر کرد که روی خود سیستم عامل ویندوز به صورت پیش‌فرض وجود داشت. ولی موزیلا در سال ۲۰۰۴، مرورگر فایرفاکس را ارائه کرده و در مدت کوتاهی قلمرو اینترنت اکسپلورر را شکست. مرورگر مایکروسافت چون جذابیت کافی را برای کاربران اینترنت بر اساس استانداردهای جدید دنیای وب به همراه نداشت به مرحله فراموشی رسید. این کمپانی برای اینکه شکست اینترنت‌ اکسپلورر را دوباره تجربه نکند، در ویندوز ۱۰ مرورگر جدید خود را تحت عنوان اسپارتان معرفی کرد. در این پروژه بسیاری از استانداردهای وب پشتیبانی کرده و هدف خود را آشکار ساخته است.

asm.js چیست؟

جاوا اسکریپت در همه مرورگرهای اینترنتی پشتیبانی می‌شود و در سال‌های گذشته همواره سرعت بیشتری نسبت به قبل داشته و از نظر افزایش سرعت اجرا پیشرفت خوبی داشته است. برنامه‌های تحت جاوا اسکریپت از نظر اجرا سرعت کمتری نسبت به برنامه‌هایی دارند که مستقیم روی سیستم عامل اجرا می‌شوند، اما برنامه‌های جاوا اسکریپتی که با asm.js بهینه شده باشند می‌توانند برخی عملیات را با سرعت بسیار بالا اجرا کنند. پروژه‌ای به نام Emscripten هم در حال پیشرفت است که به برنامه نویسان کمک می‌کند تا برنامه‌های خود را که برای C و ++C نوشته شده‌اند را به برنامه قابل اجرا در جاوا اسکریپت تبدیل کنند تا امکان اجرای سریع آن‌ها در asm.js فراهم شود. برخی بازی‌های تحت asm.js که در وب گسترش یافته‌اند مانند Monster Madness و Cloud Raider از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

گوگل در مرورگر کروم، اولویت خود را عملکرد جاوا اسکریپت قرار داده و در بخشی از پروژه‌ی TurboFan از asm.js هم استفاده کرده است. تیم کروم هم بطور فعال از این تکنولوژی استفاده کرده و به برنامه‌نویسان خود توصیه می‌کند تا از دستورات و امکانات این فناوری استفاده کنند.

تیم توربوفن در بیانیه‌ای اعلام کرده:

ما در حال آزمایش توربوفن در نسخه‌ی ۴۱ از مرورگر کروم هستیم و بطور قابل توجهی با قابلیت asm.js بهینه خواهیم کرد.

واکنش موزیلا در مقابل مایکروسافت

همان‌طور که انتظار می‌رفت موزیلا از این حرکت مایکروسافت اظهار خشنودی کرده و در وبلاگ خود هم به این موضوع اشاره شد که آن‌ها خوشحالند که تیم چاکرا قرار است در این تکنولوژی با موزیلا همراه شود.

نظر شما درباره سیاست جدید مایکروسافت چیست؟

منبع: زومیت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر