12 سال از تصویب قانون ازدواج گذشت

رویای دور ازدواج آسان

ازدواج آسان: هزینه‌های برگزاری جشن عروسی در تهران [+قیمت‌ها]

جام جم سرا: این روز‌ها وقتی که با جوانان درباره ازدواج صحبت کنید، کمتر کسی پیدا می‌شود که از هزینه‌های سرسام آور مراسم شروع زندگی مشترک گلایه نکند. یکی از محکمترین دلایل کاهش آمار ازدواج در جامعه ما نیز، هزینه‌های غیر عادی بله‌برون، عقد، عروسی و... است که اخیرا به طور غیرعادی تغییر کرده است.
کد خبر: ۷۷۲۲۰۴
ازدواج آسان: هزینه‌های برگزاری جشن عروسی در تهران [+قیمت‌ها]

امروزه مراسم مجلل و پر زرق و برق که با نیت چشم و هم چشمی برپا می‌شود جای جشن‌های ساده‌ای که برای شروع یک زندگی برگزار می‌شد را گرفته است. این جشن‌ها مختص افراد ثروتمند جامعه نیست؛ بلکه هستند عروس و دامادهایی که توانایی برگزاری یک مهمانی ساده برای شروع زندگیشان را ندارند اما به دلیل همین چشم‌وهم‌چشمی‌ها برای برگزاری این جشن‌های گرانقیمت، وام‌های کلان می‌گیرند یا از اقوام و آشنایان پول قرض می‌کنند و تا سالیان سال هزینه این تجملات را به صورت قسطی پرداخت می‌کنند!

گاهی دیده می‌شود عروس و داماد، خود تمایلی به هزینه‌های افراطی برای برگزاری مراسم ازدواجشان ندارند اما خانواده‌هایشان اصرار به گرفتن جشن‌های مجللی دارند که تنها برای دختر و پسر بار مالی دارد و موجب سختی ازدواجشان می‌شود. به چه قیمتی چنین جشن‌های مجللی باید برگزار شود؟ این هزینه‌های گزاف بهتر نیست برای زندگی آینده دختر و پسر خرج شود؟


حداقل هزینه برای هر مهمان در یک عروسی چقدر است؟

هزینه تالارهای عروسی در تهران همچون نوع خدمات و کیفیتشان بسیار متفاوت است؛ به طوری که میانگین حداقل هزینه برای هر نفر در یک مراسم عروسی که شامل هزینه تالار پذیرایی، میوه، شیرینی و شام می‌شود بین ۲۳ تا ۴۰ هزار تومان است. البته این هزینه در تالارهای مجلل‌تر به ۷۰ هزار تومان هم می‌رسد.

به طور معمول برگزاری یک مراسم جشن در تالارهای عروسی شامل هزینه‌های مختلفی از جمله هزینه‌های میوه و شیرینی، شام، اتاق عقد، عکاسی و فیلم برداری، خواننده و موسیقی، گل آرایی و البته ورودی سالن می‌شود. در کنار این موارد نیز هزینه‌های جانبی همچون مالیات، پارکینگ و... به سایر هزینه‌ها اضافه می‌شود. اما نکته حائز اهمیت در این است که این قیمت‌ها در بین تالارهای مختلف یکسان نیست و تفاوت قابل توجهی میان آن‌ها وجود دارد.

شام عروسی که بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را در برمی‌گیرد بسته به نوع منو غذایی متفاوت است. به طور متوسط منو یک مدل غذا برای هر نفر با مخلفات ۱۸ هزار تومان، منو ۲ مدل غذا همراه با مخلفات ۲۲ هزار تومان، منو ۳ مدل غذا با مخلفات ۲۴ هزار تومان و منو ۴ مدل غذا با مخلفات ۳۰ هزار تومان است.

بخش دیگری از هزینه‌ها که مربوط به میوه و شیرینی است نیز قیمتش بسته به انواع، کیفیت و شیوه سرو متفاوت است؛ به طور متوسط هزینه میوه و شیرینی برای هر می‌ه‌مان در یک مراسم عروسی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.

در کنار این موارد که از بخش‌های اصلی محسوب می‌شوند، یک مراسم عروسی می‌تواند شامل بخش‌های جانبی دیگری از جمله گل آرایی، نور‌پردازی ویژه، موسیقی و.. شود که با اضافه شدن این خدمات میزان هزینه افزایش می‌یابد؛ به عنوان مثال هزینه گل آرایی در یک مراسم عروسی بسته به طبیعی یا مصنوعی بودن، حجم و شکل طراحی بین ۲۵۰ هزار تا یک میلیون تومان است.

به طور میانگین حداقل هزینه برای هر نفر در یک مراسم عروسی در تهران که شامل هزینه تالار پذیرایی، شام و میوه و شیرینی می‌شود بین ۲۳ تا ۴۰ هزار تومان است؛ به طوری که متوسط هزینه یک مراسم عقد و عروسی برای ۲۰۰ نفر بین ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۸ میلیون تومان است. البته این رقم در تالارهای مجلل‌تر و شناخته شده‌تر برای هر نفر به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

ورودی سالن‌های عروسی در روزهای تعطیل و غیر تعطیل، وسط هفته و آخر هفته متفاوت است. ورودی سالن‌های عروسی در تهران در وسط هفته از حدود ۲۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و در آخر هفته به ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. البته در سالن‌های مجلل‌تر قیمت ورودی تا حدود ۲ میلیون تومان افزایش می‌یابد. همچنین برخی سالن‌ها ترجیح می‌دهند هزینه ورودیشان را در بخش‌های دیگر خدماتشان در نظر بگیرند و بهای ورودی را به مشتریان تخفیف دهند.

به گفته برخی از اداره‌کنندگان تالارهای عروسی قیمت ورودی بسته به امکانات و درجه سالن متفاوت است. با این حال به نظر می‌رسد در تعیین قیمت ورودی یک سالن سلایق افراد نقش پررنگی دارد و نمی‌توان معیار مشخص و تعریف شده‌ای را برای قیمت گذاری آن تعریف کرد. همچنین قیمت اتاق عقد در تالارهای متوسط شهر تهران بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و در تالارهای گران‌تر بین ۷۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. ازجمله مواردی که در کمتر یا بیشتر بودن قیمت اتاق عقد تاثیر گذار است، می‌توان به نوع تزئینات، شکل و نوع گل آرایی و البته فضای سالن اشاره کرد.


ازدواج آسان از سوی مجموعه‌ای مردم نهاد

سال ۸۳، ۵ نفر از کسبه بازار که دستی در کار خیر داشتند، تصمیم به تاسیس موسسه‌ای خیریه به منظور تشویق جوانان به ازدواج کم‌خرج و رفع موانع پیش روی جوانان در امر ازدواج گرفتند. اقدامات این موسسه که به نام پیوند دو گل ثبت شده بود در راستای تامین جهیزیه برای نوعروسان و برگزاری مراسم عروسی و نامزدی انجام می‌شد. مراجعه‌کنندگان با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان می‌توانستند تالار، ‌ خنچه عقد، آرایشگاه، فیلمبردار و عکاس، کارت دعوت و ‌پذیرایی از ۱۰۰ نفر با میوه و شیرینی در تالار را صرفا در استان‌های تهران و البرز برگزار کنند. از سوی دیگر درمورد سفر ماه‌ عسل نیز، هزینه سفر سوریه و کربلا برای متقاضیان به صورت ۲۰ درصد نقد و الباقی در اقساط ۱۲ تا ۲۴ ماهه دریافت می‌شد.


تالارهایی برای برگزاری ازدواجی آسان

سال ۹۱ بود که که به منظور ترویج ازدواج آسان در بین جوانان نخستین تالارهای عروسی با هزینه‌های مناسب احداث شد. در این تالار‌ها کلیه خدمات لازم برای برگزاری یک جشن ازدواج را با حداقل قیمت در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند؛ از عکاسی و فیلمبرداری جشن عروسی گرفته تا پذیرایی از مهمانان. بسیاری از عروس‌ها و داماد‌ها جشن ازدواجشان را در این تالار‌ها گرفتند و به دور از هر افراطی به خانه بخت رفتند؛ اما دختران و پسرانی هم بوده و هستند که همچنان به دنبال برگزاری مراسم مجلل و فرا‌تر از جشن‌هایی باشند که در این تالار‌ها برگزار می‌شود! جالب است بدانید، اکثر افراد از این طرح استقبال می‌کنند اما به دلیل اینکه «دیگران می‌فهمند که از تالارهای ازدواج آسان استفاده کرده‌اند»، از برگزاری جشن ازدواجشان در این تالار‌ها امتناع می‌کنند! این افراد تنها قربانی تفکر اطرافیان راجع به خود می‌شوند. در واقع آن‌ها به منفعت شخصی خود فکر نمی‌کنند.

سوال ما این است که طرز فکر دیگران راجع به جشن ازدواج ما چقدر اهمیت دارد؟ آیا ارزش اهمیت به طرز فکر دیگران به حدی است که سال‌های اول زندگی مشترک را با دادن قسط جشن ازدواج بگذرانید؟ آیا بهتر نیست هزینه‌های مازاد در جشن ازدواج برای آینده زندگی مشترک خرج شود؟


همانطور که در تبلیغات این تالارهای ازدواج آسان دیده می‌شود، تمامی هزینه‌های جانبی برای برگزاری جشن ازدواج متعارف محاسبه شده است. در این لیست هزینه میوه، شیرینی، فیلمبرداری، آرایشگاه عروس، لباس عروس، بادکنک آرایی، کارت دعوت، ماشین عروس، اتاق عقد و آتش بازی در نظر گرفته شده است.

بهتر است برای آینده خودتان ارزش قائل شوید و به طرز فکر دیگران در مورد اینکه «مراسم شما چطور برگزار می‌شود؟» اهمیت ندهید. مسلما اگر جشن ازدواجتان، مجلل و پر زرق و برق هم باشد و شما برای آن هزینه‌های زیادی متحمل شوید، باز هم مورد نقد برخی مهمانانتان قرار خواهد گرفت. پس برای خودتان زندگی کنید. (فردا)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۷
میزبان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
۰
۰
ازدواج مانند هر معامله دیگری بین دو نفر منعقد میشود.یك طرف مرد ویك طرف زن. با هم همراه دو شاهد بروند دفترخانه ثبت ازدواج وموافقتنامه ازدواجشان راانجا امضا كرده وقال قضیه را بكنند.
زیبا
-
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
وا
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
سلام ، دوست عزیز الان دختری پیدا میشه كه ازدواج كنه بطور كامل ساده و بدون تجملات ؟!!!!! ما كه ندیدیم
كاربر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
۰
۰
باسلام.بنظر بنده اگر اسم وادرس این مراكز هم ذكر میشد خیلی خوب بود حتی اگر بعنوان تبلیغ محسوب بشود شاید دراین مورد اشكالی نداشته باشه!
مهدی مغیث
-
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۳
۰
۰
سلام می خواستم ببینم آیا در كرج هم طرح ازدواج اسان هست .من هر كجا رفتم كلی خرج عروسی میشد اگر كرج هم این طرح هست آدرس بدید
پاشایی
-
۰۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
۱
۰
سلام لطفا شماره تماس های تالارهایی كه در عكس بالا هستن رو بدین.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
۰
۱
لطفا شماره تماس یا آدرس اینچنین تالارهای خداپسندانه را ارسال نمایید زیرا ما زوجی داریم برای استفاده از این شرایط.
متشكرم.

نیازمندی ها