jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۷۱۳۴۳   ۲۸ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

معاون گردشگری استان یزد از برگزاری جشنواره بزرگ بافت قدیم یزد در سال آینده با هدف ثبت جهانی یزد خبر داد و گفت: با توجه به این‌که بافت قدیم یزد، نامزد پ سال 2016 در فهرست آثار جهانی است، اداره میراث فرهنگی استان در حال آماده‌سازی و برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره‌ای بزرگ از بافت قدیم یزد است.

مصطفی فاطمی با اشاره به این‌که پس از تائید نامزد شدن بافت قدیم یزد در سال 2016 برنامه‌ریزی برای برگزاری این جشنواره بزرگ را در دستور کار قرار دادیم، افزود: در این جشنواره قرار است جشنواره‌های متعددی از جمله جشنواره سفال و سرامیک میبد، محصولات کنجدی اردکان، اسب ایرانی در اشکذر، عشایر خاتم، زردآلوی ابرکوه و جشنواره انارتفت برگزار شود. وی با بیان این‌که ایران پیشنهاد داده است تا یزد در سال 2017 به عنوان نامزد شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شود، خاطرنشان کرد: در صورت اضافه شدن یزد به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام، یزد می‌تواند برند شهرهای نمونه گردشگری و به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2017 ثبت شود. به گفته این مسئول، ثبت بافت قدیم یزد در فهرست آثار جهانی و پیگیری فناوری ساخت بادگیرها در کنار دو باغ ایرانی در مجموعه باغ‌های ایرانی در یونسکو می‌تواند یزد را به یکی از پرشمارترین آثار ثبتی یونسکو در ایران تبدیل کند. / خبرگزاری میراث

کشت بهاره با آب‌های زیرزمینی ممنوع

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به افت شدید منابع آبی زیرزمینی، کشت بهاره محصولات پرمصرف با آب سفره‌های زیرزمینی از این پس در استان ممنوع است.

جعفر گوهرگانی با اشاره به این‌که برنج، هندوانه، ذرت و خربزه از جمله محصولاتی است که کشت آنها با آب چاه‌ ممنوع اعلام شده، افزود: در مقابل کشت بهاره در زمین‌های مجاور رودخانه‌ها و روان‌ آب‌ها توصیه می‌شود. وی با بیان این‌که کم بارشی، این استان را با پدیده خشکسالی و بحران کم‌آبی شدید مواجه کرده است، تصریح کرد: بر اساس گزارش هواشناسی، این استان کمترین میزان بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت 20ساله را با منفی 40درصد در بین استان‌های کشور داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر این‌که بارش باران بهاره نیز در جبران زیان‌های کشت دیم کشاورزان این منطقه بی‌تاثیر خواهد بود، گفت: در مناطق گرمسیری این استان که حدود 70درصد تولید محصولات کشاورزی را بر عهده دارد، بیش از 90 روز بارندگی موثری رخ نداد که این امر علاوه بر کاهش منابع آب، دیمزارهای استان را دچار خسارات جبران‌ناپذیر کرده است. ‌/‌ ایرنا

مهاجرت 60گونه پرنده به تالاب‌های اردبیل

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل از مهاجرت بیش از 60 گونه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی از کشورهای مختلف به تالاب‌های این استان خبر داد و گفت: این پرندگان همه ساله از اواسط پاییز تا اواخر زمستان از کشورهای روسیه و اسکاندیناوی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که برنامه سرشماری آنها اواخر دی‌ در سطح تالاب‌های استان انجام می‌گیرد.

موسوی با اشاره به این‌که این پرندگان شامل اردک بلوطی، اردک مرمری، پلیکان خاکستری، سنقر تالابی، عقاب تالابی، مرگوس سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، لک‌لک حواصیل و... است، افزود: 46 تالاب ساکن و جاری در استان اردبیل وجود دارد که از بین تالاب‌های شناسایی شده هشت مورد دارای منشا طبیعی است. ضمن این‌که تالاب شکار ممنوع شورابیل، تالاب حفاظت‌شده نئور، تالاب منطقه شکار ممنوع مرزی رودخانه ارس، تالاب میل مغان و تالاب شکار ممنوع تپراق کندی جزو تالاب‌های ثبت شده استان است که تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفته است.‌/‌ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر